Հալեպի ազատագրումից հետո սիրիահայերի հոսքը դեպի Հայաստան կտրուկ նվազել է. որոշակի շարժ է նկատվում հակառակ ուղղությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հալեպի ազատագրումից հետո սիրիահայերի հոսքը դեպի Հայաստան կտրուկ նվազել է: Ինչպես «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց «Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող կենտրոն» հասարակական կազմակերպության նախագահ Ջորջ Բարսեղյանը, այժմ Հայաստանից դեպի Հալեպ մեկնողների շրջանում է որոշակի ակտիվություն նկատվում:
«Այն սիրիահայերը, որոնք այստեղ էին և այս տարիների ընթացքում փորձեցին ինչ-որ արդյունքի հասնել, սեփական գործ ունենալ, ու ինչ-ինչ պատճառներով հաջողություն չունեցան, բնականաբար, միշտ սպասում էին վերադառնալու առիթի: Հետևաբար, Հալեպի ազատագրումից հետո որոշները վերադառնում են, մանավանդ, Հալեպում ունեն իրենց տունը, արհեստանոցները, խանութները: Շուկաները ազատագրվեցին, մարդիկ վերադառնում են աշխատանքի»,-ասաց Ջորջ Բարսեղյանը:
Նա դժվարացավ վերադարձողների վերաբերյալ կոնկրետ վիճակագրություն ներկայացնել, որովհետև սիրիահայերը մշտական շարժի մեջ են: Վերջին տվյալներով, Հայաստանում կա գրանցված 22 հազար 500 սիրիահայ: Հայաստանում գտնվող սիրիահայերը կապված են «Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող կենտրոն»-ի հետ, որը շարունակում է աջակցություն տրամադրել: Միջազգային, հասարակական կազմակերպությունների հետ աշխատելով, կառավարության աջակցությամբ  տրամադրվում է սնունդ, հագուստ, հիգիենիկ պարագաներ:
Տրամադրվող աջակցությունից ամենահիմնականներից մեկը բժշկական ծառայությունն է: Կենտրոնի գրասենյակի երկրորդ հարկում բացվել է կլինիկա, գործում է թերապևտի, մանկաբույժի, սրտաբանի, գինեկոլոգի, ակնաբույժի սենյակներ: Այդ ամենը գործում է բարեգործական նպատակով:
«Իհարկե, բժշկական օգնության առյուծի բաժինն ընկում է ՀՀ կառավարության վրա: Սփյուռքի նախարարությունն իր շնորհակալ աշխատանքով կարողացավ հաջողության հասնել: Երբ որևէ սիրիահայ բժշկական օգնության կարիք ունի, դիմում է նախարարությանը, վերջինս էլ Առողջապահության նախարարության միջոցով օրերի ընթացքում կազմակերպում է պետպատվերի հարցը: Իզմիրլյան հիմնադրամի,  համանուն հիվանդանոցի, Մայր Աթոռ Սուրբ էջմիածնի աջակցությամբ էլ լրացուցիչ օգնություն է տրամադրվում, երբ հիվանը դուրս է մնում պետպատվերից կամ այդ շրջանակում չի կարողանում իր բժշկական ծախսերը ծածկել»,-ասաց նա:
Սիրիահայերի համար շարունակում է խնդիր մնալ բնակարանի վարձավճարը: Այդ ուղղությամբ ևս աջակցություն տրամադրվում է: Ով նոր է եկել Հայաստան առաջին 3 ամսվա ընթացքում տրամադրվում է վարձակալության գումարը, հետո ուսումանսիրվում է, եթե իսկապես կարիքավոր է, ապա ամիսը 60 հազար տրամադրվում է: Ընտանիքներ կան 15 ամիս ստացել են աջակցություն:
Ջորջ Բարսեղյանը նշեց, որ Հայաստանում այսօր կան բազմաթիվ սիրիահայեր, ովքեր ունեն իրենց բիզնեսը: Նրանք աշխատում են հիմնականում ծառայությունների, ռեստորանային ոլորտում:

Flow of Syrian-Armenians to Armenia sharply decreases after Aleppo liberation
YEREVAN, SEPTEMBER 16, ARMENPRESS. After the liberation of Aleppo the flow of Syrian-Armenians to Armenia has sharply decreased, George Barseghyan, president of the Coordinating Center for Syrian-Armenians' Issues NGO, told Armenpress, adding that at the moment there is a certain activeness among Syrian-Armenians departing for Aleppo from Armenia.
“The Syrian-Armenians who were here and tried to achieve certain result, to have their own business during these years, and failed for some reasons, of course, were always waiting for an opportunity to return. Thus, after the Aleppo liberation some of them return to Syria, especially when they have their homes, workshops and stores in Aleppo. The markets have been liberated, and people return to their works”, George Barseghyan said.
He couldn’t mention an exact statistics on those who return since Syrian-Armenians are in constant movement. According to the latest data, 22.500 Syrian-Armenians are registered in Armenia. The Syrian-Armenians in Armenia are connected with the the Coordinating Center for Syrian-Armenians' Issues which continues providing assistance. Syrian-Armenians are provided with food, clothing, hygiene items by the assistance of the government and cooperation with international organizations and NGOs.
One of the main assistances provided to the Syrian-Armenians is the medical service. There is a clinic in the second floor of the Center. All this is being done for charity purposes.
“Of course, the main share of the medical assistance lies on the Armenian government. The diaspora ministry managed to reach success thanks to its gratitude work. When a Syrian-Armenian needs medical assistance, he/she applies to the ministry, and the latter organizes the issue of state order through the healthcare ministry within several days. Additional assistance is provided by the Izmirlian Foundation, the Mother See of Holy Etchmiadzin”, he said.
However, Syrian-Armenians still face the problem of housing rent. Assistance is also provided on this path. The money for rent is being provided to those who arrived in Armenia in the first 3 months, and then if that person is really in need, 60.000 AMD is being provided on monthly basis. There are families who received assistance for 15 months.
George Barseghyan said there are numerous Syrian-Armenians in Armenia who have their own business. They are engaged mainly in services, restaurant fields.