Աշակերտների համար Հանրային հեռուստաընկերության եթերում կկազմակերպվեն հեռավար դասեր
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պետությունը, նկատի ունենալով երկրում հայտարարված արտակարգ դրությունը, հեռավար կրթության պիլոտային ծրագրի շրջանակում ստեղծել է Հանրային հեռուստաընկերության եթերում կոնկրետ ժամերի աշակերտների համար դասերի և դասախոսությունների անցկացման հնարավորություն: Ucom ընկերությունը դասերի անցկացման համար ևս կտրամադրի առանձին ալիք: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին ասուլիսում հայտնեց ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանը:
Նա նշեց` հիմա արդեն գնում են ձայնագրություններ, հավաքում են ուսուցիչների, որոնք դասախոսություններ և դասեր կկարդան և դրանք կմատուցվեն աշակերտներին: Գործելու է նաև առանձին յութուբյան ալիք, որտեղ հավաքվելու են բոլոր այդ նյութերը: Եվ այդ Յութուբյան ալիքի այցելությունների համար ինտերնետը Ucom-ի բաժանորդների համար լինելու է անվճար:
Նախարարը նկատեց` պետք է այս սահմանափակումները դիտարկեն որպես լրացուցիչ հնարավորություն` նոր կրթական տեխնոլոգիաներ զարգացնելու համար: Նա հիշեցրեց, հեռավար կրթության համակարգի ներդրումը սահմանված էր 2021-ի դեկտեմբերին, բայց այս հնարավորությունը կօգտագործեն համազգային պիլոտային ծրագիրն ավելի շուտ իրականացնելու համար:
Հարությունյանը հիշեցրեց, որ Կրթական տեխնոլոգիաների ազգային կենտրոնի կայքում ստեղծել են heravar.armedu.am պորտալը, որտեղ նման ծրագրեր իրականացնող հարթակների մասին ինֆորմացիա է հավաքված: Եվ նախարարությունը նույն կրթական տեխնոլոգիական ազգային կենտրոնի միջոցով իրականացնելու է ծրագրերի մշակման գործընթաց և վերապատաստումների գործընթաց:
Հայաստանում կորոնավիրուսի հաստատված դեպքերի թիվը հասել է 84-ի: Առաջին դեպքը գրանցվել էր մարտի 1-ին: Քաղաքացին Հայաստան էր եկել Իրանից: Նա ապաքինվել է և դուրս է գրվել:
ՀՀ կառավարությունը Հայաստանում արտակարգ դրություն հայտարարելու որոշում է ընդունել: Որոշումը կայացվել է գործադիրի մարտի 16-ի նիստում՝ հաշվի առնելով աշխարհում և Հայաստանում նոր տիպի կորոնավիրուսի տարածման և այն Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության կողմից պանդեմիա որակվելու հանգամանքը: «Հայաստանի Հանրապետության ամբողջ տարածքում 2020 թվականի մարտի 16-ից, ժամը 18:30-ից սկսած մինչև 2020 թվականի ապրիլի 14-ը, ժամը 17:00-ն հայտարարել արտակարգ դրություն»,-նշված է ՀՀ կառավարության որոշման մեջ:

Для учеников в эфире Общественного телевидения будут организованы уроки дистанционного обучения
Государство, учитывая объявленное в стране чрезвычайное положение, в рамках пилотной программы дистанционного образования создало возможность проведения уроков и лекций для учеников в конкретные часы в эфире Общественного телевидения. Компания “Ucom” предоставит отдельный канал для проведения занятий. Как передает «Арменпресс», об этом на пресс-конференции сказал министр образования, науки, культуры и спорта Армении Араик Арутюнян.
Он отметил, что сейчас уже проводятся записи, собирают учителей, которые будут читать лекции и уроки и преподавать их ученикам. Будет действовать и отдельный канал YouTube, где будут собраны все эти материалы. И посещения этого YouTube-канала будет бесплатным для абонентов “Ucom”.
Министр отметил, что эти меры должны рассматриваться как дополнительная возможность для развития новых образовательных технологий. Он напомнил, что внедрение системы дистанционного образования было намечено на декабрь 2021 года, но эту возможность будет использована сейчас для осуществления общенациональной пилотной программы.
Арутюнян напомнил, что на сайте Национального центра образовательных технологий были созданы heravar.armedu.am портал, на котором собрана информация о платформах, реализующих подобные программы. Министерство посредством того же Национального образовательного технологического центра будет осуществлять процесс разработки программ и процесс переквалификации.
Число подтвержденных случаев коронавируса в Армении достигло 84. Первый случай коронавируса в Армении был зафиксирован 1 марта. Гражданин приехал в Армению из Ирана. Он уже выздоровел и выписан из больницы.
Правительство Армении приняло решение об объявлении чрезвычайного положения. Решение было принято на заседании правительства 16 марта с учетом распространения в мире и в Армении коронавируса COVID-19 и того факта, что оно Всемирной организацией здравоохранения было названо пандемией. “Правительство Армении объявило чрезвычайное положение. Чрезвычайное положение действует на всей территории Республики Армения с 18:00 16 марта 2020 г. по 09:00 14 апреля 2020 г.”, - говорится в решении правительства.