Հրապարակվել է «WCIT 2019»-ի օրակարգը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «WCIT 2019» կազմակերպիչները հրապարակել են ՏՏ 23-րդ համաշխարհային համաժողովի ամբողջական օրակարգը։ ՏՏ աշխարհի ամենահեղինակավոր միջոցառումներից մեկն այս տարի տեղի է ունենալու Հայաստանում՝ Երևանում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ եռօրյա համաժողովի օրակարգն արդեն հասանելի է «WCIT 2019»-ի պաշտոնական կայքում։ Այն պարունակում է համաժողովի ձևաչափի, պլենար քննարկումների, միջոցառումների մանրամասն նկարագրությունը։
«Համաժողովի օրակարգն էապես ձևավորված է, այնուամենայնիվ, մենք լրացուցիչ հնարավորություններ ենք դիտարկում՝ այն հարստացնելու համապատասխան բովանդակությամբ։ Հետագա թարմացումներին տեղյակ լինելու համար անհրաժեշտ է ժամանակ առ ժամանակ ստուգել նորությունների, բանախոսների, օրակարգի բաժինները, որոնք անընդհատ թարմացվում են»,- նշել է «WCIT 2019» ՏՏ համաշխարհային համաժողովի Միջազգային կոմիտեի անդամ Արմեն Մորյանը։
Այս տարի «WCIT» ՏՏ համաշխարհային համաժողովը թեման է՝ «Ապակենտրոնացման ուժը. ակնկալիք և վտանգ»։ Համաժողովի ընթացքում հանգամանորեն կքննարկվի, թե ինչպես են տեղեկատվական և հաղորդակցության տեխնոլոգիաները թե՛ դրական, թե՛ բացասական առումներով վերափոխում մեր կյանքը, ինչ ազդեցություն են ունենում շահույթի և բարեկեցության, ապահովության և անվտանգության, ժողովրդավարության և մարդասիրության վրա։
Երևանյան համաժողովին սպասվում է ավելի քան 2000 մասնակից՝ 70 երկրից։  WCIT 2019-ի և օրակարգի մասին լրացուցիչ տեղեկություններ ստանալու համար այցելեք www.wcit2019.org:
Հայաստանի կառավարությունը ՏՏ-ն հռչակել է տնտեսության զարգացման ռազմավարական ուղղություն։ Երկրի օրենսդրությունը նպաստավոր պայմաններ է ապահովում ՏՏ ոլորտում օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների համար: Հետևողական ջանքեր են ներդրվում բարձր տեխնոլոգիական նորարարությունների, էկոհամակարգի զարգացման ու ստարտափների խթանման ուղղությամբ: ՏՏ պրոդուկտի արտահանումների 45 տոկոսն ուղղվում է դեպի Միացյալ Նահանգներ և Կանադա, 25 տոկոսը՝ Եվրոպա, 11 տոկոսը՝ Ասիա և այլն։ Հայաստանում շուրջ 900 ՏՀՏ ընկերություններ կան, ներառյալ համաշխարհային ճանաչում ստացած PicsArt-ը, Softconstruct-ը, Renderforest-ը, Joomag-ը և այլն։

Опубликована повестка дня WCIT 2019
Организаторы «WCIT 2019» опубликовали полную повестку дня 23-й Всемирной конференции по ИТ. В этом году в Ереване, Армения, пройдет одно из самых престижных событий в мире информационных технологий. Повестка дня трехдневной конференции уже доступна на официальном сайте WCIT 2019. Она содержит подробное описание формата конференции, пленарных обсуждений и всех событий.
«Повестка дня конференции в основном сформулирована, однако мы рассматриваем дополнительные возможности для ее обогащения соответствующим содержанием. Чтобы быть в курсе дальнейших обновлений, необходимо время от времени проверять новости, докладчиков и разделы повестки дня, которые постоянно обновляются», отметил член Международного комитета Всемирной конференции ИТ «WCIT 2019» Армен Морян.
Как передает «Арменпресс», в этом году Всемирный ИТ-форум «WCIT 2019» посвящен теме: «Сила децентрализации. Перспектива и опасность». На конференции будут подробно обсуждаться как информационные и коммуникационные технологии позитивно и негативно трансформируют и преобразовывают нашу жизнь, какое влияние имеют на прибыль и благосостояние, надежность и безопасность, демократию и гуманность.
Ожидается, что в ереванской конференции примут участие более 2000 участников из 70 стран. Для получения дополнительной информации о WCIT 2019 и повестке дня посетите www.wcit2019.org.
Правительство Армении объявило ИТ стратегическим направлением экономического развития. Законодательство страны обеспечивает благоприятные условия для прямых иностранных инвестиций в области информационных технологий. Прилагаются последовательные усилия для продвижения высокотехнологичных инноваций, развития экосистем и стартапов. Около 45 процентов экспорта ИТ-продукции поступает в США и Канаду, 25 процентов в Европу, 11 процентов в Азию.
В Армении насчитывается около 900 ИКТ-компаний, в том числе всемирно известные PicsArt, Softconstruct, Renderforest, Joomag и другие.
«WCIT 2019» Всемирная конференция ИТ пройдет в Ереване с 6 по 9 октября. Конференция проходит в Армении при поддержке и при под высоким покровительством правительства Республики Армения. Всемирную конференцию ИТ учредил Всемирный альянс информационных технологий и услуг. Конференция организована Союзом предприятий передовых технологий.