Վերականգնվող էներգիայի ոլորտում Գեղարքունիքի մարզում կիրականացվի 150 մլն դոլարի ներդրումային ծրագիր
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարությունը հավանություն տվեց գերակա ոլորտում իրականացվող ներդրումային ծրագրի շրջանակում հողամասերն առանց մրցույթի վարձակալության տրամադրելու համար «Աքսես Ինֆրա Սենթրալ Էյժա Լիմիթեդ» կողմից ներկայացված հայտին: ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանը նշեց, որ աջակցություն է ցուցաբերվում ներդրող ընկերությանը, ինչպես նաև ՀՀ վերականգնվող էներգետիկայի քաղաքականության իրականացման համար անհատական քայլերի որոշակիացմանը:
Նախարարի խոսքով, էներգախնայողության և վերականգնվող էներգետիկայի ազգային ծրագրով սահմանվել են գործողություններ տասնամյա հեռանկարում՝ 2011-2020թթ.. վերականգնվող էներգետիկայի և էներգախնայողության խթանման համար:
«Կառավարության որոշմամբ թույլատրվում է ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի Ծաղկունք, Դդմաշեն, Զովաբեր համայնքների վարչական սահմաններում գտնվող, Կոտայքի մարզի Մեղրաձոր, Հրազդան համայնքների վարչական սահմաններում գտնվող՝ համայնքային սեփականություն հանդիսացող հողամասերը, ընդհանուր մինչև 1,250 հեկտար առանց մրցույթի վարձակալության իրավունքով տրամադրել ԱՄԷ-ում գրանցված «Աքսես Ինֆրա Սենթրալ Էյժա Լիմիթեդ» ընկերությանը՝ վերականգնվող էներգիայի (քամու) կիրառմամբ էլեկտրական էներգիայի արտադրության առաջնեկային ծրագրի իրականացումն ապահովելու նպատակով անհրաժեշտ ուսումնասիրություններ իրականացնելու համար»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ,  ասաց Մանուկյանը՝ ավելացնելով, որ  նախարարության գնահատականներով նախատեսվող քամու կայանների հզորությունը կկազմի մոտ մինչև 150 մեգավատտ, իսկ ներդրումների ծավալը՝ 150 մլն դոլար:
Վարչապետը կարևորեց ընդունված որոշումը և հորդորեց նախարարին հետևողական լինել և ուշադրության կենտրոնում պահել տվյալ ծրագրի իրականացման ընթացքը:

$150 mln worth investment program in renewable energy to be realized in Gegharkunik province, Armenia
$150 mln worth investment program in renewable energy to be realized in Gegharkunik
province, Armenia
YEREVAN, MARCH 30, ARMENPRESS. The Government approved the bid of Access Infra Central Asia Limited on providing land for rent without tenders within the framework of an investment program in the priority area.
Minister of energy infrastructures and natural resources Ashot Manukyan mentioned that assistance is provided to the investing company, as well as specifying individual steps for realizing the policy of renewable energy in Armenia.
According to the minister, under the national program of energy saving and renewable energy, actions of 10 year prospects have been set, for boosting energy saving and renewable energy in 2011-2020.
The Government decision allows providing the land areas of a total of 1250 hectares to the company for rent for necessary studies for realizing electricity production through renewable energy (wind). The land areas are located in Gegharkunik and Kotayk provinces.
The planned wind power stations’ capacity will be around 150 MW, and investments will comprise 150 million USD.
The Prime Minister attached significance to the decision and urged the minister to focus the process of the program’s implementation.