Մարսն այլ մոլորակ ունենալու մեր ամենամոտ հնարավորությունն է․ բացառիկ հարցազրույց լուսնագնաց Չարլի Դյուքի հետ
Մարսն այլ մոլորակ ունենալու մեր ամենամոտ հնարավորությունն է․ բացառիկ
հարցազրույց լուսնագնաց Չարլի Դյուքի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Մարդկության պատմության ընթացքում միայն 12 մարդու է բախտ վիճակվել քայլել Լուսնի վրա։ Նրանցից առաջինը 1969 թվականի «Ապոլոն-11» առաքելության հրամանատար Նիլ Արմսթրոնգն էր, իսկ վերջինը՝ 1972 թվականի «Ապոլոն-17» առաքելության մասնակից Յուջին Սերնանը։ Այսօր 12 լուսնագնացներից ողջ են միայն 4-ը. նրանցից «Ապոլոն-16» առաքելության մասնակից Չարլի Դյուքը STARMUS փառատոնին մասնակցելու նպատակով այցելել էր Հայաստան։ «Արմենպրես»-ը բացառիկ հարցազրույց է անցկացրել աստրոնավտ Չարլի Դյուքի հետ` խոսելով մարդկության՝ Լուսին վերադարձի, Տիեզերքում ԱՄՆ-Ռուսաստան համագործակցության, տիեզերական ուսումնասիրությունների ապագայի մասին։
«Արտեմիս» լուսնային ծրագրով ՆԱՍԱ-ն մտադիր է մարդկանց վերադարձնել Լուսին
Ես լավատեսորեն եմ տրամադրված։ Իրականում, շատ դժվար խնդիր է «Արտեմիս»-ի նման բարդ և խոշոր մեքենայի (հեղ․ - նկատի ունի SLS կրող-հրթիռը) մեկնարկը ճիշտ ժամանակին կազմակերպելը։ Շատ մանր հարցեր կան, որոնք կարող են վնասել մեկնարկի կազմակերպմանը։
Վերջին անգամ անջատում կար այն հատվածում, որտեղից մատակարարվում է ջրածինը։ Մենք այնտեղ արտահոսք ունեցանք։ Նման պայմաններում, եթե թռիչք իրականացվեր, կարող էր պայթյուն տեղի ունենալ։ Մասնագետները շատ զգուշավոր են առաջին մեկնարկի հարցում։
Սակայն ես շատ լավատեսորեն եմ տրամադրված։ Ինչպես երևում է՝ մեկնարկի հաջորդ փորձը կլինի հոկտեմբերին։ Հուսանք, որ ամեն բան հարթ կանցնի։
ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի միջև տիեզերական համագործակցության ապագան
Քաղաքականությունն այդքան էլ չի վնասել տիեզերական ծրագրերի իրականացմանը։ Այս պահին Միջազգային տիեզերակայանում գտնվող անձնակազմում կան անդամներ Ռուսաստանից, ԱՄՆ-ից և այլ երկրից (խմբ․ - Եվրոպական տիեզերական գործակալությունից)։ Ես տեսնում եմ, որ դա շարունակվում է։ Հիմա մենք ԱՄՆ-ից մեր աստրոնավտներին տիեզերք ենք ուղարկում SpaceX-ի Dragon տիեզերանավերով։ Ռուսաստանցիները շարունակում են իրենց անձնակազմերին ուղարկել։ Ինչպես երևում է՝ նրանք այնտեղ բավականին լավ են իրար հետ։ Քաղաքականությունը վերանում է, երբ միասին տիեզերքում ենք։ Ես հուսով եմ, որ կառավարությունները կարող են շարունակել քաջալերել սա։ Եկեք ավարտին հասցնենք ծրագիրը, մենք մոտ 10 տարի ունենք Միջազգային տիեզերակայանի հետ կապված։ Հուսով եմ, որ կկարողանանք շարունակել համագործակցությունը։
Տիեզերական զբոսաշրջության դարաշրջանի մասին
Ես ոգևորված եմ տիեզերական զբոսաշրջության փաստով։ Մի քանի ընկեր ունեմ, ովքեր թռել են. Լորա Շեփհարդը՝ Ալան Շեփհարդի դուստրը թռել էր Blue Origin ընկերության տիեզերանավով, մի քանի այլ մարդկանց ևս ճանաչում եմ։ Ես նրանց բոլորին պատմել եմ, որ բոլորս հետևել ենք Blue Origin-ի մեկնարկին։ Նախավերջինին։ Տիեզերանավում վեց մարդ կար։ Ես նրանց ասացի. «Երբ լինեք վերևում, դուք 5 րոպե կունենաք։ Պարզապես պատուհանից դուրս նայեք։ Մի անհանգստացեք «զրոյական» գրավիտացիայի համար, ուղղակի պատուհանից դուրս նայեք։ Դա կլինի ձեր կյանքում տեսած ամենահիասքանչ տեսարանը»…
Կարծում եմ՝ մերձակա տիեզերքի ապագան մասնավոր ընկերություններինն է, ինչպիսիք են SpaceX-ը, Blue Origin-ը, Boeing-ը։ ՆԱՍԱ-ն օգտագործելու է նրանց գումարները՝ գնալու հեռավոր տիեզերք, իրականացնելու «Արտեմիս» և նմանօրինակ այլ ծրագրեր։ Եվ ես ոգևորված եմ Տիեզերքի, ինչպես ես եմ անվանում, «մասնավորեցմամբ»։ Տեսնենք, թե ինչ կլինի հետո։
Առաջիկա տասնամյակներում ո՞ւր է տանելու մարդկությանը Տիեզերքի ուսումնասիրությունը
Հուսով եմ, որ «Արտեմիս»-ը կլինի Լուսնի վրա գիտական բազայի հիմնման առաջին քայլը։ Մենք գիտական բազա ունենք Անտարկտիդայում՝ տարբեր երկրների մասնակցությամբ։ Անտարկտիդայում պայմանները բարենպաստ չեն։ Սակայն մենք անում ենք դա, մենք ապրում ենք այնտեղ։ Նույնը կարող ենք անել նաև Լուսնի վրա։ Կարող ենք սովորել, թե ինչպես է պետք գործել Լուսնի վրա, անցկացնել գիտափորձեր, ունենալ աստղադիտակներ, հասկանալ մարդկային ֆիզիոլոգիան այնտեղ, միգուցե, բացահայտել ջրի առկայությունը Լուսնի վրա… Լուսնի ուսումնասիրման շնորհիվ այնքան բան կարելի է իմանալ Տիեզերքի մասին։
Մենք գնալու ենք Մարս և ապրելու ենք այնտեղ։ Իսկ դրա համար անհրաժեշտ է, որ այստեղ բավականաչափ փորձառություն ունենանք, քանի որ Մարսի առաքելության շրջանակում այնտեղ հայտնվելուց հետո դու այդ մոլորակի վրա միայնակ ես լինելու։ Եվ դու քեզ հետ ամեն բան վերցրել ես, ամեն բան պետք է աշխատի։ Սակայն Լուսնի վրա դու Երկրից 72 ժամվա հեռավորության վրա կլինես, կունենաս կապ։ Կարող ես կապվել Հյուսթոնի կամ ցանկացած այլ կենտրոնի հետ ու հաղորդել խնդրի առկայության մասին։ Եվ հակառակ կողմից անմիջապես կպատասխանեն քեզ ու կօգնեն լուծումներ գտնել։ Սակայն Մարսի վրա, եթե խնդիր ունենաս, ապա միայն պետք է հուսալ, որ քեզ հետ համապատասխան սարքավորումներ տարած կլինես՝ խնդիրը հարթելու համար։  Մարսի առաքելությունը ծրագրելը շատ և շատ բարդ է ու կարևոր։
Անձնակազմի ընտրության հարցում ևս պետք է ուշադիր լինել՝ արդյոք տիեզերանավում կա բժիշկ։ Դեպի Մարս ճանապարհին, եթե հիվանադանաս, քեզ բժիշկ հարկավոր կլինի։ Երկիր մոլորակն այլևս չի կարողանա օգնել։ Առավելագույնը, որ Երկրից կարող ես ստանալ, խորհուրդն է։ Սակայն այս դեպքում էլ, եթե Մարսից ասես. «Հե՜յ, Հյուսթոն, մենք խնդիր ունենք», նրանք քեզ կլսեն միայն 12 րոպե անց։ Իսկ դրանից ևս մոտ 12 րոպե անց դու կլսես նրանց։ Դա արդեն մոտ 30 րոպե է անում, իսկ 30 րոպեում շատ բան կարող է պատահել։ Մարսն ինքնավար է։ Մենք պետք է պատրաստվենք, պետք է մեծ վստահություն ունենանք մեր համակարգերի հանդեպ, որ կկարողանանք վստահաբար մեկնարկել ու հասնել Մարս։ Ինձ համար Լուսին գնալուց 10 անգամ ավելի բարդ է Մարսի առաքելությունը ծրագրելն ու դրան նախապատրաստվելը։ Սակայն կարծում եմ, որ մարդկային ոգին մշտապես ձգտում է բացահայտել, և հենց Մարսն է մեր ամենամոտ հնարավորությունը՝ ունենալու այլ մոլորակ։ Եվ մենք կգնանք այնտեղ։
Լուսնի վրա քայլած ամենաերիտասարդ մա՞րդը
Իրականում ՆԱՍԱ-ն մեծ պատմություն սարքեց դրանից, մինչդեռ ես ընդամենը 4 ամիս էի ավելի երիտասարդ «Ապոլոն-17»-ի աստրոնավտ Հարիսոն Ջեք Շմիթից։ Նա վերջերս դարձել էր 87 տարեկան, իսկ իմ 87-ը կլրանա նրանից 4 ամիս անց (խմբ․ - հոկտեմբերի 3-ին)։  Ուստի՝ մեծ բան չէ։ Ես անհամբեր սպասում եմ «Արտեմիս» ծրագրի իրականացմանը։ Գիտեք, իրականում 87 տարեկանում էլ ես շարունակում եմ մնալ ամենաերիտասարդ մարդը Լուսնի վրա։
Լիահույս եմ, որ մի քանի ամսից ես ինչ-որ կնոջ կամ տղամարդու կասեմ, որ հենց նա է Լուսնի վրա քայլած ամենաերիտասարդ մարդը։
Ինձ համար մեծ պատիվ էր ընտրվել՝ Լուսնի վրա լինելու համար։ Մենք թռիչքի կարգավիճակ ունեցող 42 աստրոնավտ ունեինք, և մեզնից միայն 24-ին բախտ վիճակվեց գնալ Լուսին։ 18 աստրոնավտ իսկապես հիասթափված էին, որ չկարողացան այնտեղ գնալ։ Իսկ մեզնից 12-ը այդպես էլ չքայլեցին Լուսնի վրա, թեպետ նրանք ավելի լավ վիճակում էին, քան նրանք, ովքեր առհասարակ չթռան Լուսին։ Եվ այնուամենայնիվ, նրանց բախտ չվիճակվեց քայլել Լուսնի վրա։ Իսկ ես դարձա Լուսնի վրա քայլած 12 անձանցից մեկը, ինչը մեծ պատիվ էր ինձ համար։
Ինչպե՞ս է 86-ամյա տիեզերագնացը պահպանում կազմվածքը
Բարեբախտաբար, ես բավական լավ մարզավիճակում եմ։ Ես ֆիզիկական վարժություններ եմ անում և այսօր էլ կարող եմ հանձնել ՆԱՍԱ-ի թռիչքի ֆիզիկական պատրաստվածության քննությունը։ Մենք տանն ունենք վազքուղի և մարզվելու հեծանիվ, ես հրումներ ու կքանիստեր եմ անում, տարբեր քաշեր եմ բարձրացնում և քայլում եմ։ Իհարկե, վազքուղու վրա չեմ վազում այլևս, սակայն այն 10 աստիճանով թեքում եմ և քայլում ժամում 5 կիլոմետր արագությամբ՝ 30-40 րոպե։ Եվ երբ տանն ենք, աշխատում եմ շաբաթական 5 անգամ մարզվել… Այս պահին կշռում եմ մոտ 70 կգ՝ ճիշտ այնքան, որքան Լուսնի վրա իջնելու ժամանակ էի։
21-րդ դարի մեծագույն գիտական նվաճումը
Ես հավատացած եմ, որ մեծագույն գիտական նվաճումը բժշկությունն է։ Համակարգչային շերտագրության և մագնիսական ռեզոնանսի միջոցով սեփական մարմինը ներսից տեսնելու հնարավորության բացահայտումը այնքան շատ մարդու կյանք է փրկել։ Օրինակ, իմ կնոջ վնասված ուսն ամբողջությամբ փոխարինվել է իմպլանտով։ Նա 25 տարի առաջ դահուկով պատահարի ժամանակ վնասել էր իր ուսը։ Ժամանակի հետ ուսն ավելի ու ավելի վատացավ, և ի վերջո նա ստիպված եղավ իմպլանտ տեղադրել։ Նա կրծքի քաղցկեղ ուներ, որը մամոգրաֆիայի միջոցով բավականին վաղ ախտորոշվեց։ Այս ամենն անհասանելի էր իմ ծնողների սերնդին։ Այդ պատճառով բժշկությունն ինձ համար ամենամեծ նվաճումն է։
Հայաստան և STARMUS
Լավ է լինել Հայաստանում։ Գարիկ Իսրաելյանը մոտ 7 տարի առաջ մեզ կրկին բերել էր այստեղ, և մենք մոտ մեկ շաբաթ անցկացրինք Հայաստանում։ Սա հիանալի երկիր է, որն ապշեցնող պատմություն ունի․․․
STARMUS-ի շրջանակում մշտապես հիանալի ժամանակ ես անցկացնում։ Ես եղել եմ բոլոր STARMUS-ներին՝ բացառությամբ մեկի։ Գարիկն իսկապես լավ և սատարող ընկեր է։ Նա միավորում է գիտական հանրությանը։ Այստեղ ես հանդիպել եմ որոշ աստրոնավտների, ում մինչ այդ չէի հանդիպել։ Նրանք հիմնականում շաթլների աստրոնավտներ են։ Հանդիպել եմ այստեղ գիտնականների ու ինժեներների ողջ աշխարհից։ Ինձ դուր է գալիս հանդիպել մարդկանց և խոսել այն մասին, թե ինչով են զբաղվում։ Մարդկանց միավորելու հիանալի հնարավորություն է։ Եվ Բրայան Մեյն էլ դարձել է մեր լավ ընկերը։ Առանձնահատուկ է տեսնել նրան ու նրա տաղանդը, տեսնել մյուս բոլոր երաժիշտներին։ Մենք միշտ վայելում ենք STARMUS-ը։

Mars is the nearest possibility to have another planet – ARMENPRESS Exclusive with Apollo 16 astronaut Charles Duke
Mars is the nearest possibility to have another planet – ARMENPRESS Exclusive with Apollo 16
astronaut Charles Duke
YEREVAN, SEPTEMBER 22, ARMENPRESS. Only 12 people have so far walked on the Moon. First was NASA Apollo 11 mission commander Neil Armstrong in 1969, and the last was NASA Apollo 17 mission commander Eugene Cernan in 1972.
Only 4 of the 12 moonwalkers are alive today. One of them, Apollo 16 astronaut Charles Duke, visited Armenia to participate in the STARMUS VI Festival.
In an ARMENPRESS Exclusive, retired astronaut Charles Duke spoke about the mankind’s return to the Moon, the US-Russia cooperation in space and the future of space exploration.
Artemis - NASA’s program to return astronauts to the lunar surface
Charles Duke: I’m optimistic. Getting a vehicle as complicated and as big as Artemis off right on schedule is very demanding task… Little things can cause a scrub of the launch.
The last time there was a disconnect where they feed hydrogen, in the tanks…we had a leak there… You could have an explosion when you lift off. They were very careful with the first launch.
But I’m very optimistic… It looks like the next launch will be in October.
Crossed two fingers, it’s gonna go off in October.
Future of cooperation in space between the US and Russia
Charles Duke: Politics haven’t affected the space programs that much. The crew right up there now is a crew from Russia and the US and some other country. I see that continuing. We’re launching now our astronauts from US-owned SpaceX Dragon I believe it is. Russians keep supplying their crews. They seem to get along pretty well. Politics seems to disappear when we get into space together. And the crews get along very well. I hope that the governments can continue to encourage that. Let’s finish out the program, we’ve got another 10 years maybe with the Space station, then it’s over. We can continue the cooperation, hopefully.
Era of space tourism
Charles Duke: I’m excited about space tourism. I have some friends who have been up there – Laura Shephard, Alan Shepard’s daughter went up on Blue Origin and several others that I’ve known. I tell them all that we’ve watched them on Blue Origin launch. Not this last one, but the one before. There were six people on board. I said; “When you get up there, you’ve got 5 minutes. Look out the window. Don’t worry about zero-gravity, look out the window. It will be the most spectacular view you’ve ever see in your life”.
I say that the future of near space is private – SpaceX, Blue Origin in our country, Boeing’s Dreamliner or Starliner, whatever they call it. NASA’s gonna be using its money to go deep space. Artemis and stuff like that. And I think down the road there’s a desire to go to Mars, but as I said earlier Mars is a big deal and it’s gonna take a lot of money. They are very good at it, I’m excited about the privatization, I call it, of Space. We’ll just see what happens.
Where can Space exploration take humanity in coming decades?
Charles Duke: My hope is that Artemis will be the first steps of an establishment of a science base on the Moon. We have a science base in Antarctica with a lot of nations. And it’s a hostile environment in Antarctica. But we do it, we live there. And we can do the same on the Moon. And just learning how to operate on the Moon, and experiments, and telescopes and just human physiology and all of the things and discoveries, perhaps water, ice on the Moon…There’s just a lot to learn from the Moon about Space.
We’ve got to go to Mars and live on Mars. We need a practice down here because once you leave to Mars on a Mars mission you’re on your own. Everything got to work, you carry it all with you. But on the Moon you’re 72 hours away. You’ve got instant communications.  “Hey, Huston”, or whoever you’re talking to, ‘We’ve got a problem here over the system’. And they are right there ready to help you and guide you through the solutions. But on Mars - ‘Houston, we’ve got a problem’, well, hopefully, you’ve got a spare part on board. So the planning on the Mars mission is very, very difficult and important.
Crew selection - do you have a doctor on board? Get sick out there on your way to Mars, you need some help. You can’t get it from Earth. You can get some advice from Earth, but even in Mars “Hey, Huston, we’ve got a problem”. 12 Minutes later they hear you. 12 minutes later you hear them. That’s 30 minutes, a lot can happen in about 30 minutes. Mars is autonomous. And we need to practice and we need to have such confidence in our systems that we can confidently launch and get out the Mars. To me it’s more than 10 times harder than going to the Moon.  Planning and preparing for Mars mission. But I think that the human spirit is to explore and it’s the nearest possibility to have another planet. So we gonna go there.
Youngest man to have walked on the Moon?
Charles Duke: NASA has made a big point about that, but I was only 4 months younger than the next guy - Jack Schmitt or Harrison Schmitt on Apollo-17 was really the same age. He just turned 87 and I will be 87 four months later. So, it’s no big deal. I’m looking forward to Artemis taking over. You know, at 87 I’m still the youngest man on the Moon.
I hope that in few months I can say – ok, young lady, you’re the youngest or young man, you’re the youngest guy or person. It was just a great honor for me to be selected. We had 42 astronauts on flight status back then and only 24 of us got to go to the Moon. So there were 18 guys really disappointed that they didn’t go. And the 12 that didn’t get to walk on the Moon, they were better off than the ones that didn’t go off at all. But they didn’t get to walk. So have been selected to be one of the 12 that walked on the Moon is a great honor and humbled  by that that I got selected.
How does the 86-year-old retired astronaut stay in shape?
Charles Duke:  I’m in a pretty good shape thankfully, I work out, I can still pass a NASA flight physical. We have a treadmill and recline bike at our home and some weights. So I do sit-ups and push-ups and lift weights and I walk. I don’t jog on a treadmill anymore but I jack it up to 10 degrees and walk like 5 kilometers per hour. I do that for 30-40 minutes and when we are home, I try to work out 5 times a week.
Right know I’m about 70 kilos. I weigh the same now as I did then…
The greatest scientific achievement of the 21st century
Charles Duke: The greatest scientific achievement I believe it’s probably medicine. The discoveries of the ability to look inside your body with CT scans and magnetic resonance and all of them saved so many lives. My wife, for instance, she’s gone through complete shoulder replacement. She injured her shoulder 25 years ago in a ski accident. And it just got worse and worse and so finally she had to have that replaced. She had breast cancer that diagnosed early enough from a mammogram. And so all of this things my parents’ generation didn’t have. … And I think medicine to me, in a various things that medicine came down with, is the most exciting to me.
Armenia and STARMUS
Charles Duke: It's good to be in Armenia. We’ve been here 7 years ago. Garik Israelian brought us and we spent a week here. It’s a fascinating country and the history.
STARMUS is always a very exciting time. I’ve been in every STARMUS except for one. Garik is a really good friend and supporting. It brings science community together. I met some astronauts here that I hadn’t met before. They were Shuttle astronauts mostly. Met scientists and engineers from all of the world. I enjoy meeting people and getting to talk about their business. It’s a great time to bring together. Brian May has become a really good friend of ours. To see him and his talent and all of the musicians is really very special too. We always enjoy STARMUS.