Արցախի և Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունների միջև խորհրդակցություններ են անցկացվել
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունների միջև մարտի 24-ին կայացել են հերթական խորհրդակցությունները, որոնց արցախյան կողմից  մասնակցել են արտաքին գործերի նախարարի տեղակալներ Արմինե Ալեքսանյանը և Ֆելիքս Խաչատրյանը, ինչպես նաև ԱԳՆ համապատասխան ստորաբաժանումների աշխատակիցներ, իսկ Հայաստանից՝ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Աշոտ Հովակիմյանը։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության արտգործնախարարության տեղեկատվական վարչությունից՝ հավելելով. «Խորհրդակցությունների ընթացքում քննարկվել են երկու երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև առկա համագործակցության ընդլայնմանն ու զարգացմանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակ։
Հատուկ քննարկման առարկա են եղել միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում համաձայնեցված քաղաքականության վարման և այս ուղղությամբ փոխգործակցության հետագա ընդլայնմանն առնչվող հարցերը։
Կողմերն անդրադարձ են կատարել նաև ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացում ստեղծված իրավիճակին, մտքեր փոխանակել տարածաշրջանային ու միջազգային տարբեր խնդիրների շուրջ։
Խորհրդակցությունների շրջանակներում փոխարտգործնախարար Աշոտ  Հովակիմյանին ընդունել է նաև Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Կարեն Միրզոյանը։ ԱԳՆ ղեկավարը գոհունակությամբ է նշել երկու գերատեսչությունների միջև առկա համագործակցության բարձր մակարդակը և համոզմունք հայտնել, որ համատեղ ջանքերով այն պետք է զարգացնել և խորացնել։

YEREVAN, MARCH 24, ARMENPRESS. Regular consultations between the Foreign Ministries of Artsakh and Armenia took place on March 24. From the Artsakh side Deputy Foreign Ministers Armine Aleksanyan and Felix Khachatrian, as well as staff-members of the relevant departments of the Foreign Ministry took part at the consultations, while Deputy Foreign Minister Ashot Hovakimyan represented the Armenian Foreign Ministry, “Armenpress” was informed from the press service of the MFA Artsakh.
During the consultations, the sides discussed a wide range of issues related to the expansion and development of the existing cooperation between the Foreign Ministries of the two countries.
Issues related to conducting a coordinated policy within the frameworks of the international organizations and further expansion of the cooperation in this direction were a subject of special discussion.
The sides also touched upon  the  situation in  peaceful settlement  process of  the Azerbaijani-Karabakh  conflict, exchanged views  on  different  regional and international  issues.
In the frameworks of the consultations, the Deputy Foreign Minister of the Republic of Armenia Ashot Hovakimyan was also received by the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh Karen Mirzoyan. The Foreign Minister noted with satisfaction the high level of the current cooperation between the Foreign Ministries of the two countries and expressed confidence that it should be developed and deepened through joint efforts.