ՄԻԵԴ-ի որոշումը պետք է դառնա Ադրբեջանում հայատյացությունն արմատախիլ անելու հիմք. Արցախի ԱԳՆ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանցի սպա Ռամիլ Սաֆարովի կողմից հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանի սպանության գործով ՄԻԵԴ-ի որոշումը կարող է և պետք է հիմք դառնա միջազգային հանրության աջակցությամբ գործնական քայլեր իրականացնելու համար՝ արմատախիլ անելու այն բացասական երևույթները, որոնք առաջացել են հասարակության գիտակցության մեջ հայերի և ամեն հայկականի նկատմամբ «ատելության վիրուս»  ներդնելու նպատակով Ադրբեջանի իշխանությունների բազմամյա պետական քաղաքականության և պրակտիկայի հետևանքով: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նշված է Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության մեկնաբանության մեջ։
«2020 թ. մայիսի 26-ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը վճիռ է կայացրել ադրբեջանցի սպա Ռամիլ Սաֆարովի կողմից 2004 թ. հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանի սպանության, ինչպես նաև մարդասպանին արտահանձնելու և Ադրբեջանում նրան ներում շնորհելու և հերոսացնելու վերաբերյալ գործով։ Դատարանը վճռեց, որ Ադրբեջանը խախտել է Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 2-րդ (կյանքի իրավունք) և 14-րդ (խտրականության բացառում) հոդվածները։
Հատկանշական է, որ գործը քննելու ժամանակ դատարանը նշել է, որ Ադրբեջանի գործողությունները՝ Ռամիլ Սաֆարովին ներում շնորհելը՝ Ադրբեջան ժամանելուն պես, հունգարական բանտում անցկացրած ժամանակահատվածի համար աշխատավարձի փոխհատուցումը, բնակարանի տրամադրումը և ծառայության մեջ առաջխաղացումը ցույց են տալիս, որ Ադրբեջանը ճանաչում և ընդունում է Ռամիլ Սաֆավորվի հանցանքները որպես իր սեփականը։ Դատարանը նաև ընդգծել է, որ այս միջոցներից յուրաքանչյուրը՝ առանձին և ամբողջությամբ, հանդիսանում են պետության տարբեր կառույցների և բարձրաստիճան պաշտոնյաների կողմից Ռամիլ Սաֆարովի գործողությունների քաջալերում և խրախուսում, և որ քաջալերումը ու խրախուսումը ուժեղ արձագանք են ստացել, ընդհանուր առմամբ, ադրբեջանական հասարակության զգացմունքների մեջ։
Ինչպես բազմիցս ենք հայտարարել, ներում շնորհելը, հերոսացումը և որպես նմանակման օրինակ՝ մարդասպանի համազգային փառաբանումը ադրբեջանական իշխանությունների կողմից տարիներ շարունակ վարվող պետական քաղաքականության բաղկացուցիչ տարրերն են՝ ուղղված այդ երկրում հայատյացության արմատավորմանը և հայերի հանդեպ ատելության հենքի վրա հանցագործությունների խրախուսմանը։ Անհրաժեշտ ենք համարում ևս մեկ անգամ հիշեցնել, որ Ադրբեջանում հայերի հանդեպ ռասիզմի և այլատյացության դրսևորումների առկայությունը  բազմաթիվ անգամ մատնանշվել են մի շարք միջազգային կազմակերպությունների, մասնավորապես՝ ՄԱԿ-ի ռասսայական խտրականության վերացման հարցերով կոմիտեի, Ռասիզմի և անհանդուրժողականության դեմ պայքարի եվրոպական հանձնաժողովի և «Ազգային փոքրամասնությունների իրավունքների պաշտպանության մասին» շրջանակային կոնվենցիայի Եվրոպայի խորհրդի Խորհրդատվական կոմիտեի փաստաթղթերում։
Ոչ միայն Ադրբեջանի իշխանությունների, այլև ադրբեջանական հասարակության մեծամասնության կողմից Ռամիլ Սաֆարովի կատարած զազրելի ոճրագործության խրախուսումը և քաջալերումը այդ երկրում հասարակական գիտակցության լուրջ վերափոխման մասին տագնապալի ազդանշան են:
Ադրբեջանցի սպա Ռամիլ Սաֆարովի կողմից հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանի սպանության գործով ՄԻԵԴ-ի որոշումը կարող է և պետք է հիմք դառնա միջազգային հանրության աջակցությամբ գործնական քայլեր իրականացնելու համար՝ արմատախիլ անելու այն բացասական երևույթները, որոնք առաջացել են հասարակության գիտակցության մեջ հայերի և ամեն հայկականի նկատմամբ «ատելության վիրուս»  ներդնելու նպատակով Ադրբեջանի իշխանությունների բազմամյա պետական քաղաքականության և պրակտիկայի հետևանքով»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:

ECHR ruling should become basis to eradicate hatred against Armenians in Azerbaijan – MFA
YEREVAN, MAY 27, ARMENPRESS.  On May 26, 2020, the European Court of Human Rights ruled on the murder of Armenian officer Gurgen Margaryan by Azerbaijani officer Ramil Safarov in Hungary in 2004, as well as the extradition, pardon and glorification of the murderer in Azerbaijan. The court ruled that Azerbaijan had violated Article 2 (the right to life) and Article 14 (prohibition of discrimination) of the European Convention on Human Rights, ARMENPRESS was informed from the press service of the MFA Artsakh.
It is noteworthy that during the proceedings, the Court noted that the actions of Azerbaijan – the pardon of Ramil Safarov immediately after his arrival in Azerbaijan, the payment of salaries during his stay in the Hungarian prison, the provision of an apartment and the career advancement - indicate that Azerbaijan recognizes and accepts the crimes by Ramil Safarov as its own. The court also stressed that each of these measures individually and collectively had testified that various state structures and top officials had approved and encouraged Ramil Safarov’s actions and that the approval and encouragement were strongly supported by the Azerbaijani society as a whole.
As we have repeatedly stated, pardon, heroization and popular glorification of a murderer as a role model to follow are an integral part of the state policy of the Azerbaijani authorities conducted for years on inciting Armenophobia in the country and encouraging hate crimes against Armenians. We consider it necessary to recall once again that the manifestations of racism and xenophobia against Armenians in Azerbaijan have been repeatedly mentioned in the documents of a number of international organizations, in particular, the UN Committee on the Elimination of Racial Discrimination, the European Commission against Racism, and Intolerance and the Council of Europe Advisory Committee on the Framework Convention for the Protection of National Minorities.
The fact that not only the Azerbaijani authorities, but also the majority of the Azerbaijani society approve and encourage the heinous crime committed by Ramil Safarov is an alarming signal of serious transformation of the public consciousness in the country.
The ECHR ruling on the murder of Armenian officer Gurgen Margaryan by Azerbaijani officer Ramil Safarov can and should become a basis for taking practical steps, supported by the international community, to eradicate the negative phenomena caused by the multi-year state policy and practice of the Azerbaijani authorities on injecting the “hatred virus” against Armenians and everything Armenian into the public consciousness.