Կիլիկիո կաթողիկոսության ասուլիսը Թուրքիայի դեմ ՄԻԵԴ հայց ներկայացնելու վերաբերյալ` ՈՒՂԻՂ
ԲՐՅՈՒՍԵԼ, 7 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսությունը Բրյուսելում ասուլիս է հրավիրել` ներկայացնելու Սիսի կաթողիկոսարանի կալվածքների վերադարձի խնդրով Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան հայց ներկայացնելու ընթացքը: Նախատեսվում էր, որ թղթածրարը Ստրասբուրգում ՄԻԵԴ պետք է ներկայացվեր դեկտեմբերի 6-ին:
Դեկտեմբերի 5-ին Մեծի Տանն Կիլիկիո Արամ Ա կաթողիկոսը հայտարարեց, որ Թուրքիայի Սահմանադրական դատարանը մերժել է կաթողիկոսության հայցի քննարկումը: Դա հիմք է հանդիսացել Սիսի կաթողիկոսարանի կալվածքների վերադարձի խնդրով ՄԻԵԴ դիմելու համար:

Католикосат Великого Дома Киликийского проводит пресс-конференцию по вопросу обращения в ЕСПЧ в связи возвращением Католикосата Сиса
Католикосат Великого Дома Киликийского проводит пресс-конференцию по вопросу
обращения в ЕСПЧ в связи возвращением Католикосата Сиса
Католикосат Великого Дома Киликийского проводит пресс-конференцию по представлению процесса подачи иска в Европейский суд по правам человека в связи с вопросом возвращения Католикосата Сиса.
Как сообщает Арменпресс, предполагалось, что иск должен быть представлен в ЕСПЧ 6 декабря в Страсбурге.
5 декабря Католикос Великого Дома Киликийского Арам I заявил, что Конституционный суд Турции отклонил просьбу Киликийского Католикосата о возвращением Католикосата Сиса. Это послужило основанием для представления судебного дела в ЕСПЧ по этому вопросу.