Իրանի գյուղնախարարը հայ գործընկերոջը հրավիրեց Թեհրան քննարկելու համագործակցությանն առնչվող հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարի պաշտոնակատար Իգնատի Առաքելյանի և Իրանի Իսլամական Հանրապետության գյուղատնտեսության ջիհադի նախարար Մահմուդ Հոջջաթիի հանդիպման շրջանակներում Իրանի գյուղնախարարը հայ գործընկերոջը հրավիրեց Թեհրան՝ քննարկելու այդ ոլորտում շարունակական համագործակցությանն առնչվող հարցերը:
«Ես հրավիրում եմ Ձեզ և Ձեր գործընկերներին բանակցությունների շարունակությունն անցկացնել Թեհրանում: Երկրորդ բանակցություններում քննարկելու ենք այս հանդիպման արդյունքում  գրանցած ձեռքբերումները»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, դիմելով ՀՀ գյուղնախարարի պաշտոնակատարին, ասաց Մահմուդ Հոջջաթին:
ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարի պաշտոնակատար Իգնատի Առաքելյանը, շնորհակալություն հայտնելով հրավերի և հանդիպման ընթացքում իրանական կողմի առաջարկների համար, նշեց, որ գյուղատնտեսության ոլորտում Իրանի գրանցած ցուցանիշները շատ տպավորիչ են:
«Ես համոզված եմ, որ ստեղծելով երկու գյուղնախարարությունների աշխատանքային խումբը, կկարողանանք շատ բաներ ընդօրինակել և Իրանից Հայաստան բերել: Հայաստանը կարող է կարմիր մսի արտադրությունը զարգացնել այն նպատակով, որ արտահանի Իրան: Անպայման կայցելենք Իրանի Իսլամական Հանրապետություն»,- ասաց Առաքելյանը:

Министр сельского хозяйства Ирана пригласил армянского коллегу посетить Тегеран
Министр сельскохозяйственного джихада Исламской Республики Иран Махмуд Ходжати на встрече в Ереване с и.о. министра сельского хозяйства Армении Игнатием Аракеляном пригласил последнего посетить Тегеран для обсуждения вопросов, связанных с последовательным сотрудничеством в этой области.
«Я приглашаю вас и ваших партнеров продолжить переговоры в Тегеране. В ходе переговоров мы обсудим результаты, достигнутые на этой встрече», - как сообщает Арменпресс, сказал Махмуд Ходжати.
В свою очередь, Игнатий Аракелян поблагодарил коллегу за приглашение и представленные в ходе встречи предложения иранской стороны, отметив, что достижения Ирана в области сельского хозяйства очень впечатляющие.
«Я убежден, что создав рабочую группу двух министерств, мы сможем многое узнать из Ирана и применить в Армении. Армения может развивать производство красного мяса с целью его экспорта в Иран. Мы обязательно посетим Исламскую Республику Иран», - сказал и.о. министра.