Կիլիկիո կաթողիկոսության ասուլիսը Թուրքիայի դեմ ՄԻԵԴ հայց ներկայացնելու վերաբերյալ` ՈՒՂԻՂ
ԲՐՅՈՒՍԵԼ, 7 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսությունը Բրյուսելում ասուլիս է հրավիրել` ներկայացնելու Սիսի կաթողիկոսարանի կալվածքների վերադարձի խնդրով Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան հայց ներկայացնելու ընթացքը: Նախատեսվում էր, որ թղթածրարը Ստրասբուրգում ՄԻԵԴ պետք է ներկայացվեր դեկտեմբերի 6-ին:
Դեկտեմբերի 5-ին Մեծի Տանն Կիլիկիո Արամ Ա կաթողիկոսը հայտարարեց, որ Թուրքիայի Սահմանադրական դատարանը մերժել է կաթողիկոսության հայցի քննարկումը: Դա հիմք է հանդիսացել Սիսի կաթողիկոսարանի կալվածքների վերադարձի խնդրով ՄԻԵԴ դիմելու համար:

LIVE: Catholicosate of Cilicia briefs on ECHR lawsuit against Turkey
BRUSSELS, DECEMBER 7, ARMENPRESS. The Catholicosate of the Great House of Cilicia holds a press conference aimed at presenting the process of submitting a lawsuit to the European Court of Human Rights over the return of the Sis Catholicosate, reports "Armenpress".
It was expected the lawsuit must have been submitted to the ECHR on December 6 in Strasbourg.
On December 5 Catholicos of the Great House of Cilicia Aram I announced that Turkey’s Constitutional Court rejected the request of the Catholicosate over the return of the Sis Catholicosate. This served as base to submit a legal case to the ECHR on this issue.