Հունաստանում վառվեց Փարիզի 33-րդ ամառային Օլիմպիական խաղերի կրակը
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ավանդույթի համաձայն կրակն արևի շողերից վառեցին տաճարի քրմուհիների դերը կատարող դերասանները` հունական Օլիմպիա ավանում` Հերայի տաճարի մոտակայքում: Հանդիսավոր արարողությանը ներկա էին հարյուրավոր երկրպագուներ:
Փարիզի Օլիմպիական խաղերի առաջին ջահակիրը հույն Օլիմպիական խաղերի չեմպիոն Ստեֆանոս Դուսկոսն է:
Մինչև Ֆրանսիա հասնելը ջահը կշրջի ամբողջ Հունաստանով և միայն 10 օր անց կհասնի հյուրընկալող երկիր:
Կրակի վառման արարողությանը նախորդած ելույթների ընթացքում Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Թոմաս Բախը հույս հայտնեց, որ աշխարհի համար այս դժվարին շրջանում Օլիմպիական խաղերը կլինեն բոլորին միավորող օղակը:
Հայաստանը 33-րդ ամառային Օլիմպիական խաղերին դեռևս ունի 7 մասնակից` հրաձիգ Էլմիրա Կարապետյանը, ըմբիշներ Արթուր Ալեքսանյանը, Մալխաս Ամոյանը, Սլավիկ Գալստյանը, Վազգեն Թևանյանը, Արսեն Հարությունյանը, մարմնամարզիկ Արթուր Դավթյանը:
Փարիզի 33-րդ ամառային Օլիմպիական խաղերը կկայանան 2024 թվականի հուլիսի 26-ից օգոստոսի 11-ը: Խաղերի բացման արարողությունը կլինի բացառիկ, քանի որ առաջին անգամ է, որ այն անցկացվելու է ոչ թե մարզադաշտում, այլ Ֆրանսիայի սրտում` Սեն գետի երկայնքով: Փարիզը Լոնդոնից հետո երկրորդ քաղաքն է, որը երրորդ անգամն է հյուրընկալում Օլիմպիական խաղերը (1900, 1924, 2024): 33-րդ ամառային Օլիմպիական խաղերի բացման արարողությունը խորհրդանշական օր է, քանի որ 1924 թվականին խաղերի փակման արարողությունը կայացել է այդ օրը:
Մասնակից հավաքականները բացման արարողությանը կմասնակցեն նավակներով: Փարիզի Օլիմպիական խաղերում 32 մարզաձևում կխաղարկվի 329 մեդալ, իսկ մասնակիցների թիվը կգերազանցի 10.000-ը: Այս Խաղերում նոր մարզաձև է լինելու բրեյք դանսը: Փարիզի Օլիմպիական խաղերի մի քանի մարզաձևերի մրցումներ կանցկացվեն Թաիթիում, Նանտում, Լիոնում, Մարսելում, Սենթ-Էթյենում և այլն: Այս Խաղերում կաշխատի մոտ 45.000 կամավոր աշխարհի տարբեր երկրներից:
Փարիզի Խաղերի կազմկոմիտեն ներկայացրել է նաև ՕԽ-ի թալիսմանին` մասկոտին: Թալիսմանը, որը ստացել է Ֆրիգ (Phryges) անվանումը, նման է ֆրանսիական գլխարկների և ունի կարմիր գույն: Ֆրիգիական գլխարկը համարվում է ֆրանսիական հեղափոխության և ազատության խորհրդանիշ:

В Греции зажжен огонь XXXIII летних Олимпийских игр в Париже
Как передает «Арменпресс», согласно традиции олимпийский огонь был зажжен от лучей солнца в Олимпии, недалеко от храма Геры актрисами, исполняющими роли жриц храма. На церемонии присутствовали сотни фанатов.
Первым факелоносцем парижских олимпийских игр стал чемпион Олимпийских игр Греции Стефанос Доускос.
Прежде чем достичь Франции, факел пройдет по всей Грецию и лишь через 10 дней достигнет страны-организатора.
Выступив до зажжения огня, президент Международного олимпийского комитета Томас Бах выразил надежду, что Олимпийские игры станут тем звеном, которое объединит всех в это трудное для мира время.
В составе сборной Армении пока 7 участников XXXIII летних Олимпийских игр: стрелок Эльмира Карапетян, борцы Артур Алексанян, Малхас Амоян, Славик Галстян, Вазген Теванян, Арсен Арутюнян, гимнаст Артур Давтян.
XXXIII летние Олимпийские игры в Париже пройдут с 26 июля по 11 августа 2024 года. Церемония открытия Игр будет уникальной, поскольку впервые она пройдет не на стадионе, а в самом сердце Франции, на берегу Сены. Париж - второй город после Лондона, принимающий Олимпийские игры уже в третий раз (1900, 1924, 2024 годы). Церемония открытия XXXIII летних Олимпийских игр назначена на символичный день, поскольку в этот день прошла церемония закрытия Игр 1924 года.
Команды-участницы примут участие в церемонии открытия на лодках. На Олимпийских играх в Париже будет разыграно 329 медалей по 32 видам спорта, число участников превысит 10 000. На этих играх как новый вид спорта принят брейк-данс. Ряд спортивных мероприятий Олимпиады пройдут на Таити, в Нанте, Лионе, Марселе, Сент-Этьене и в других местах. На Ииграх будут работать около 45 000 волонтеров из разных стран мира.
Оргкомитет парижских игр уже представил талисман Олимпийских игр. Он выглядит как фригийский красный колпак. Колпак считается символом Французской революции и свободы.