Եվրանեսթ ԽՎ-ն ողջունել է ԵՄ-ի հետ հարաբերություններն ամրապնդելու ՀՀ կառավարության որոշումը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովը 11-րդ լիագումար նստաշրջանում ընդունած բանաձևով ողջունել է Եվրոպական Միության հետ  հարաբերություններն ամրապնդելու Հայաստանի կառավարության որոշումը և ԵՄ կառույցներին հորդորել է մշակել կոնկրետ առաջարկներ, թե ինչպես արձագանքել Հայաստանի եվրոպական ձգտումներին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ ԱԺ-ում հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին տեղեկացրեց Եվրանեսթ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Մարիա Կարապետյանը՝ մանրամասներ ներկայացնելով Բրյուսելում Վեհաժողովի լիագումար նստաշրջանի աշխատանքների վերաբերյալ։
Նրա խոսքով՝ Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովն ընդունված բանաձևով խրախուսում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի շուտափույթ ավարտը։
Եվրանեսթ ԽՎ-ն բանաձևով կոչ է անում ԵՄ-ին ակտիվորեն ներգրավել Բաքվի և Երևանի հաշտեցման գործընթացում, ապահովել կայուն խաղաղության պայմանագիր, որն ընդունելի կլինի երկու կողմերի համար՝ ընդգծով տարածքային ամբողջականության անձեռնմխելիությունը։
Վեհաժողովը նաև խրախուսում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կարգավորման գործընթացի շուտափույթ ավարտը, ինչի շնորհիվ կհաստատվեն միջպետական հարաբերություններ՝ հիմնված միջազգային իրավունքի նորմերի և սկզբունքների վրա, առաջին հերթին՝ միմյանց ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության ճանաչման վրա։

Парламентская ассамблея Евронест приветствует решение правительства Армении укрепить отношения с ЕС
Парламентская ассамблея Евронест приветствовала решение правительства Армении укрепить отношения с Евросоюзом и призвала структуры ЕС разработать конкретные предложения, как ответить на европейские устремления Армении.
Как передает «Арменпресс», об этом на пресс-конференции в НС РА сообщила член делегации НС РА в ПА Евронест Мария Карапетян, представив работу пленарного заседания ассамблеи в Брюсселе.
По ее словам, Парламентская ассамблея Евронест приняла резолюцию, которая, кроме прочего, призывает к скорейшему завершению процесса нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном.
В резолюции ПА Евронест призывает ЕС активно вовлекать Баку и Ереван в процесс примирения, чтобы обеспечить стабильное мирное соглашение, которое будет приемлемо для обеих сторон, подчеркивая нерушимость территориальной целостности.
Ассамблея также призывает к скорейшему завершению процесса урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном, благодаря чему будут установлены межгосударственные отношения, основанные на нормах и принципах международного права, в первую очередь на признании суверенитета и территориальной целостности друг друга.