Գիտնականները հայտարարում են, որ հեպատիտ C-ի դեմ գերարագ դեղամիջոց են ստեղծել
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինացի եւ ամերիկացի գիտնականներն ստեղծել են դեղամիջոց, որը թույլ Է տալիս լյարդից եւ մարդու մարմնի այլ օրգաններից հեպատիտ C-ի վիրուսի ներկայության բոլոր հետքերը հեռացնել այն ընդունելուց ընդամենը երեք շաբաթ անց, ինչի մասին նրանք պատմել են Hepatology հանդեսում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Հեպատիտ C-ն վիրուսային հիվանդություն Է, որն ախտահարում Է լյարդը եւ ի վերջո հանգեցնում Է լյարդի ցիռոզի ու մահվան: Այս հիվանդությունը ենթարկվում Է բուժման, բայց կիրառվող դեղորայքը գործում Է ոչ բոլորի վրա, առաջացնում Է կողմնակի ազդեցություններ եւ պահանջում Է գրեթե մեկ տարվա անընդհատ ընդունում եւ ոչ միշտ Է արդյունք տալիս: Գոյություն ունի հեպատիտ C-ի վիրուսի վեց տիպ, որոնցից ամենատարածվածը հաճախ հաջողվում Է ճնշել մեկ տարվա բուժումից հետո:
Հոնկոնգի (Չինաստան) Լյարդի կենտրոնից Ջորջ Լաուն եւ նրա գործընկերները գտել են այս հիմնախնդրի պոտենցիալ լուծումը՝ մշակելով հատուկ խառնուրդ մի քանի հակահեպատիտային դեղերից, որն ընդամենը երեք շաբաթում մարդու օրգանիզմը մաքրում Է վիրուսի բոլոր հետքերից:
Այդ պատրաստուկի աշխատանքն ստուգվել Է հեպատիտ C-ով վարակված 18 կամավորներից բաղկացած խմբի վրա, որոնցից բոլորը երեք շաբաթ անց բուժվել են հիվանդությունից, եւ վիրուսի բոլոր հետքերից լիովին ազատվել են 12 շաբաթ անց: Գիտնականների խոսքով՝ կողմնակի ազդեցությունները կա՛մ լիովին բացակայել են, կա՛մ Էլ եղել են նվազագույն:
Այսօր, ինչպես պատմում Է Լաուն, հեպատիտ C-ից բուժման արժեքը գերազանցում Է 100 հազար ամերիկյան դոլարը: Գիտնականը հուսով Է, որ իր հայտնագործությունը թույլ կտա զգալիորեն նվազեցնել այն ծախսերը, որոնք մարդիկ եւ պետությունները կրում են «լուռ մարդասպանի» դեմ պայքարելիս, որից առայժմ հնարավոր չԷ պաշտպանվել պատվաստումների միջոցով, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Ученые заявляют, что создали сверхбыстрое лекарство от гепатита С
Китайские и американские ученые создали лекарство, позволяющее удалить все следы присутствия вируса гепатита С из печени и других органов человеческого тела всего через три недели после начала его приема, о чем они рассказали в журнале Hepatology.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, гепатит С — это вирусное заболевание, поражающее печень и приводящее в конечном итоге к циррозу и смерти. Эта болезнь поддается лечению, но применяемые медикаменты действуют не на всех, вызывают побочные эффекты и требуют почти года непрерывного приема и не всегда срабатывают. Существует шесть типов вируса гепатита С, самый распространенный из которых часто удается подавить даже после годовой терапии.
Джордж Лау из Центра печени в Гонконге (Китай) и его коллеги нашли потенциальное решение этой проблеме, разработав особую смесь из нескольких противогепатитных лекарств, которая очищает организм человека от всех следов вируса всего за три недели.
Работа этого препарата была проверена на группе из 18 добровольцев, зараженных гепатитом С, все из которых были вылечены от болезни через три недели, и полностью избавлены от всех следов вируса через 12 недель. По словам ученых, побочные эффекты или полностью отсутствовали, или же были минимальными.
Сегодня, как рассказывает Лау, стоимость излечения от гепатита С превышает 100 тысяч долларов США. Ученый надеется, что его открытие позволит на порядки уменьшить затраты, которые люди и государства несут при борьбе с "тихим убийцей", от которого пока невозможно защититься при помощи прививок.