«Ծանր ժամանակների բարձրագոչ ձայնը». Հայաստանի ֆրանսիական միջազգային դպրոցն այսուհետև կրում է ֆրանսիացի գրող Անատոլ Ֆրանսի անունը
«Ծանր ժամանակների բարձրագոչ ձայնը». Հայաստանի ֆրանսիական միջազգային
դպրոցն այսուհետև կրում է ֆրանսիացի գրող Անատոլ Ֆրանսի անունը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Հայաստանում արդեն 10 տարի գործող ֆրանսիական միջազգային դպրոցն այսուհետև կրում է ֆրանսիացի հայտնի գրող, Նոբելյան մրցանակակիր Անատոլ Ֆրանսի անունը: Հայկական հարցի մեծ ջատագով և ֆրանս-հայկական բարեկամության խորհրդանիշ Անատոլ Ֆրանսի անունը կրող վահանակի բացումը կատարեցին այս օրերին Հայաստանում գտնվող Ֆրանսիայի Եվրոպայի և Արտաքին գործերի նախարարին առընթեր պետքարտուղար Ժան- Բատիստ Լըմուանը եւ Հայաստանի կրթության եւ գիտության նախարար Լեւոն Մկրտչյանը: Արարողությանը մասնակցում էին դպրոցի աշակերտները, աշխատակազմը:  Միջոցառմանը ներկա էր Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Ժոնաթան Լաքոտը:
Ժան-Բատիստ Լըմուանն ընդգծեց, որ Անատոլ Ֆրանսը հայերի համար ծանր ժամանակների  բարձրագոչ ձայնն էր: «Գիտենք, թե որքան մեծ է եղել նրա ազդեցությունը հայ դատի պաշտպանության գործում»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց նա:
Կրթության եւ գիտության նախարար Լեւոն Մկրտչյանը նշեց, որ հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների ամենակարեւոր առանձնահատկությունն այն է, որ երկուսը կապված են ոչ միայն ընթացիկ շահերով, այլև ընդհանուր աշխարհահայացքով:
«Այս դպրոցի անվանակոչումը Անատոլ Ֆրանսի անունով դրա վկայությունն է. մենք երախտագիտությամբ կարող ենք ասել, որ մեր ժողովրդի համար ծանր շրջանում հայերի կողքին էին նաեւ Ֆրանսիայի մտավորականները: Դա  շարունակությունն է դեռեւս 10-րդ դարում սկսված  համատեղ ճանապարհի, եւ այս ընթացքի գնահատումն է նաեւ Ֆրանկոֆոնիայի առաջիկա գագաթնաժողովը, որը կայանալու է Հայաստանում: Երեխաներին եմ ուզում դիմել եւ ասել, որ այնպես ենք անելու, որ Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովից անմիջապես հետո այս գեղեցիկ կրթօջախի գործունեությունը ծավալվի ավելի լայն պայմաններում, կարողանանք կրթական որակը էլ ավելի բարձրացնել»,-եզրափակեց նախարարը:

YEREVAN, MARCH 30, ARMENPRESS. From now on the French International School in Armenia, which operates for already 10 years, is named after renowned French writer, Nobel Prize winner Anatole France, reports Armenpress.
The opening ceremony of the panel named after Anatole France was carried out by Jean-Baptiste Lemoyne - minister of state attached to the minister for Europe and foreign affairs of France, and Armenia’s minister of education and science Levon Mkrtchyan.
The ceremony was also attended by French Ambassador to Armenia Jonathan Lacôte, as well as school children and staff.
The French minister of state Jean-Baptiste Lemoyne said Anatole France was the loud voice during Armenians’ difficult times. “We know what a great influence he had on supporting the Armenian cause”, he said.
Minister Levon Mkrtchyan said the most important feature of the Armenian-French relations is that both are linked not only with current interests, but also with common worldview.
“Naming this school after Anatole France is the evidence of this: we can say with gratitude that during the difficult times of our people the French intellectuals also supported Armenians. This is the continuation of the joint path launched in the 10th century, and the upcoming Francophonie summit, which will be held in Armenia, is the assessment of this period”, the minister said.