«Գարդման-Շիրվան-Նախիջևան»-ը ողջունել է Լեմկինի անվան Ցեղասպանության կանխարգելման ինստիտուտի հայտարարությունը
«Գարդման-Շիրվան-Նախիջևան»-ը ողջունել է Լեմկինի անվան Ցեղասպանության
կանխարգելման ինստիտուտի հայտարարությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Գարդման-Շիրվան-Նախիջևան» համահայկական միությունը ողջունել է Լեմկինի անվան Ցեղասպանության կանխարգելման ինստիտուտի հայտարարությունն` այն համարելով ցեղասպանություն հանցագործության ուսումնասիրման կարևորագույն կենտրոնի աչալուրջ գնահատական Հայաստանի շուրջ տիրող իրավիճակին։ Միությունը նաև գնահատելի է համարել ինստիտուտի մասնագիտական արձանագրումն ու անհանգստությունն առ այն, որ Ադրբեջանը շարունակում է իր հայատյաց և ռազմատենչ քաղաքականությունը՝ ամենաբարձր մակարդակով սպառնալով Հայաստանին և հայությանը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ անդրադարձում նշված է. «Լեմկինի անվան Ցեղասպանության կանխարգելման ինստիտուտը հանդես է եկել հերթական կարմիր դրոշի ահազանգ հայտարարությամբ՝ հաշվի առնելով Ադրբեջանի սրացող հռետորաբանությունն ու պահանջները և վերջին հարձակումները Հայաստանի սուվերեն տարածքի նկատմամբ։
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ, ինչպես ենթադրվում էր նախկինում արված բազմաթիվ հրապարակումներից, ցեղասպանության վտանգը տարածվել է բուն Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի վրա։ Ինստիտուտն ընդգծել է, որ Ադրբեջանը, վարելով Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի աստիճանական օկուպացման ռազմավարություն, նպատակ ունի ամբողջապես վերահսկել հայկական պետությունը և Ադրբեջանը միավորել Թուրքիային։ Ադրբեջանը տարածքային պահանջներն իրականացնում է ռազմական ագրեսիայի սպառնալիքի միջոցով, և հանդես է գալիս հայատյաց հռետորաբանությամբ։
Ինստիտուտը ընդգծում է, որ Հայաստանին սպառնացող վտանգը դարձել է հրատապ՝ պահանջելով միջազգային հանրության անհապաղ և համակարգված ուշադրությունը։ Հրատապ գործողությունները հրամայական են՝ թույլ չտալու համար տարածքային օկուպացիայի և ցեղասպանության հերթական դեպքը, որի նմանը տեղի ունեցավ վեց ամիս առաջ Լեռնային Ղարաբաղում։
«Գարդման-Շիրվան-Նախիջևան» համահայկական միությունը ողջունում է Լեմկինի ինստիտուտի՝ որպես ցեղասպանություն հանցագործության ուսումնասիրման կարևորագույն կենտրոնի աչալուրջ գնահատականը Հայաստանի շուրջ տիրող իրավիճակին։ Գնահատելի է ինստիտուտի մասնագիտական արձանագրումն ու անհանգստությունն առ այն, որ Ադրբեջանը շարունակում է իր հայատյաց և ռազմատենչ քաղաքականությունը՝ ամենաբարձր մակարդակով սպառնալով Հայաստանին և հայությանը։
«Գարդման-Շիրվան-Նախիջևան» համահայկական միությունը ևս ընդգծում է միջազգային պատասխանատու կենտրոնների հրատապ արձագանքի անհրաժեշտությունը։ Այդ արձագանքը պետք է հիմնված լինի ադրբեջանական սպառնալիքների տեսական անաչառ վերլուծությունների վրա, ինչպիսինն այսօր Լեմկինի Ցեղասպանության կանխարգելման ինստիտուտի արձանագրումն է»։

Всеармянский союз «Гардман-Ширван-Нахиджеван» приветствовал заявление Института по предотвращению геноцида имени Лемкина
Всеармянский союз «Гардман-Ширван-Нахиджеван» приветствовал заявление
Института по предотвращению геноцида имени Лемкина
Всеармянский союз «Гардман-Ширван-Нахиджеван» приветствовал заявление Института Лемкин по предотвращению геноцида, посчитав его бдительной оценкой ситуации вокруг Армении со стороны важнейшего центра по изучению преступления геноцида. Союз также высоко оценил профессиональный опыт Института и обеспокоенность тем фактом, что Азербайджан продолжает свою антиармянскую и воинственную политику, угрожая Армении и армянскому народу на самом высоком уровне.
Как сообщает Арменпресс, в заявлении Всеармянского союза «Гардман-Ширван-Нахиджеван» говорится:
«Институт Лемкина по предотвращению геноцида выпустил еще одно тревожное предупреждение, принимая во внимание эскалацию риторики и требований Азербайджана, а также недавние нападения на суверенную территорию Армении.
В заявлении отмечается, что, как и предполагалось из многих предыдущих публикаций, угроза геноцида распространилась на суверенную территорию самой Республики Армения. В Институте подчеркнули, что Азербайджан, используя стратегию постепенной оккупации суверенной территории Армении, стремится полностью контролировать армянское государство и объединить Азербайджан с Турцией. Азербайджан реализует свои территориальные претензии посредством угрозы военной агрессии и использует антиармянскую риторику.
В институте подчеркивают, что угроза для Армении стала актуальной и требует немедленного и систематического внимания со стороны международного сообщества. Крайне необходимы срочные действия для предотвращения еще одного случая территориальной оккупации и геноцида, подобного тому, что произошло шесть месяцев назад в Нагорном Карабахе.
Всеармянский союз «Гардман-Ширван-Нахиджеван» приветствует бдительную оценку Института Лемкина как важного центра по изучению преступления геноцида относительно ситуации вокруг Армении. Заслуживают высокой оценки профессиональное внимание Института и его обеспокоенность тем фактом, что Азербайджан продолжает свою армяноненавистническую и воинственную политику, угрожая Армении и армянскому народу на самом высоком уровне.
Всеармянский союз «Гардман-Ширван-Нахиджеван» также подчеркивает необходимость срочного реагирования со стороны международных ответственных центров. Этот ответ должен быть основан на теоретическом беспристрастном анализе азербайджанских угроз, таких как сегодняшние оценки Института Лемкина по предотвращению геноцида».