Մեկնարկեց «Բացահայտելով թվային ապագան» խորագրով Doing Digital Forum-ը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թվային փոխակերպման նորագույն միտումներն ու հաղորդակցվելու լավագույն փորձառությանը բացահայտելու, ոլորտի առաջատարներին թվային փոխակերպման շուրջ համախմբելու նպատակով մեկնարկեց Doing Digital Forum-ը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս տարի ֆորումն անցկացվում է «Բացահայտելով թվային ապագան» խորագրով։
«Ուղիղ 7 տարի առաջ այս օրը՝ ապրիլի 5-ին, SPRING PR-ի թիմը գործընկերների հետ «Բիզնես, հաղորդակցություն և թվային աշխարհ» միջազգային ֆորումն էր անցկացնում։ Դարձյալ  առաջատար մասնագետների հետ քննարկում ու լուծումներ էինք փնտրում առկա մարտահրավերների հաղթահարման ուղղությամբ, կիսվում հաջողության, նաև ձախողման պատմություններով։
Այդ օրերին՝ 2016 թվականի ապրիլին, Հայաստանը ճգնաժամային իրավիճակում էր, Արցախում թեժ մարտեր էին, ազգովի անհամբեր սպասում էինք այդքան բաղձալի հրադադարի լուրին։
Այսօր էլ մեր երկրի սահմաններին իրավիճակը լարված է, Արցախը՝ շրջափակման մեջ, բայց ինչպես այն ժամանակ, այնպես էլ հիմա մենք ընտրել ենք մեր մասնագիտական առաքելությունը բարձր մակարդակով կատարելն ու յուրաքանչյուր գործում գերազանցության ձգտելը, որովհետև այդպես ենք պատկերացնում մեր երկրի առաջընթացը»,- ասաց SPRING PR-ընկերության հիմնադիրներից Տաթևիկ Սիմոնյանը։
_HM26347.JPG (555 KB)
Նրա խոսքով՝ ինչպես այն ժամանակ, այնպես էլ այսօր, լինելով հաղորդակցությունների կիզակետում, իրենք շատ պարզ տեսնում են, որ թվային փոխակերպման էկոհամակարգի մասնակիցների համար միասնական հարթակ ստեղծելու անհրաժեշտություն կա, որտեղ հնարավոր է քննարկել անցած ուղին, այդ ճանապարհին հանդիպող դժվարություններն ու դրանց լուծումները: Նա ընդգծեց, որ նպատակ դրեցին ստեղծել մի հարթակ, որտեղ Հայաստանի ու աշխարհի առաջատար մասնագետները կհանդիպեն, կկիսվեն ոլորտի զարգացման իրենց տեսլականով ու կհամախմբեն ջանքերը թվային փոխակերպման ճանապարհը հարթ ու անխափան իրականացնելու համար:
Սիմոնյանը նշեց, որ ներկայացնելու են թվային տնտեսության նոր միտումներն ու լավագույն փորձը: Համաշխարհային տեխնոլոգիական և բիզնես հանրույթի շրջանում Հայաստանը դիրքավորելու են որպես թվային լուծումների և ինովացիաների  հաբ՝ նպաստելով երկրի մրցունակության բարձրացմանը:
«Մենք բոլորս քաջ գիտակցում ենք, որ այսօր մեր վարած բիզնեսն այլևս նույնը չի լինելու: Այժմ մեզ անհրաժեշտ հմտություններն ու տեխնոլոգիաներն այլ են։ Թվային դարաշրջանում հաջողություններ գրանցել կամ ճգնաժամերին բախվելը շատ ավելի արագ է տեղի ունենում, որովհետև խաղի կանոնները փոխված են»,- ասաց նա:
Ամերիաբանկի Տաղանդների  և ծառայությունների գծով տնօրեն Արմինե Ղազարյանի խոսքով՝ վերափոխումը երբեք չավարտվող և շարունակական գործընթաց է։ Նա ընդգծեց, որ Ամերիաբանկը շարունակական վերափոխման հիանալի օրինակ է:
_HM26444.JPG (752 KB)
«Մենք մշտապես վերափոխվում ենք 1998 թվականից ի վեր ՝ դառնալով Հայաստանում առաջին և առաջատար խորհրդատվական ստարտափներից մեկը: Առաջին վերափոխումն այն էր, որ մուտք գործենք բանկային ոլորտ և Ֆինանսներ՝ որպես խորհրդատվական ընկերություն։ Այնուհետև վերափոխվենք առաջին կարգի կորպորատիվ ներդրումային բանկից դեպի առաջատար Ունիվերսալ ֆինանսական հաստատություն, որը զգալի ազդեցություն ունի Հայաստանի տնտեսության վրա: Մեր հաջորդ վերափոխումը եղել և մնում է թվային: Ահա թե ինչպես մենք ձեռնամուխ եղանք թվային փոխակերպման հուզիչ, բայց միևնույն ժամանակ բարդ ճանապարհին»,- ասաց նա:
Ղազարյանը նշեց՝ իրենց առաքելությունն է բարելավել կյանքի որակը և Հայաստանը դարձնել օրինակելի գործարար և ներդրումային միջավայր ՝ իր մեծ մտքերով և ներուժով:
Ֆորումի գլխավոր խոսնակը թվային փոխակերպման և ֆինթեքի հանրահայտ միջազգային փորձագետ Քրիս Սքիներն է։
Ելույթների ֆորմատով բիզնեսի ու թվային տեխնոլոգիաների ոլորտում լավագույն փորձով, գիտելիքով և տեսլականով կկիսվեն նաև Արմեն Հարությունյանը (Սինգապուրի սոցիալական գիտությունների համալսարան), Դեյվիդ Կինչեմը (McKinsey), Ելենա Տոֆանյուկը (Forbes Russia), Դիլան Քալուն (Visa), Ներսես Երիցյանը, («Հայաստանի տեղեկատվական համակարգերի գործակալություն») հիմնադրամ:
Թվային փոխակերպման ոլորտում իրենց փորձով կկիսվեն նաև Ամերիաբանկի Ինովացիաների և թվայնացման գծով տնօրեն Արտյոմ Շամցյանը, Ֆինանսական գծով տնօրեն Հովհաննես Թորոյանը:

Начал работу Doing Digital Forum: «Открывая цифровое будущее»
С целью выявления новейших тенденций цифровой трансформации и лучшего опыта общения, объединения лидеров отрасли вокруг цифровой трансформации стартовал Doing Digital Forum. Как сообщает «Арменпресс», в этом году форум проходит под названием «Открывая цифровое будущее».
«Ровно 7 лет назад в этот день, 5 апреля, команда SPRING PR вместе со своими партнерами провела международный форум «Бизнес, коммуникации и цифровой мир». Мы с ведущими специалистами обсуждали и искали решения для преодоления существующих проблем, делились историями успеха и неудач.
В те дни, в апреле 2016 года, Армения находилась в кризисной ситуации, в Арцахе шли ожесточенные бои, и мы с нетерпением ждали известий о столь желанном прекращении огня.
Хотя и сегодня ситуация на границах нашей страны довольно напряженная, Арцах находится в блокаде, но как тогда, так и сейчас мы решили исполнить свою профессиональную миссию на высоком уровне, стремясь к совершенству в каждой работе, ведь именно так мы представляем себе прогресс нашей страны», - отметила Татевик Симонян, одна из учредителей компании SPRING PR.
По ее словам, и тогда, и сегодня, оставляя в центре внимания коммуникации, они ясно видят необходимость создания общей площадки экосистемы цифровой трансформации, где можно обсудить пройденный путь, трудности, встречающиеся на пути и их решения. Она подчеркнула, что они поставили перед собой цель создать площадку, на которой ведущие специалисты Армении и мира встретятся, поделятся своим видением развития отрасли и объединят усилия для плавного и бесперебойного осуществления пути цифровой трансформации.
Татевик Симонян сообщила, что они представят новые тренды и лучшие практики цифровой экономики. Среди мирового технологического и делового сообщества Армения будет позиционироваться как центр цифровых решений и инноваций, способствующих повышению конкурентоспособности страны.
«Мы все прекрасно понимаем, что дело, которым мы занимаемся сегодня, уже не будет прежним. Навыки и технологии, которые нам нужны сейчас, будут другими. В эпоху цифровых технологий достижение успеха или преодоление кризисов происходит намного быстрее, потому что изменились правила игры», - сказала она.
По словам директора по управлению талантами и услугами Америа Банка Армине Казарян, трансформация - это бесконечный и непрерывный процесс. Она подчеркнула, что Америабанк является прекрасным примером непрерывной трансформации.
«Мы, начиная с 1998 года, постоянно трансформируемся и стали одним из первых и ведущих консалтинговых стартапов Армении. Первое преобразование заключалось в том, чтобы войти в банковское дело и финансы как консалтинговая фирма. Затем трансформироваться из первоклассного корпоративного инвестиционного банка в ведущее универсальное финансовое учреждение, оказывающее значительное влияние на экономику Армении. Наша следующая трансформация была и остается цифровой. Так мы отправились в захватывающий, но сложный путь цифровой трансформации», - сказала она.
Армине Казарян отметила, что их миссия состоит в том, чтобы улучшить качество жизни и сделать Армению образцовой деловой и инвестиционной средой с ее прекрасными идеями и потенциалом.
Главный спикер форума - Крис Скиннер, известный международный эксперт по цифровой трансформации и финтеху.
В формате выступлений лучшим опытом, знаниями и видением в сфере бизнеса и цифровых технологий поделятся также Армен Арутюнян (Сингапурский университет социальных наук), Дэвид Кинчем (McKinsey), Елена Тофанюк (Forbes Russia), Дилан Калу (Visa), Нерсес Ерицян (Агентство информационных систем Армении).
Своим опытом в области цифровой трансформации поделятся и Артем Шамцян, директор по инновациям и цифровизации Америабанка и Ованнес Тороян, финансовый директор банка.