Հայաստանը ողջունել է Մշակութային սեփականության դեմ հանցանքների վերաբերյալ Եվրոպայի խորհրդի կոնվենցիայի ընդունումը
Հայաստանը ողջունել է Մշակութային սեփականության դեմ հանցանքների վերաբերյալ
Եվրոպայի խորհրդի կոնվենցիայի ընդունումը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը գնահատում է այն նախաձեռնությունները, որոնք ուղղված են մարդու իրավունքների համաեվրոպական գործիքների հավասար կիրառմանը ողջ մայրցամաքում՝ առանց տարբերակման, ներառյալ՝ հակամարտությունների գոտիներում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեի 127-րդ նիստում ունեցած ելույթում ասել է Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատար Էդվարդ Նալբանդյանը:
Նա շնորհավորել է Իոաննիս Կասուլիդիսին Նախարարների կոմիտեի հաջող նախագահության կապակցությամբ: «Կիպրական նախագահության առաջնայնությունները լավագույնս միտված էին արձագանքելու այն մարտահրավերներին, որոնց այսօր առերեսվում է Եվրոպան: Այդ առաջնայնություններից մշակութային ժառանգության պաշտպանությունը հատկապես կարևոր է հայ ժողովրդի համար, ով մշակութային արժեքների հսկայական կորուստներ է կրել իր պատմության ընթացքում և բոլորովին վերջերս` Ադրբեջանում` այդ երկրի կառավարության ձեռքով, և Սիրիայում` ահաբեկչական խմբավորումների կողմից: Այս առումով մենք ողջունում ենք Մշակութային սեփականության դեմ հանցանքների վերաբերյալ Եվրոպայի խորհրդի կոնվենցիայի ընդունումը»,- նշել է ԱԳ նախարարը:
Որպես կիպրական նախագահության մեկ այլ առաջնահերթություն նա առանձնացրել է Կրթության միջոցով ժողովրդավարության հաստատումը՝ որպես համերաշխ և հանդուրժողական հասարակությունների ստեղծման կարևոր միջոց: «Ցեղասպանությունների և մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելման գործում առանցքային դեր է խաղում ժողովուրդների հիշողության իրավունքը, նրանց իրավունքը հիշատակի հարգման, կրթության միջոցով իրազեկելու նախկինում տեղի ունեցած ողբերգությունների մասին»,- ասել է Նալբանդյանը։
Նա ողջունել է այն փաստը, որ «Ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների և օրենքի գերակայության իրավիճակի» մասին իր տարեկան զեկույցում Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարը հատուկ անդրադարձ է կատարել պոպուլիզմին, ինչը հատկապես վտանգավոր է, երբ զուգորդվում է պետության կողմից սատարվող ատելության քարոզով և այլատյացությամբ: «Ազատ մամուլը, մարդու իրավունքների և ժողովրդավարական քաղաքացիության վերաբերյալ կրթությունը, ակտիվ քաղաքացիական հասարակությունը անհրաժեշտ են` հաղթահարելու այս երևույթը: Ավելին, «օրենքի գերակայություն» եզրը իրենից ներկայացնում է կոնցեպտ, որը տրամագծորեն հակադրվում է «ուժի գերակայությանը» կամ «ուժի կիրառմանը»:
Մենք գնահատում ենք այն նախաձեռնությունները, որոնք ուղղված են մարդու իրավունքների համաեվրոպական գործիքների հավասար կիրառմանը ողջ մայրցամաքում՝ առանց տարբերակման, ներառյալ՝ հակամարտությունների գոտիներում: Եվրոպայի խորհրդի առաջնային նպատակն է ապահովել, որ Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայով երաշխավորված ընդհանուր արժեքների և անհատների իրավունքների իրականացումը պայմանավորված չլինի տարածքի կարգավիճակով, որտեղ բնակվում է ժողովուրդը»,- հայտարարել է ՀՀ արտգործնախարարի պաշտոնակատարը:

Armenia welcomes adoption of CoE Convention on Offences relating to Cultural Property
YEREVAN, MAY 19, ARMENPRESS. Armenia values the recent initiatives that call on the equal application of the pan-European human rights instruments to the whole continent without distinction, including in the conflict zones, Armenian FM Edward Nalbandian said at the 127th Session of the Committee of the Ministers of the Council of Europe.
He congratulated Ioannis Kasoulidis on successful chairmanship of the Committee of Ministers.
“The priorities of the Cyprus Chairmanship were well placed to address the current challenges that the Europe faces. Protection of cultural heritage in particular is important for the Armenian people that have suffered immense losses of cultural legacy throughout its history and most recently in Azerbaijan by the hands of its government and in Syria by the terrorist groups. In this regard we welcome the adoption of the Convention on Offences relating to Cultural Property”, the minister said.
As another priority of the Cypriot chairmanship, the FM pointed out Democracy through Education, important dimension of fostering inclusive and tolerant societies.
“The right of people to their memory, their right to teaching and learning history of past tragedies through education and remembrance has a pivotal role in preventing genocides and crimes against humanity”, Nalbandian said.
“It is commendable that in his annual report on the “State of Democracy, Human Rights and the Rule of Law” the Secretary General has highlighted populism, which is particularly dangerous, when combined with state sponsored hate speech and xenophobia. Free media, education for democratic citizenship and human rights, active civil society are essential in overcoming this phenomenon. Moreover, the notion of “rule of law” represents a concept that is diametrically opposed to “the rule by force” or “use of force”, the FM said.
“We value the recent initiatives that call on the equal application of the pan-European human rights instruments to the whole continent without distinction, including in the conflict zones. It is the primary goal of Council of Europe to ensure that the common values and individual rights guaranteed by the European Convention on Human Rights are not dependent on the status of the territory where people live”, he added.