ԼՀԿ-ն ցանկանում է հանրաքվեի որոշումը ՍԴ-ում վիճարկել, սակայն բավարար թվով ստորագրություններ չունի
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովի «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունը պատրաստ է սահմանադրական փոփոխությունների հարցով հանրաքվե անցկացնելու որոշումը Սահմանադրական դատարանում վիճարկել, սակայն դրա համար պատգամավորների բավարար թվով ստորագրություններ չունի:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ԼՀԿ խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանն այս մասին ասաց խմբակցության ասուլիսում:
«Մեծ  հանրային ակնկալիք կա` հասկանալու համար, թե «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունը դիմում է ՍԴ, թե ոչ: Եվ մենք անդադար ասում ենք, որ պատրաստ ենք դիմել ՍԴ, ըստ էության դիմումի կմախքը հրապարակել ենք, թե ինչ խախտումներ են արվել: Ես և Տարոն Սիմոնյանը պատրաստ էինք այդ դիմումը դատարանում ներկայացնել: Բայց համապատասխան թվով ստորագրություններ ԼՀԿ-ն չունի, հետևաբար այդ հարցը կարծում եմ փակված է:
Նա նշեց` իրենց ունեցած գործիքակազմը ծայրից ծայր օգտագործել են և պատրաստ են դեռ ՍԴ դիմելու, եթե ստորագրություններ լինեն:
Մարուքյանը շեշտեց` իրենք միշտ ասել են, որ Սերժ Սարգսյանի և Հրայր Թովմասյանի կողմից ձևավորված Սահմանադրությունը պետք է փոխվի, և Հայաստանը պետք է ունենա ժողովրդավարական սահմանադրություն: Մարուքյանը նշեց` իրենք տարբեր օրենքներ են բերել, որ այդ համակարգը փոխեն, սակայն բոլորը մերժել են: «Ասել են, որ սահմանադրական բարեփոխումների հանձնաժողովով կանենք, հանրաքվեով կանենք: Հանձնաժողովը ստեղծվել է, այսօր ժողովրդին հանրաքվեի ենք ուղարկում մեկ հոդված փոխելու համար»,-ասաց նա ու կարծիք հայտնեց, թե իշխանությունը համակերպվել է նախկինից ժառանգած համակարգի հետ և համաձայն չէ միայն Հրայր Թովմասյանի ՍԴ անդամ լինելուն:
Մարուքյանի կարծիքով` Թովմասյանը հեղափոխությունից հետո պետք է հրաժարական տար: «Այդ բարոյական հարթության վրա հեղինակել է սահմանադրությունը` այդքան խնդիրներով, և ամբողջ իշխանական թիմը հեռանում է, և ինքը մնում է, ապա` անիմաստ: Սա բարոյական տիրույթում է»,-ասաց Մարուքյանն ու նկատեց, սակայն, որ իրավական առումով խոցելի տեղեր չկան, դար համար էլ իշխանությունը ցանկանում է Սահմանադրության հոդված փոխել:
ԼՀԿ-ն համարում է, որ հանրաքվեն ամբողջությամբ ապօրինի ու հակասահմանադրական է: Մարուքյանը նշեց, որ իրենց ոչ «այո»-ի, և ոչ էլ «ոչ»-ի ճամբարում չեն տեսնում: Նրա կարծիքով` եթե ինչ-որ մարդիկ «ոչ»-ի քարոզչություն անեն, ապա իշխանությունը մեղադրելու է նրանց այն բանում, թե Սերժ Սարգսյանին են պաշտպանում: «Բայց եթե չի լինում «ոչ»-ի ճամբար, թող միայն «այո»-ն քարոզեն, ժողովուրդն էլ կորոշի: «Ոչ»-ի որևէ ճակատ գեներացնելը նշանակում է իշխանությանը շանս տալ: Եվ, հետևաբար, մենք որևէ ճամբարում մեզ չենք տեսնում, մեր ունեցած գործիքակազմը ծայրից ծայր օգտագործել ենք և պատրաստ ենք դեռ ՍԴ դիմելու, եթե լինեն ստորագրություններ»,-ասաց Մարուքյանն ու կոչ արեց մյուս ուժերին չմտնել ատելության պատերազմի մեջ, թողնել, որ «այո»-ի ճամբարն իր «այո»-ն քարոզի, որպեսզի իշխանության կողմից իրենց դեմ ուղղված կոչեր չլինեն:
Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեով առաջարկվում է դադարեցնել Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանի և դատարանի 6 անդամների պաշտոնավարումը: Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեն տեղի կունենա ապրիլի 5-ին: ՀՀ ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցությունը Սահմանադրության փոփոխությունների նախագծով առաջարկում էր դադարեցնել Սահմանադրական դատարանի նախագահի և ևս 6 անդամի պաշտոնավարումը: «Իմ քայլը», սակայն, առաջին ընթերցմամբ քննարկմանը իր ներկայացրած նախագծին դեմ քվեարկեց` առաջարկելով այս հարցով անցկացնել հանրաքվե: Հանրաքվե անցկացնելու որոշումն ԱԺ նիստում ընդունվել էր «Իմ քայլը» խմբակցության անդամների կողմ ձայներով:

“Просвещенная Армения” хочет оспорить решение по КС, но не имеет достаточного количества подписей
Парламентская фракция “Просвещенная Армения” готова оспорить в Конституционном суде решение о проведении референдума по конституционным изменениям, однако для этого не имеет достаточного количества подписей депутатов.
Как передает «Арменпресс», об этом на пресс-конференции сказал руководитель фракции  “Просвещенная Армения” Эдмон Марукян.
“Общество ждет, обратится ли фракция “Просвещенная Армения” в КС или нет. Мы постоянно говорим, что готовы обратиться в КС, по сути, мы опубликовали скелет заявления о том, какие нарушения были совершены. Я и Тарон Симонян были готовы представить это заявление в суд. Но  партия не имеет необходимого количества подписей, следовательно, этот вопрос, я думаю, закрыт.
Он отметил, что имеющиеся у них инструменты были использованы до конца, и они готовы обратиться в КС, если будут подписи.
Марукян подчеркнул, что они всегда говорили, что Конституция, сформированная Сержем Саркисяном и Грайром Товмасяном, должна быть изменена, и Армения должна иметь демократическую конституцию. Марукян отметил, что они приводили различные проекты, чтобы изменить эту систему, однако все были отказаны. “Говорили, сделаем это посредством комиссии по конституционным реформам, проведем референдум. Комиссия создана, сегодня мы отправляем народ на референдум для изменения одной статьи”, - сказал он и выразил мнение, что власти смирились с унаследованной от прежней системы конституцией, и не согласны только с членством Грайра Товмасяна в КС.
По мнению Марукяна, Товмасян после революции должен был подать в отставку. Он был автором Конституции с такими проблемами, вся команда власти ушла, он остался, это бессмысленно. Это из области морали”, - сказал Марукян и отметил, что, однако, в правовом плане нет уязвимых мест, и поэтому власти хотят изменить статью Конституции.
Партия “Просвещенная Армения”  считает референдум полностью незаконным и антиконституционным. Марукян отметил, что они не видят себя ни в лагере “да”, ни в лагере “нет”. По его мнению, если какие-то люди будут агитировать за ”нет”, то власти обвинят их в том, что они защищают Сержа Саркисяна. Но если не будет лагеря “нет”, пусть агитируют только за “да”, народ все решит. Генерирование какого-либо фронта “нет” будет означать дать властям шанс. И, следовательно, мы не видим себя ни в каком-либо лагере, имеющийся у нас инструментарий мы до конца использовали и готовы обратиться в КС, если будут подписи”, -сказал Марукян и призвал и другие силы не вступать в войну ненависти, разрешить лагерю “да”, пропагандировать свое “да”, чтобы со стороны власти не звучали бы призывы против них.
Проведение референдума по конституционным реформам предполагает разрешение вопроса прекращения полномочий председателя Конституционного суда Грайра Товмасяна и 6 членов суда. Референдум по конституционным реформам состоится 5 апреля. Фракция “Мой шаг” Национального собрания Республики Армения предложила прекратить срок полномочий председателя Конституционного суда и шести членов Конституционного суда. Однако, “Мой шаг”, в первом чтении проголосовал против представленного ими же проекта, предложив провести по этому вопросу референдум. Решение о проведении референдума на заседании НС было принято лишь голосами “за” членов фракции “Мой шаг”.