Վրաստանն սկսել Է անցումը թվային հեռարձակման
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանը հուլիսի 1-ից սկսել Է անցնել թվային հեռուստատեսային  հեռարձակման, անալոգային հեռարձակման անջատումը տեղի Է ունենում փուլ առ փուլ՝ սկսած երկրի մայրաքաղաքից, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Անալոգային հեռարձակման անջատումը եւ անցումը թվային հեռարձակման կիրականացվի փուլ առ փուլ եւ 6 ամսվա ընթացքում կընդգրկի Վրաստանի ամբողջ տարածքը՝ սկսած Թբիլիսիից, Ռուսթավից եւ մայրաքաղաքին հարող տարածքներից»,- լրագրողներին հայտարարել են Վրաստանի հաղորդակցուղիների ազգային հանձնաժողովում:
Գերատեսչության տվյալներով՝ բնակչության այն մասին, որն ազդանշանն ստանում Է արտաքին անտենաների միջոցով եւ որոնց հեռուստացույցները հանդերձված չեն թվային ընդունիչով, ազդանշանի ստացման համար հարկավոր կլինի set-top box հատուկ կցուրդ, որը կարելի Է ձեռք բերել տեխնիկայի ցանկացած խանութում, իսկ սոցիալապես անպաշտպան կարգավիճակով բնակիչները, որոնք որոշակի քանակությամբ բալեր ունեն, կցուրդները կստանան անվճար, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Грузия начала переход на цифровое вещание
Грузия с 1 июля начала переходить на цифровое телевизионное вещание, отключение аналогового вещания происходит поэтапно, начиная со столицы страны, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Отключение аналогового и переход на цифровое вещание будет осуществляться поэтапно и в течение 6 недель охватит всю территорию Грузии, начиная с Тбилиси, Рустави и прилегающих к столице территорий",- заявили журналистам в Национальной комиссии коммуникации Грузии.
По данным ведомства, той части населения, которая получает сигнал посредством наружных антенн, и чьи телевизоры не оснащены цифровым приемником, для получения сигнала понадобится специальная приставка set-top box, которую можно приобрести в любом магазине техники, а жители со статусом социально незащищенных, имеющих определенное количество баллов, получат приставки бесплатно.