Իսրայելի հայ համայնքում զոհեր ու վիրավորներ չկան. «Իսրայելահայեր» թերթի հիմնադիր
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսրայելի հայ համայնքում երկրի ուղղությամբ Իրանի լույս ապրիլի 14-ի հարվածի հետևանքով  զոհեր և վիրավորներ չկան։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում տեղեկացրել է «Իսրայելահայեր» թերթի հիմնադիր Արտյոմ Չերնոմորյանը։
«Աստծուն փառք, զոհեր ու վիրավորներ մեր համայնքը չունի։
Ապրիլի 13֊14 գիշերն Իրանը արձակել էր 185 անօդաչու թռչող սարք, 110 բալիստիկ հրթիռ (երկիր-երկիր) և 36 թևավոր հրթիռ։ Հրթիռների մեծ մասն արձակվել էր Իրանից, մի մասը՝ Իրաքից և Եմենից:
Տագնապները հնչել էին երկրի մի քանի տասնյակ շրջաններում՝ հիմնականում հյուսիսում, Նեգևում, հարավային և երկրի արևելյան շրջաններում, կենտրոնը համեմատաբար հանգիստ էր:
Հրթիռի բեկորներից ծանր վիրավորվել է Նեգևում գտնվող բեդվինական համայնքից մի յոթնամյա աղջիկ:
Բալիստիկ հրթիռների ճնշող մեծամասնությունն ոչնչացվել են Իսրայելի հակաօդային պաշտպանության համակարգերի կողմից։
Անօդաչուների մեծ մասը խոցվել են Իսրայելի, ԱՄՆ-ի, Մեծ Բրիտանիայի և Հորդանանի ինքնաթիռների կողմից:
Տեսանյութում Երուսաղեմի Ալ Ակսայի մզկիթի գլխավերևում խոցվող հրթիռներն են։
Տեղի են ունեցել նաև երկրի ներսում ահաբեկչական հարձակումներ։
Թիկունքի ծառայությունը երեկվանից չեղարկել է բոլոր ճամբարներն ու հավաքները, կրթական բոլոր հաստատությունները փակ են ոչ միայն արձակուրդի պատճառով։ Ցույցերն ու հավաքներն արգելված են։
ԱՄՆ նախագահն ու Իսրայելի վարչապետը քննարկել են դաշնակիցների հետագա անելիքները»,- գրել է Արտյոմ Չերնոմորյանը։

Жертв и пострадавших среди армянской общины Израиля нет. Основатель газеты «Армяне Израиля»
Жертв и раненых среди армянской общины Израиля в результате нападения Ирана по положению на 14 апреля нет.
Как передает Арменпресс, об этом сообщает на своей странице в Facebook учредитель газеты "Армяне Израиля" Артем Черноморян.
«Слава Богу, в нашей общине нет жертв и раненых.
В ночь с 13 на 14 апреля Иран запустил 185 беспилотников, 110 баллистических ракет класса «земля-земля» и 36 крылатых ракет. Большая часть ракет была выпущена из Ирана, часть — из Ирака и Йемена.
Тревоги были подняты в нескольких десятках регионов страны, в основном — на севере, Негеве, южных и восточных регионах страны, а в центре было относительно спокойно.
Осколками ракеты серьезно пострадала семилетняя девочка из бедуинской общины в Негеве.
Подавляющее большинство баллистических ракет было уничтожено средствами ПВО Израиля.
Большая часть дронов была сбита самолетами Израиля, США, Великобритании и Иордании.
На видео ракеты попадают в мечеть Аль-Акса в Иерусалиме.
В стране также произошли теракты.
Служба тыла со вчерашнего дня отменила все сборы, все учебные заведения закрыты — не только из-за каникул. Демонстрации и собрания запрещены.
Президент США и премьер-министр Израиля обсудили дальнейшие шаги союзников", - написал Артём Черноморян.