Անգելա Մերկելն Էստոնիայի «Էլեկտրոնային քաղաքացիություն» է ստացել
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Էստոնիայի վարչապետ Տաավի Ռիյվասը Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելին հանձնել Է Էստոնիայի «Էլեկտրոնային ռեզիդենտի» քարտ: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, այս մասին օգոստոսի 25-ին հայտնել Է հանրապետության կառավարության մամուլի ծառայությունն իր Twitter-ում:
«Վարչապետ Տաավի Ռիյվասն Էլեկտրոնային քաղաքացիության քարտ Է հանձնել կանցլեր Մերկելին: Նա  դարձել Է Էստոնիայի 11867-րդ Էլեկտրոնային քաղաքացին»,- ասված Է հաղորդագրության մեջ:
Էստոնիայի խորհրդարանը 2014 թվականի հոկտեմբերին ուղղումներ Է մտցրել ինքնությունը հավաստող փաստաթղթերի մասին օրենքում՝ հաստատելով «Է-ռեզիդենտ» հասկացությունը: Օրենսդիրների մտահղացմամբ՝ սույն կարգավիճակը կներգրավի օտարերկրացի քաղաքացիներին, որոնք կստանան ինքնության թվային հավաստագիր՝ փաստաթուղթ, որը նախատեսված Է սոսկ Էլեկտրոնային միջավայրում օգտագործման համար: Օրինակ՝ այն կարելի Է օգտագործել պետական առցանց-ծառայություններից օգտվելիս, ֆիրմաներ գրանցելիս իրավազորման համար կամ առանց երկրում ֆիզիկական ներկայության թվային ստորագրության համար, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Канцлер Германии Меркель получила "электронное гражданство" Эстонии
Премьер-министр Эстонии Таави Рыйвас вручил канцлеру Германии Ангеле Меркель карту "электронного резидента" Эстонии. Как передает Арменпресс, об этом сообщила в четверг пресс-служба правительства республики в своем Twitter.
"Премьер-министр Таави Рыйвас вручил карту электронного гражданства канцлеру Меркель. Она стала 11867-м электронным гражданином Эстонии", — говорится в сообщении.
Парламент Эстонии в октябре 2014 года принял поправки к закону о документах, удостоверяющих личность, утвердив понятие "э-резидент". По замыслу законодателей, данный статус привлечет иностранных граждан, которые получат цифровое удостоверение личности — документ, предназначенный для использования только в электронной среде. Например, его можно использовать для авторизации при пользовании государственными онлайн-сервисами, регистрации фирм или для цифровой подписи без физического присутствия в стране.