ՀՀ ԱԳ փոխնախարարը և Կատարի ԱԳՆ պետնախարարն անդրադարձել են տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգության հարցերի
ՀՀ ԱԳ փոխնախարարը և Կատարի ԱԳՆ պետնախարարն անդրադարձել են
տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգության հարցերի
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանն ապրիլի 26-ին Դոհայում հանդիպում է ունեցել Կատարի արտաքին գործերի նախարարության պետնախարար Մուհամմադ բին Աբդուլազիզ Ալ-Խուլեյֆիի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, հանդիպման ընթացքում երկուստեք ընդգծվել է Հայաստանի և Կատարի միջև քաղաքական և տնտեսական համագործակցության ընդլայնման պատրաստակամությունը:
Նշվում է, որ կողմերն անդրադարձել են տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգության հարցերի:
Ըստ աղբյուրի՝ ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալն իր գործընկերոջն է ներկայացրել հարևանների հետ հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ Հայաստանի կառավարության կողմից գործադրվող ջանքերը: Տարածաշրջանում տրանսպորտային և տնտեսական կապուղիների ապաշրջափակման, Սև ծովը Ծոցի համագործակցության խորհրդի երկրներին կապելու համատեքստում Վահան Կոստանյանը ներկայացրել է «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրի սկզբունքները և պոտենցիալ հնարավորությունները:
ՀՀ ԱԳՆ տեղեկացմամբ՝ Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև բազմակողմ հարթակներում համագործակցության հնարավորությունների վերաբերյալ:

Замглавы МИД Армении и госминистр иностранных дел Катара коснулись вопросов региональной и международной безопасности
Замглавы МИД Армении и госминистр иностранных дел Катара коснулись вопросов
региональной и международной безопасности
Заместитель министра иностранных дел Республики Армения Ваан Костанян 26 апреля в Дохе встретился с государственным министром МИД Государства Катар Мохаммедом бин Абдулазизом Аль-Хулейфи.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, в ходе встречи стороны подчеркнули готовность к расширению политического и экономического сотрудничества между Арменией и Катаром.
Стороны затронули вопросы региональной и международной безопасности.
Заместитель министра иностранных дел Армении проинформировал коллегу об усилиях правительства Армении по нормализации отношений с соседями. В контексте разблокирования транспортных и экономических коммуникаций в регионе, соединяющих Черное море со странами Совета сотрудничества стран Персидского залива, Ваан Костанян представил принципы и потенциальные возможности проекта «Перекресток мира».