Սպիտակ տանն ամերիկյան նորաստեղծությունների ստորաբաժանում Է հայտնվել
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սպիտակ տանն ստեղծվել Է ամերիկյան նորաստեղծությունների նոր ստորաբաժանում (Office of American Innovation): Դրա վերաբերյալ ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի կարգադրությունն Սպիտակ տունը մարտի 27-ին տարածել Է հուշագրի ձեւով՝ հասցեագրված նախագահի ավագ խորհրդականին եւ նրա վարչակազմի մյուս հանգուցային աշխատակիցներին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Խորհրդականի անունը փաստաթղթում նշված չԷ, բայց ավելի վաղ լրագրողների համար կայացած ճեպազրույցում նախագահի մամուլի քարտուղար Շոն Սփայսերը ճշտել Է, որ այն կգլխավորի Ջարեդ Քուշները՝ նախագահի ավագ խորհրդականը եւ փեսան:
Փաստաթղթի ներածականում ասված Է, որ նոր կառույցն ստեղծվում Է, «որպեսզի Ամերիկան մնա գլոբալ առաջատարը նորաստեղծությունների բնագավառում»:
«Այստեղ կհավաքվեն կառավարության, մասնավոր հատվածի լավագույն գաղափարները՝ ապահովելու Ամերիկայի պատրաստականությունը լուծելու ամենաբարդ հիմնախնդիրները, պատասխանելու մարտահրավերներին եւ արձագանքելու վաղվա օրվա բարենպաստ հնարավորություններին,- ընդգծված Է հուշագրում:- Ստորաբաժանումն ուշադրությունը կկենտրոնացնի աշխատատեղերի ստեղծման եւ նորաստեղծությունների ներդրման գործընթացի արագացման քաղաքականության իրագործման վրա»:
Փաստորեն Քուշների ղեկավարությամբ առաջարկվում Է Սպիտակ տան աշխատակազմում աշխատել ԱՄՆ-ի նախագահի մի ամբողջ շարք հանգուցային խորհրդականների եւ օգնականների, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Kushner to lead 'American Innovation' office at White House
President Trump will announce the establishment of a White House Office of American Innovation, which will be tasked with crafting ideas to reshape the federal bureaucracy to make it leaner and more effective, a White House official confirmed to CNN.
The office will look to build on Trump's campaign promises to apply a business mentality to the federal government, which Trump has often decried as overly burdensome.
A White House spokesperson confirmed the new office would be announced on Monday, but declined to provide additional details about its mission.
"All Americans, regardless of their political views, can recognize that government stagnation has hindered our ability to properly function, often creating widespread congestion and leading to cost overruns and delays," Trump said in a statement to the Washington Post. "I promised the American people I would produce results, and apply my 'ahead of schedule, under budget' mentality to the government."