Իրանի արտգործնախարարը հայտարարել է, որ երկիրը մտադիր չէ շարունակել գործողություններն Իսրայելի դեմ
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Իրանի արտաքին գործերի նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլահիանը հայտարարել է, որ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը մտադիր չէ շարունակել պաշտպանական գործողությունները, սակայն անհրաժեշտության դեպքում չի վարանի պաշտպանել իր օրինական շահերը ցանկացած նոր ագրեսիայից։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Այս մասին Աբդոլահիանը նշել է X-ի միկրոբլոգում կատարած գրառման մեջ։
«Օրինական պաշտպանության իրավունքի իրացումը ցույց է տալիս Իրանի պատասխանատու մոտեցումը տարածաշրջանային և միջազգային խաղաղության և անվտանգության հանդեպ»,- գրել է Իրանի արտգործնախարարը:
Իրանը լույս ապրիլի 14-ի գիշերը հրթիռների և ԱԹՍ-ների կիրառմամբ գրոհ է իրականացրել Իսրայելի դեմ՝ ի պատասխան ապրիլի 1-ին Դամասկոսում Իրանի հյուպատոսության վրա Իսրայելի մահաբեր օդային հարձակման։

Глава МИД ИРИ заявил, что Иран не намерен продолжать операцию против Израиля
Министр иностранных дел Ирана Хосейн Амир Абдолахиан заявил, что Исламская Республика Иран не намерена продолжать оборонительные операции, но без колебаний будет защищать свои законные интересы от любой новой агрессии в случае необходимости.
Как передает Арменпресс, Хосейн Амир Абдолахиан написал об этом в микроблоге X.
"Реализация права на законную защиту показывает ответственный подход Ирана к вопросу регионального и международного мира и безопасности", - написал глава МИД Ирана.
В ночь на 14 апреля Иран осуществил атаку на Израиль с использованием ракет и БПЛА в ответ на смертоносную израильскую воздушную атаку на иранское консульство в Дамаске 1 апреля.