Ճապոնիայում կենսաբանական հավելումների օգտագործման հետևանքով զոհերի թիվը հասել է 5-ի
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ճապոնիայում 5 մարդ է մահացել, 100-ից ավելի մարդ հոսպիտալացվել է կարմիր բրնձի խմորիչով կենսաբանական հավելումների օգտագործման պատճառով։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Kyodo գործակալությունը։
Kobayashi Pharmaceutical դեղագործական ընկերությունը հինգերորդ մարդու մահը հաստատել է մարտի 29-ին։ Հավելումների օգտագործումից մահացած բոլոր մարդիկ 70-90 տարեկան էին։ Ընկերությունը դեռ չի կարողացել պարզել, թե արտադրանքի մեջ կոնկրետ որ բաղադրիչն է մարդկանց մահվան և վատ զգացողության պատճառը։
Դեղագործական ընկերությունից հայտնել են, որ 680 մարդ ստացել է կամ ցանկանում է ստանալ ամբուլատոր բուժում, իսկ 114 մարդ հոսպիտալացվել է։ Կենսաբանական հավելումը, որը նախատեսված է օրգանիզմում «վատ» խոլեստերինի քանակը նվազեցնելու համար, մարդկանց մոտ առաջացրել է լյարդի հիվանդություն։
Օրեր առաջ ընկերությունը վաճառքից և արտադրությունից հանել է մի քանի արտադրանքներ, որոնցում օգտագործվում է կարմիր բրնձի խմորիչ։

Japan deaths linked to red yeast rice supplements rise to 5
YEREVAN, MARCH 29, ARMENPRESS. Kobayashi Pharmaceutical Co. said Friday that it has confirmed a fifth death possibly linked to its red yeast rice dietary supplements, but has yet to determine the substance that may be responsible for causing health problems amid hundreds of reports of people falling ill, Kyodo News reports.
The five people who have died include those in their 70s to 90s, according to the company.
A senior official of the company said some 680 people have received or wish to receive outpatient treatment for symptoms suspected to be linked to the supplement so far, and the company will compensate them along with 114 people who have been hospitalized, the report adds.
The drugmaker announced on March 22 that people who took the supplements, meant to help lower levels of LDL cholesterol, known as "bad" cholesterol, were experiencing symptoms such as kidney disease.