Քաղաքական խորհրդակցությունների ընթացքում Հայաստանն ու Կորեան քննարկել են երկկողմ համագործակցության հեռանկարները
Քաղաքական խորհրդակցությունների ընթացքում Հայաստանն ու Կորեան
քննարկել են երկկողմ համագործակցության հեռանկարները
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանում մարտի 28–ին կայացել են Հայաստանի Հանրապետության և Կորեայի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունների միջև 5-րդ քաղաքական խորհրդակցությունները՝ Հայաստանի Հանրապետության ԱԳ նախարարի տեղակալ Մնացական Սաֆարյանի և Կորեայի Հանրապետության ԱԳ նախարարի քաղաքական հարցերով տեղակալ Չոն Բյուն Վոնի գլխավորությամբ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են Հայաստանի ԱԳ նախարարությունից:
Կողմերը քննարկել են երկկողմ համագործակցության հեռանկարները՝ երկուստեք պատրաստակամություն հայտնելով զարգացնել առկա քաղաքական երկխոսությունը և տնտեսական կապերը: Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել երկկողմ օրակարգին վերաբերող հարցերի լայն շրջանակին, մասնավորապես՝ միջուկային էներգետիկայի ոլորտում հնարավոր համագործակցությանը, իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնմանը, կրթական և մշակութային փոխանակումներին: Անդրադարձ է կատարվել նաև զբոսաշրջության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, թվայնացման, արհեստական բանականության և նորարարությունների ոլորտներում համագործակցության հեռանկարներին, պետական կառավարման ոլորտներում փորձի փոխանակմանը, ինչպես նաև Հայաստանում Կորեայի միջազգային համագործակցության գործակալության (KOICA) միջոցով իրականացվող ծրագրերին:
Խորհրդակցությունների ընթացքում կողմներն անդրադարձ են կատարել նաև միջազգային կազմակերպություններում և այլ բազմակողմ հարթակներում առկա համագործակցությանը, կայուն զարգացման նպատակների, մարդու իրավունքների և ժողովրդավարական արժեքների ամրապնդման ուղղությամբ գործադրվող ջանքերին:
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Մնացական Սաֆարյանը զրուցակցին հանգամանալից ներկայացրել է տարածաշրջանում ստեղծված անվտանգային իրադրությունը և տևական խաղաղության հաստատմանն ուղղված Հայաստանի ջանքերը, Ադրբեջանի կողմից էթնիկ զտման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված հայերի հումանիտար խնդիրների հասցեագրման ուղղությամբ ՀՀ կառավարության ձեռնարկած միջոցառումները՝ կարևորելով նաև այս ուղղությամբ միջազգային գործընկերների աջակցությունը:
Այցի շրջանակներում պատվիրակությանն ընդունել է նաև ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը, որի հետ հանդիպմանը ևս անդրադարձ է կատարվել հայ-կորեական հարաբերությունների երկկողմ և բազմակողմ օրակարգի մի շարք հարցերի, տարածաշրջանային զարգացումներին:

Armenia and Korea discussed the possible cooperation in the sphere of nuclear energy
YEREVAN, 29 MARCH, ARMENPRESS. On March 28, in Yerevan, the 5th political consultations between the Ministries of Foreign Affairs of the Republic of Armenia and the Republic of Korea were held, headed by Deputy Foreign Minister of Armenia Mnatsakan Safaryan and Chung Byung-won, Deputy Foreign Minister For Political Affairs of Korea.
The parties discussed the prospects of bilateral cooperation, expressing readiness to strengthen the political dialogue and economic ties.
A wide range of issues of bilateral agenda were discussed during the meeting, in particular, possible cooperation in the sphere of nuclear energy, further expansion of the legal framework, promotion of educational and cultural exchanges. The sides touched upon the opportunities for cooperation in the fields of information technology, digitalization, artificial intelligence and innovations, exchange of expertise in public administration, as well as programs implemented in Armenia through the Korea International Cooperation Agency (KOICA).
During the consultations, the parties also touched upon the existing cooperation within international organizations and other multilateral platforms, the efforts aimed at achieving sustainable development goals, the protection of human rights and strengthening democratic values.
Deputy Foreign Minister Mnatsakan Safaryan provided to his counterpart a detailed overview of the security situation in the region and Armenia's efforts towards establishing lasting peace. He also briefed on the measures taken by the Government of Armenia to address the humanitarian issues of the Armenians forcibly displaced from Nagorno-Karabakh resulting from the  ethnic cleansing by Azerbaijan, highlighting the importance of the support from international partners.
Within the framework of the visit, the delegation was received by Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan. During the meeting a range of issues of bilateral and multilateral agenda of Armenian-Korean relations as well as the regional developments were touched upon.