ՍԾՏՀԿ-ում ՀՀ նորանշանակ մշտական ներկայացուցիչը և կառույցի գլխավոր քարտուղարն անդրադարձել են ՀՀ սպասվող նախագահությանը
ՍԾՏՀԿ-ում ՀՀ նորանշանակ մշտական ներկայացուցիչը և կառույցի գլխավոր
քարտուղարն անդրադարձել են ՀՀ սպասվող նախագահությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ստամբուլում՝ Սևծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպության (ՍԾՏՀԿ) կենտրոնակայանում, ՍԾՏՀԿ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչ Նաիրի Պետոսյանը փետրվարի 12-ին իր լիազորությունների պաշտոնական հավաստագիրն է հանձնել ՍԾՏՀԿ մշտական միջազգային քարտուղարության գլխավոր քարտուղար Լազար Կոմենեսկուին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, զրույցի ընթացքում երկուստեք բարձր է գնահատվել Հայաստանի և ՍԾՏՀԿ մշտական միջազգային քարտուղարության միջև հաստատված արդյունավետ փոխգործակցությունը, ինչպես նաև ՀՀ կառուցողական ներգրավվածությունը կազմակերպության աշխատանքներին: Նաիրի Պետրոսյանը վերահաստատել է Հայաստանի հանձնառությունը շարունակելու ակտիվ մասնակցությունը կազմակերպության շրջանակներում ծավալվող բազմաբնույթ համագործակցությանը։ Նա ընդգծել է, որ խաղաղությունը, տարածաշրջանային համագործակցությունը և տնտեսական զարգացումը ՀՀ կառավարության կարևորագույն առաջնահերթություններն են, որոնց ամրապնդմանն է միտված ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը։
Նշվում է, որ կողմերը նաև ընդգծել են ՍԾՏՀԿ՝ որպես տարածաշրջանային երկխոսության հարթակի կարևորությունը: Այս համատեքստում զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև ՍԾՏՀԿ-ում Հայաստանի առաջիկա (2024թ. երկրորդ կես) նախագահության նախապատրաստական աշխատանքներին:

Permanent Representative of Armenia presented the letter of credence to Secretary General of BSEC
YEREVAN, FEBRUARY 12, ARMENPRESS.On January 12 in Istanbul the Permanent Representative of the Republic of Armenia to the Organization of the Black Sea Economic Cooperation (BSEC) Nairi Petrossian presented the letter of credence to the Secretary General of the BSEC Permanent International Secretariat (PERMIS) Lazăr Comănescu, the foreign ministry said.
According to the readout issued by the ministry, the interlocutors highly appreciated the effective partnership established between the PERMIS and Armenia, as well as underlined Armenia’s constructive engagement with the Organization.
Nairi Petrossian reiterated Armenia’s commitment to continue active participation in the multifaceted cooperation within the Organization. He emphasized that peace, regional cooperation and economic development are the most important priorities of the Government of Armenia, and the “Crossroads of Peace” project developed by the Government of the Republic of Armenia aims to consolidate foundations towards the achievement of those priorities.
It is noted that the sides also underlined the importance of the BSEC as a platform for regional dialogue. In this context they also touched upon the preparatory works for the upcoming Armenian Chairmanship-in-Office of the BSEC, which will take place in the second part of 2024.