Գինու երթուղիները կպատմեն հայկական գինեգործության մասին՝ Հայաստան բերելով մեծ թվով զբոսաշրջիկների
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գինեգործությունը Հայաստանում ամենահեռանկարային ոլորտներից մեկն է. ոլորտում նոր ու հետաքրքիր գաղափարների, զբոսաշրջիկներին գրավող ծրագրերի պակաս Հայաստանում չկա:
Ոլորտի զարգացման ուղղությամբ իրականացվող հերթական ծրագիր մասին «Արմենպրես պոդքաստի» շրջանակում զրուցել ենք  «Գինու ծով» (The Sea Of Wine) ծրագրի ղեկավար Անի Մանասերյանի հետ։
Ծրագրի ղեկավարն ընդգծեց, որ հիմնական նպատակն է առաջնահերթ զարգացնել գինու զբոսաշրջությունը Հայաստանում,  բայց համապարփակ տեսանկյունից Սևծովյան տարածաշրջանի գործընկեր երկրներին դիրքավորել որպես կարևոր գինեգործական ուղղություն և օգնել գինու զբոսաշրջության շահագրգիռ կողմերին մշակել ընդհանուր մոտեցումներ:
«Նշեմ, որ  այս նպատակին հասնելու համար ծրագրի ընթացքում մշակվել են գինու երթուղիներ, և դրանք ավելին են, քան գծային քարտեզագրմամբ երթուղիները, մենք մշակել ենք թեմատիկ երթուղիներ՝  «Գինին և արվեստը», «Գինին և արկածները», «Գինին և գաստրոնոմիան», և այլն:
Այս ամենի համար պատրաստել ենք կայք, որտեղ ներկայացված են Հայաստանի բոլոր գինու գործարանները, դրանց պատմությունը և  գինու զբոսաշրջային ծառայությունների ցանկը, զբոսաշրջության ծառայությունները բարելավելու նպատակով կազմակերպվել են դասընթացներ գինեգործության ոլորտի շահագրգիռ կողմերի համար»,- ասաց Անի Մանասերյանը:
Նա նշեց, որ առաջիկայում կազմակերպելու են ևս մեկ երեկո՝ «Եկեք խոսենք գինու մասին» խորագրով: Երեկոյի ընթացքում լինելու է շփում ազատ ձևաչափով, քննարկվելու են գինու զբոսաշրջության ծառայությունների մատուցման որակի բարելավման հնարավորությունների հետ կապված հարցեր:
Անի Մանասերյանն ասաց, որ  ծրագիրը իրականացվում է «Ագրոբիզնեսի հետազոտությունների և կրթության միջազգային կենտրոն» հիմնադրամի կողմից Եվրամիության հետ համաֆինանսավորմամբ։ Ծրագրում ընդգրկված են Սևծովյան ավազանի չորս երկրները՝ Հայաստանը, Հունաստանը, Վրաստանը և Ուկրաինան: «Պետք է ուրախությամբ նշենք, որ ի դեմս «Ագրոբիզնեսի հետազոտությունների և կրթության միջազգային կենտրոն»-ի, Հայաստանը ծրագրի համակարգող երկիրն է։  Մենք այն սկսել ենք  2020 թվականի օգոստոսին և  կավարտենք մինչև տարեվերջ»,- եզրափակեց նա:
Զբոսաշրջության ոլորտի նոր ու հետաքրքիր ծրագրին ավելի մանրամասն առաջարկում ենք ծանոթանալ՝ լսելով փոդքաստը:

Винные маршруты расскажут об армянском виноделии, привлекая в Армению потоки туристов
Виноделие-одно из самых перспективных направлений в Армении:здесь нет недостатка в новых и интересных идеях, программах, привлекающих туристов.
Об очередной программе развития сферы в рамках подкаста Арменпресс мы беседовали с руководителем программы The Sea Of Wine  Ани Манасерян.
Руководитель проекта подчеркнула, что основная цель состоит в том, чтобы в первую очередь развивать винный туризм в Армении, а комплексно позиционировать страны-партнеры Черноморского региона как важное винное направление и помогать заинтересованным сторонам винного туризма развивать общие подходы.
«Отмечу, что для достижения этой цели в ходе проекта были разработаны винные маршруты, и это больше, чем маршруты с линейной картографией, мы разработали тематические маршруты: «Вино и искусство», «Вино и приключения», «Вино и гастрономия», и др.
Мы подготовили сайт, где представлены все винные заводы Армении, их история и перечень винных туристических услуг, в целях улучшения туристических услуг организованы курсы для заинтересованных сторон винодельческой отрасли», - сказала АниМанасерян.
Онаотметила, что в ближайшее время будет организован еще один вечер —«Поговорим о вине». В течение вечера состоится общение в свободном формате, будут обсуждены вопросы, связанные с возможностями повышения качества услуг винного туризма.
Ани Манасерян сообщила, что программа реализуется фондом «Международный центр исследований и образования в области агробизнеса» при софинансировании Европейского Союза. В программу вовлечены четыре страны Черноморского бассейна: Армения, Греция, Грузия и Украина.
«Мы рады отметить, что в лице Международного центра исследований и образования в области агробизнесаАрмения является страной-координатором проекта. Мы начали его в августе 2020 года и закончим до конца этого года", - заключила она.