Վարչապետն ԱԺ-ում ներկայացրեց ՀՀ-ում գազի սակագնի նվազեցման հիմնավորումները
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը խորհրդարանում ներկայացրեց Հայաստանում գազի սակագնի նվազեցման հիմնավորումները: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ազգային ժողովում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ, պատասխանելով ՀԱԿ խմբակցության քարտուղար Արամ Մանուկյանի հարցին, ՀՀ վարչապետն ընդգծեց, որ սակագինը նվազեցնելու հիմնավորումներից մեկը Վրաստանի տարածքով ռուսական գազի տարանցման պայմանների բարելավումն էր:
«Երկրորդ հիմնավորումը 2017թ.  վարկի սպասարկման տոկոսների նվազեցումն էր, երրորդը՝ սեփական ծախսերի նվազեցումն ու դրա իսկ հետեւանքով  շուկայի արձագանքը ցածր գնին, իսկ չորրորդը այն էր, որ այդ էքսպերիմենտի համար մայր ընկերությունը պատրաստ էր սուբսիդավորել այն տարբերությունը, որը տարվա կտրվածքով կառաջանար, քանի որ վտանգ կար, որ շուկան կարող էր փոքրանալ»,- մանրամասնեց վարչապետը:

PM briefs Parliament on grounds for lowering gas tariff
YEREVAN, MARCH 1, ARMENPRESS. Prime Minister Karen Karapetyan briefed the Parliament on the substantiation of lowering gas tariffs in Armenia.
During a parliamentary Q&A with the Cabinet, in response to ANC faction secretary Aram Manukyan’s inquiry, the PM stressed one of the grounds for lowering the tariff was improvement of conditions for Russian gas transition through Georgia.
“The second grounding is the reduction of interest rates of service of the 2017 loan, the third reduction of our own expenditures and the resulting market response of the lower price, and the fourth ground the parent company was willing to subsidize the difference which would appear in a year, since there was a threat that the market could shrink”, he said.