ԵՄ երկրները համաձայնեցրել են Իրանի դեմ նոր պատժամիջոցները
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիության պետությունների և կառավարությունների ղեկավարները Բրյուսելում կայացած գագաթնաժողովում պայմանավորվել են ընդլայնել Իրանի դեմ պատժամիջոցները Իսրայելի վրա աննախադեպ գրոհի պատճառով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ գագաթնաժողովից հետո լրագրողների հետ զրույցում ապրիլի 17-ի ուշ երեկոյան այս մասին հայտնել է Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը։
«Մենք որոշել ենք լրացուցիչ պատժամիջոցներ սահմանել Իրանի դեմ: Սա հստակ ազդանշան է, որը մենք ցանկանում ենք ուղարկել», - ասել է Միշելը։
Նա ընդգծել է, որ Իրանը պետք է հայտնվի միջազգային մեկուսացման մեջ։ Միշելը դեռ չի հստակեցրել նոր պատժամիջոցների մանրամասները։
Այնուհետև հանդիպման առաջին օրվա արդյունքներով ԵՄ-ն հայտարարություն է տարածել։
«Եվրախորհուրդը խստորեն և միանշանակ դատապարտում է Իրանի հարձակումն Իսրայելի վրա և հաստատում իր լիակատար համերաշխությունը Իսրայելի ժողովրդի հետ և հանձնառությունը Իսրայելի անվտանգությանն ու կայունությանը տարածաշրջանում», - ասվում է հայտարարությունում։
Ինչպես հետևում է փաստաթղթից, սահմանափակող միջոցները կապված են լինելու, այդ թվում, «անօդաչուների և հրթիռների հետ»։

Страны ЕС согласовали новые санкции против Ирана
Главы государств и правительств Европейского союза на саммите в Брюсселе договорились о расширении санкций против Ирана из-за беспрецедентного нападения на Израиль. Как передает «Арменпресс», об этом поздно вечером 17 апреля в беседе с журналистами после саммита заявил председатель Европейского совета Шарль Мишель.
«Мы решили ввести дополнительные санкции против Ирана. Это четкий сигнал, который мы хотим послать», - сказал Мишель.
Он подчеркнул, что Иран должен оказаться в международной изоляции. Мишель пока не уточнил детали новых санкций.
Позднее ЕС опубликовал заявление по итогам первого дня встречи.
«Европейский cовет решительно и однозначно осуждает нападение Ирана на Израиль и подтверждает свою полную солидарность с народом Израиля и приверженность безопасности Израиля и стабильности в регионе», - говорится в заявлении.