Պոլսո Հայոց պատրիարքարանը նոր պատրիարքի ընտրության հարցով պաշտոնապես դիմել է Ստամբուլի նահանգապետարան
Պոլսո Հայոց պատրիարքարանը նոր պատրիարքի ընտրության հարցով պաշտոնապես
դիմել է Ստամբուլի նահանգապետարան
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պոլսո Հայոց պատրիարքական փոխանորդ Արամ արքեպիսկոպոս Աթեշյանը և կրոնական ժողովի ատենապետ Սահակ եպիսկոպոս Մաշալյանն ապրիլի 30-ին այցելել են Ստամբուլի նահանգապետարան՝ հանդիպելով նահանգապետ Ալի Երլիքայայի հետ:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Պոլսո Հայոց պատրիարքարանից տեղեկացնում են, որ հոգևոր հայրերը գրավոր դիմում են ներկայացրել պատրիարքական ընտրություններ ձեռնարկելու հարցով:
Նահանգապետ Երլիքայան նախ ցավակցություններն է հայտնել Պոլսո Հայոց պատրիարք Մեսրոպ Մութաֆյանի վախճանի կապակցությամբ: «Նա խոստացել է ամենակարճ ժամկետում Անկարայից ապահովել անհրաժեշտ պատասխանը»,- ասվում է պատրիարքարանի հաղորդագրության մեջ:
Համաձայն գործող կարգի՝ պատրիարքարանը համապատասխան դիմում է ներկայացնում Ստամբուլի նահանգապետարան, որն էլ դիմումը փոխանցում է Թուրքիայի ներքին գործերի նախարարությանը, որն էլ իրավասու է թույլատրել Պոլսո Հայոց նոր պատրիարքի ընտրության անցկացումը:
Նախօրեին՝ Պոլսո Հայոց պատրիարքարանի կրոնական ժողովը որոշում էր կայացրել դիմում ներկայացնել Ստամբուլի նահանգապետարան նոր պատրիարքի ընտրություններ անցկացնելու համար: Կրոնական ժողովում տեղի ունեցած գաղտնի քվեարկության արդյունքում որոշվել էր, որ ընտրական գործընթացն իրականացվելու է Պոլսո Հայոց պատրիարքական փոխանորդ Արամ արքեպիսկոպոս Աթեշյանի ղեկավարությամբ:
Ստամբուլում մարտի 8-ին 62 տարեկանում մահացել էր Պոլսո Հայոց պատրիարք Մեսրոպ արքեպիսկոպոս Մութաֆյանը։ Նա Պոլսո Հայոց պատրիարքի պաշտոնը զբաղեցնում էր 1998 թվականից։ 2008 թվականից Մութաֆյանը դեմենցիա հիվանդության պատճառով գտնվում էր Ստամբուլի Սուրբ Փրկիչ հայկական հիվանդանոցում։ Պատրիարքը անգիտակից վիճակում բժիշկների մշտական խնամքի ներքո էր և չէր կարող իրականացնել իր պարտականությունները, ինչից ելնելով էլ 2010 թվականից պատրիարքական փոխանորդ էր նշանակվել Արամ արքեպիսկոպոս Աթեշյանը։ Թեպետ տեղի հայկական համայնքը բազմիցս հանդես էր եկել նոր պատրիարք ընտրելու պահանջով, սակայն թուրքական իշխանությունները մշտապես մերժում էին նոր ընտրությունների անցկացումը՝ մեջբերելով 1863 թվականի Ազգային սահմանադրության դրույթն այն մասին, որ նոր պատրիարքի ընտրություն կարող է անցկացվել միայն գործող պատրիարքի մահից հետո։

Armenian Patriarchate of Constantinople files official request to Governor of Istanbul regarding election of new patriarch
Armenian Patriarchate of Constantinople files official request to Governor of Istanbul regarding
election of new patriarch
YEREVAN, MAY 1, ARMENPRESS. Acting Patriarch Archbishop Aram Atesyan and the chairman of the synod of Armenian Patriarchate of Constantinople Bishop Sahak Masalian on April 30 had a meeting with Governor of Istanbul Province Ali Yerlikaya at his office.
Atesyan and Masalian officially requested the Governor permission to initiate an election of a new patriarch.
Governor Yerlikaya offered condolences on the passing of Mesrob II and “vowed to provide the necessary response from Ankara in the shortest possible time,” according to the patriarchate’s press service.
The request must pass through the Turkish Ministry of Interior, which by law is authorized to permit or deny the holding of elections.
Earlier on April 30, nearly two months since the death of Patriarch Mesrob II, the synod of the Armenian Patriarchate of Constantinople said it has made a decision to submit a request to the Governor of Istanbul asking permission to organize the election of a new patriarch.
Mesrob II died at the age of 62 on March 8. He was serving as patriarch since 1998. Since 2008, Mesrob II was hospitalized in a dementia-related coma. The incapacitation led to the synod electing Atesyan as acting patriarch in 2010.
Despite the Turkish-Armenian community’s requests to organize new elections, the Turkish government refused to allow it citing the 1863 Constitutional law that permits patriarchal elections only after the death of the patriarch.