ԱՄՆ-ն չի փոխել դիրքորոշումը ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցում. Հոգլանդ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները նախագահի վարչակազմի փոփոխությունից հետո չի փոխել դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցում: Մարտի 27-ին Երևանում լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին ասաց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահի ժամանակավոր պաշտոնակատար Ռիչարդ Հոգլանդը:
«Այո, մենք ունենք նոր վարչակազմ Վաշինգտոնում, բայց հավաստիացնում եմ, որ մեր քաղաքականությունը մնում է անփոփոխ: Մենք հավատարիմ ենք մնում հակամարտության կարգավորման  Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափին, պատրաստ ենք աշխատել բոլոր կողմերի հետ, որպեսզի խաղաղ լուծում գտնենք»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նշեց Հոգլանդը:
Նա հավելեց, որ շատ սերտ աշխատում է ֆրանսիացի և ռուս համանախագահների հետ: «Մենք միասին ժամերով նստում, խոսում ենք բոլոր մանրամասների, մանր հարցերի մասին: Մեր միջև սուր տարաձայնություններ չկան, նույնը վերաբերվում է մեր երկրների իշխանություններին: Անգամ եթե որոշ այլ հարցերում մեր երկրները կարող են ունենալ տարաձայնություններ, սա այն հարցն է, որի շուրջ մենք միասին շատ լավ կարողանում ենք աշխատել»,- եզրափակեց Հոգլանդը:

USA has not changed its position on NK conflict settlement – says MG American Co-chair
YEREVAN, MARCH 27, ARMENPRESS. The change of the President’s administration of the USA has had no influence on the US position on Nagorno Karabakh conflict settlement, acting OSCE Minsk Group American Co-Chair Richard Hoagland told the reporters on March 27 in Yerevan.
“Yes, we have a new administration in Washington, but I assure that our position remains unchanged. We remain committed to the Minsk Group Co-chairmanship format of the conflict settlement and are ready to work with all the sides to find a peaceful solution”, “Armenpress” reports Hoagland saying.
He added that he closely cooperates with the French and Russian Co-chairs. “We spend hour together discussing all the details and minor issues. There are no acute disagreements between us and the same goes for the leaderships of our countries. Even if our countries may have disagreements over some other issues, this is the issue over which we have a very good cooperation”, the acting American Co-chair concluded.