Ստեղծագործական աշխատանքը պահանջում է տարիների հետևողական նպատակադրում. ՀՀ Նախագահը մրցանակներ է հանձնել
Ստեղծագործական աշխատանքը պահանջում է տարիների հետևողական
նպատակադրում. ՀՀ Նախագահը մրցանակներ է հանձնել
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախագահի նստավայրում այսօր տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի 2016 թվականի մրցանակների հանձնման արարողությունը: Մի շարք բնագավառներում ներդրած նշանակալի ավանդի համար շնորհված մրցանակները՝ համանուն վկայագիրը և դրամական պարգևը, մրցանակակիրներին հանձնել են Նախագահ Սերժ Սարգսյանը և «Ռոբերտ Պողոսյան և որդիներ» հիմնադրամի ներկայացուցիչ, սփյուռքահայ բարերար Ժան Պողոսյանը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, նախագահի մրցանակները շնորհվել են հիմք ընդունելով տվյալ բնագավառում ՀՀ Նախագահի մրցանակ հիմնելու մասին հրամանագիրը և հաշվի առնելով համապատասխան բնագավառների հանձնախմբերի առաջարկությունները:
Սերժ Սարգսյանը շնորհավորել է մրցանակի արժանացածներին, մաղթել նրանց ստեղծագործական մեծ եռանդ և նորանոր ձեռքբերումներ:
Սերժ Սարգսյանի խոսքը ՀՀ Նախագահի մրցանակների հանձնման արարողության ժամանակ
Սիրելի՛ մրցանակակիրներ,
Սրտանց ողջունում եմ ձեզ և շնորհավորում Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի մրցանակին արժանանալու կապակցությամբ: Շատ ուրախ եմ, որ այսօր հանդիպում ենք և շփվում նման հաճելի առիթով՝ պատշաճ գնահատելով ձեր վաստակը:
Այդ գործում արդեն տարիներ շարունակ մեզ սատարել են Պողոսյան ընտանիքի հարգարժան անդամները: Օգտվելով առիթից՝ ելույթիս հենց սկզբում ցանկանում եմ բոլորիս անունից մեկ անգամ ևս երախտագիտություն հայտնել նրանց այս կարևորագույն աշխատանքը համատեղ կատարելու համար:
Սիրելի՛ Ժան, արդեն տարիներ շարունակ մենք միասին բացահայտում ենք մեր երկրի և ժողովրդի ստեղծագործական ներուժը, խրախուսում ենք մեր գիտնականներին և արվեստագետներին՝ շարունակելու իրենց նվիրական աշխատանքը: Սա լուրջ ներդրում է Հայաստանի շենացման գործում, և, անշուշտ, մեծապես գնահատում ենք:
Ըստ ավանդույթի, մեր ժողովրդի ստեղծագործական մտքի և թռիչքի ամենակարևոր ձեռքբերումներից մեկը՝ հայոց այբուբենը, Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոցին երևացել է տեսիլքի ձևով: Պատմաբաններն ասում են, որ շատ գիտական հայտնագործություններ պատահականության, անգամ երազի արդյունքում են կատարվել:
Նման պնդումները կարող են հիմքեր ունենալ, սակայն ճշմարտությունն արտացոլում են միայն մասամբ: Այո՛, պայծառացումը կարող է տեղի ունենալ վայրկենապես՝ անգամ ենթագիտակցության մեջ: Սակայն նման, այսպես ասած, «պատահականությունները» տեղի են ունենում միայն այն մարդկանց հետ, ովքեր տարիներ շարունակ հող են պատրաստել դրա համար:
Ստեղծագործական աշխատանքը պահանջում է տարիների սևեռուն և հետևողական նպատակադրում: Տեղեկատվության, գիտելիքի, հմտության և փորձի համադրումը երբեք չի կարող անհետևանք լինել: Դրանք են այն ամուր հիմքերը, որ բերում են ստեղծագործական թռիչքի: Ամեն մի վայրկենական պայծառացման պատմության թիկունքում թաքնված է երկար տարիների տքնաջան աշխատանք:
Վստահ եմ, որ այս պարգևին արժանացած յուրաքանչյուր ոք ունի իր երկարամյա ջանքերի, ճշմարտության փնտրտուքների, սխալների հայտնաբերման և շտկման մի յուրահատուկ պատմություն:
Այս պարգևատրումը առաջին հերթին երիտասարդների համար թող լինի հաջողության պատմության առաջին էջը, որպեսզի նոր պարգևները և միջազգային ճանաչումը չուշանան:
Հարգելի՛ դափնեկիրներ,
Խոսքս ամփոփելով՝ կրկին շնորհավորում եմ ձեզ և մաղթում ստեղծագործական մեծ եռանդ և նորանոր ձեռքբերումներ՝ ի փառս մեր ժողովրդի, ի շահ մարդկության:
ՀՀ Նախագահի հրամանագրերով, Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործում նշանակալի ավանդ ներդրած անձանց 2016 թվականի մրցանակ է շնորհվել Բագրատ Էստուկյանին (Թուրքիա)՝ Հայոց ցեղասպանության խնդիրը «Ակոս» թերթում մշտապես արծարծելու համար, Հանս-Լուկաս Կիզերին (Շվեյցարիա)` Հայոց ցեղասպանության պատմության ուսումնասիրության բնագավառում ունեցած ծանրակշիռ վաստակի համար:
Հանրապետության Նախագահի այլ հրամանագրերով, ՀՀ Նախագահի 2016 թվականի մրցանակ է շնորհվել.
տեխնիկական գիտությունների և ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների բնագավառում՝ Գևորգ Բաղդասարյանին և Մարինե Միկիլյանին` «Մագնիսաառաձգական փոխազդեցությունների էֆեկտները հաղորդիչ սալերում և թաղանթներում» (անգլերեն) մենագրության համար,
գրականության բնագավառում՝ Ղուկաս Սիրունյանին՝ «Բաց արեք ես եմ» բանաստեղծությունների ժողովածուի համար:
Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի 2016 թվականի երիտասարդական մրցանակ է շնորհվել՝
արվեստի բնագավառում՝ Ռիմա Նանյանին՝ «Անորոշ մարմնավորումներ» գրաֆիկական շարքի համար, Լևոն Պողոսյանին՝ «Հին Աստվածներ» քանդակների շարքի համար,
գրականության բնագավառում՝ Արմեն Սարգսյանին՝ «Չկարդացած գրքերի փոխարեն» բանաստեղծությունների ժողովածուի համար, Արամ Մամիկոնյանին՝ «Ծանր ջուր» բանաստեղծությունների ժողովածուի համար:
Դասական երաժշտության բնագավառում Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի 2016 թվականի երիտասարդական մրցանակ է շնորհվել՝
«Երգեցողություն» անվանակարգում, բարձր կատարողական արվեստի համար՝ Սարգիս Բաժբեուկ-Մելիքյանին և Մարիաննա Մարտիրոսյանին,
«Գործիքային կատարում» անվանակարգում, լավագույն կատարման համար՝ Ռոման Նամալյանին (դաշնամուր) և Արսեն Զաքարյանին (կլարնետ):
Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի մրցանակի հիմնումից ի վեր (2001-2017թթ.) 348 անհատ և կազմակերպություն, այդ թվում՝ 24 միջազգային, արժանացել են մրցանակի:

YEREVAN, MAY 26, ARMENPRESS. The awarding ceremony of the President’s Awards 2016 of the Republic of Armenia was held in the Presidential Palace on May 26, press service of the President’s Office told Armenpress.
President Serzh Sargsyan and Diaspora-Armenian philanthropist Jean Poghosyan (Robert Poghosyan & Sons Foundation) presented the awards to a number of distinguished and prominent figures of different spheres.
The President congratulated all Laureates and wished new achievements in their future endeavors.
Serzh Sargsyan delivered speech at the ceremony:
“Dear Ladies and Gentlemen,
Dear Laureates,
I cordially welcome you and congratulate on receiving the President’s Awards of the Republic of Armenia. I am very happy that today we meet and communicate on such a pleasure occasion, by properly assessing your value.
This work for already many years has been supported by respectful members of Poghoyan family. By using this chance, I want to once again express gratitude on behalf of all of us to them for jointly implementing this important work.
Dear Jean, for already several years we together reveal the creative potential of our country and people, encourage our scientists and artists to continue their dedicated work. This is a significant contribution to Armenia’s development, and of course, it is highly appreciated from us.
According to tradition, one of the most importany achievements of the creative thinking and flight of our people, the Armenian Alphabet, appeared to St. Mesrop Mashtots in the form of vision. Historians say many scientific discoveries were made as a result of an accident, even a dream.
Such evidence may have grounds, however, the truth is only partially reflected. Yes, enlightenment can happen instantly, even in subconscious. However, the so-called ‘accidents’ occur only with people who for years prepared grounds for that.
Creative work requires careful and consistent targeting of years. The combination of information, science, skills and experience can never be without consequences. Those are the firm grounds that bring creative flight.
I am confident that everyone who received this award has a unique history of his/her long-term efforts, search for truth, detecting mistakes and improving them.
Let this award firstly be the first page of success history for youth so that new awards and international recognition are not late.
Concluding my speech, I once again congratulate you and wish you new achievements in your future endeavors for the benefit of our people and humanity.
Thank You”.
Below is the list of the recipients of the Presidential Awards.
For significant contribution to the recognition of the Armenian Genocide – Bagrat Estukian (Turkey) – for constantly referring to the topic in Agos newspaper, Hans-Lukas Kieser – for input in exploring the history of the Armenian Genocide.
IT and technical sciences –Gevorg Baghdasaryan and Marine Mikilyan - for the monography on the Effects of Magnetoelastic Interaction in Conductive Plates and Shells (in English)
Literature – Ghukas Sirunyan - for the “Open up, it’s me” book of poetry
YOUTH AWARDS
Arts – Rima Nanyan - for the Uncertain Images graphical works, Levon Poghosyan - for the Old Gods sculpture series
Literature –Armen Sargsyan - for the Instead of Books Unread book of poetry, Aram Mamikonyan - for the Heavy Water book of poetry
CLASSICAL MUSIC
Vocals – Sargis Bajbeuk-Melikyan and Marianna Martirosyan - for the supreme art of performance
Instrumental – Roman Namalyan (piano) and Arsen Zakaryan (clarinet) - for the instrumental music performance
Since its creation (2011) the Presidential Award has been awarded to 348 individuals and organizations, including 24 international.