Փափուկ հմտությունները ժամանակակից աշխատաշուկայում մեծ դեր ունեն. Ավինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը սեպտեմբերի 11-ին մասնակցեց Հայաստանի կայուն զարգացման նպատակների ազգային նորարարական կենտրոնի ու Հանրային քաղաքականության ինստիտուտի կողմից նախաձեռնած «Կրթությունից՝ աշխատանք» ծրագրի ներկայացմանը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ շնորհավորելով մեկնարկի կապակցությամբ՝ Տիգրան Ավինյանը հույս հայտնեց, որ ծրագրի հաջող իրականացումը կնպաստի մի շարք մարտահրավերների հաղթահարմանը, որոնք առկա են Հայաստանի աշխատաշուկայում:
Փոխվարչապետն ասաց, որ գրեթե բոլոր պետությունները բախվում են գործազրկության խնդրի հետ, և ավելի ու ավելի դժվար է դառնում այն ավանդական մոտեցումներով կառավարելը, ինչի հիմնական պատճառն աշխարհում արագ տեղի ունեցող փոփոխություններ են: Ուսուցչի, հանրային ծառայողի, ինժեների աշխատանքին ներկայացվող պահանջներն այսօր զգալիորեն տարբերվում են տասը տարի առաջ առկա պահանջներից: Չորրորդ արդյունաբերական հեղափոխությանը զուգընթաց առաջանում են նոր մասնագիտություններ, ու վերանում հները: Այսպիսով՝ զբաղվածության դաշտում փոփոխությունները ստիպում են փնտրել նոր ու ստեղծագործ լուծումներ: «Կրթությունից՝ աշխատանք» ծրագիրը որդեգրել է հենց այս մոտեցումը և լիովին համահունչ է կառավարության «Աշխատիր Հայաստան» նախաձեռնության նպատակներին, որոնք իրենց առանցքում դնում են աշխատանքի ոլորտում փաստերի վրա հիմնված քաղաքականությունների մշակումը: «Կրթությունից՝ աշխատանք» ծրագրում փոխվարչապետը հատկապես կարևորեց արհեստական բանականության միջոցով աշխատաշուկայի միտումների և ապագայի մասնագիտությունների պահանջարկի ուսումնասիրությունը, ինչը կարող է կրթության ոլորտի նոր քաղաքականության մշակման հիմք դառնալ:
Փոխվարչապետը անդրադարձավ նաև այն հանգամանքին, որ «Կրթությունից՝ աշխատանք» ծրագրի բաղադրիչ է փափուկ հմտությունների ձևավորմանը նպաստելը: Նա ընդգծեց, որ փափուկ հմտությունները ժամանակակից աշխատաշուկայում մեծ դեր ունեն, սակայն դրանք լիարժեքորեն չեն ձևավորվում ֆորմալ կրթության գործընթացում: Մինչդեռ չափազանց կարևոր է աշխատաշուկա մուտք գործողին սովորեցնել քննադատելու, ստեղծագործելու, թիմում աշխատելու և այլ փափուկ հմտություններ: Հարցը օրակարգային է նաև կառավարության համար և ընդգրկված է «Աշխատիր Հայաստան» ծրագրում:

Soft skills play big role in modern job market, Deputy PM says at Education to Employment launch
YEREVAN, SEPTEMBER 11, ARMENPRESS. Deputy Prime Minister of Armenia Tigran Avinyan participated in the presentation of Education to Employment, a program by the Armenia National SDG Lab and the Institute of Public Policy.
In his remarks Avinyan congratulated the commencement of the project and expressed hope that the successful implementation of the program will contribute to overcoming a number of challenges which exist in the Armenian job market.
The Deputy PM said that almost all countries face the unemployment problem and it is getting more and more difficult to manage it with traditional approaches, the main reason being the rapid changes in the world. The demands for the job of a teacher, a public servant and engineer today significantly differ from the demands ten years ago. Parallel to the Fourth Industrial Revolution new professions are emerging and the old ones are disappearing. The changes in the employment sector are forcing to seek new and creative solutions. The Education to Employment program has adopted these very approaches and is completely in line with the government’s Work Armenia initiative’s goals, which focus on the development of policies based on facts in the employment arena.
Avinyan attached special importance to the studies of the job market’s trends and demand of the future’s professions using AI, which can become the basis for developing a new education policy.
The Deputy PM also spoke about Education to Employment’s component of contributing to the development of soft skills. He emphasized that soft skills have a big role in the modern job market, however these skills aren’t fully developed in the formal education process. Whereas it is extremely important to teach someone who is entering the job market the soft skills of critique, creating, teamwork and others.  This issue is also on the government’s agenda and is included in the Work Armenia program.