Հրապարակվել է «WCIT 2019»-ի օրակարգը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «WCIT 2019» կազմակերպիչները հրապարակել են ՏՏ 23-րդ համաշխարհային համաժողովի ամբողջական օրակարգը։ ՏՏ աշխարհի ամենահեղինակավոր միջոցառումներից մեկն այս տարի տեղի է ունենալու Հայաստանում՝ Երևանում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ եռօրյա համաժողովի օրակարգն արդեն հասանելի է «WCIT 2019»-ի պաշտոնական կայքում։ Այն պարունակում է համաժողովի ձևաչափի, պլենար քննարկումների, միջոցառումների մանրամասն նկարագրությունը։
«Համաժողովի օրակարգն էապես ձևավորված է, այնուամենայնիվ, մենք լրացուցիչ հնարավորություններ ենք դիտարկում՝ այն հարստացնելու համապատասխան բովանդակությամբ։ Հետագա թարմացումներին տեղյակ լինելու համար անհրաժեշտ է ժամանակ առ ժամանակ ստուգել նորությունների, բանախոսների, օրակարգի բաժինները, որոնք անընդհատ թարմացվում են»,- նշել է «WCIT 2019» ՏՏ համաշխարհային համաժողովի Միջազգային կոմիտեի անդամ Արմեն Մորյանը։
Այս տարի «WCIT» ՏՏ համաշխարհային համաժողովը թեման է՝ «Ապակենտրոնացման ուժը. ակնկալիք և վտանգ»։ Համաժողովի ընթացքում հանգամանորեն կքննարկվի, թե ինչպես են տեղեկատվական և հաղորդակցության տեխնոլոգիաները թե՛ դրական, թե՛ բացասական առումներով վերափոխում մեր կյանքը, ինչ ազդեցություն են ունենում շահույթի և բարեկեցության, ապահովության և անվտանգության, ժողովրդավարության և մարդասիրության վրա։
Երևանյան համաժողովին սպասվում է ավելի քան 2000 մասնակից՝ 70 երկրից։  WCIT 2019-ի և օրակարգի մասին լրացուցիչ տեղեկություններ ստանալու համար այցելեք www.wcit2019.org:
Հայաստանի կառավարությունը ՏՏ-ն հռչակել է տնտեսության զարգացման ռազմավարական ուղղություն։ Երկրի օրենսդրությունը նպաստավոր պայմաններ է ապահովում ՏՏ ոլորտում օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների համար: Հետևողական ջանքեր են ներդրվում բարձր տեխնոլոգիական նորարարությունների, էկոհամակարգի զարգացման ու ստարտափների խթանման ուղղությամբ: ՏՏ պրոդուկտի արտահանումների 45 տոկոսն ուղղվում է դեպի Միացյալ Նահանգներ և Կանադա, 25 տոկոսը՝ Եվրոպա, 11 տոկոսը՝ Ասիա և այլն։ Հայաստանում շուրջ 900 ՏՀՏ ընկերություններ կան, ներառյալ համաշխարհային ճանաչում ստացած PicsArt-ը, Softconstruct-ը, Renderforest-ը, Joomag-ը և այլն։

WCIT 2019 official agenda is now live
YEREVAN, SEPTEMBER 4, ARMENPRESS. WCIT has published the complete agenda for the 3-day conference being held in Yerevan, Armenia from October 6-9. The agenda is now available on the WCIT 2019 official website. It contains detailed descriptions about the forum’s format, sessions, events and more, reports Armenpress.
“The agenda is substantially complete, but we are always looking for opportunities to make it richer by adding appropriate content. So you should be sure to check out the website from time to time for what's new and for additional details about the program. You should also check out the website for additional speakers, whose names are announcing on a rolling basis”, explains Armen Morian, WCIT 2019 International Content Committee Member.
The World Congress on Information Technology (WCIT 2019), one of the largest and most prestigious ICT events in the world, will be held in Yerevan this year from October 6-9. The three-day congress will gather over 2500 participants from around 70 countries: information and communication technology leaders, CEOs and investors, policy makers and government officials, academics, and technologists. This year’s theme is The Power of Decentralization: Promise and Peril.
The Government of Armenia has declared IT a strategic area of focus. The country's legislation fosters favorable conditions for foreign direct investments in the tech sector. Furthermore, consistent efforts are being made to promote the development of high-tech innovations, cultivate ecosystems, and accelerate startups in the industry. The ICT sector represents 7 percent of the national GDP. Over 45 percent of the industry exports go to the USA and Canada, 25 percent to Europe, 11 percent to Asia. Over 900 ICT companies call Armenia home, including globally recognized Picsart, Renderforest, Softconstruct, Joomag, etc.