Կիրանցի բողոքի ակցիային միացած զինծառայողների դեպքի հետ կապված նախաձեռնվել է քրեական վարույթ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Մի խումբ զինծառայողների կողմից առանձին պարտականությունների կատարումից հրաժարվելու առերևույթ դեպքի առթիվ քրեական վարույթ է նախաձեռնվել: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Քննչական կոմիտեն։
«ՀՀ ՊՆ ռազմական ոստիկանությունից ստացվել է հաղորդում այն մասին, որ 2024թ. ապրիլի 26-ին` ժամը 23:30-ի սահմաններում, համացանցում շրջանառված տեսագրությունների ուսումնասիրությունից պարզ է դարձել, որ նույն ժամի սահմաններում ՀՀ պաշտպանության նախարարության N զորամասի մի խումբ զինծառայողներ միացել են Տավուշի մարզի Կիրանց-Ոսկեպար ավտոճանապարհին քաղաքական դրդապատճառներով խմբված ցուցարարներին՝ հայտարարելով, որ վայր են դրել զենքերը՝ ի նկատի ունենալով, որ հրաժարվում են կատարել զինվորական ծառայության առանձին պարտականությունները և տվյալ պահից, փաստացի դադարեցնելով դրանց կատարումը, միացել են ցուցարարներին:
Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության հատկապես կարևոր գործերի քննության վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 529-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերի և 46-529-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերի հատկանիշներով նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությամբ պարզվել է, որ 2024թ. ապրիլի 26-ին ՀՀ ՊՆ N զորամասի զինծառայողներ՝ սպա Ա.Չ.-ն և ենթասպա Ֆ.Բ.-ն, համացանցից տեղեկանալով Ոսկեպար-Կիրանց ավտոճանապարհին խմբված ցուցարարների և ոստիկանության միջև տեղի ունեցած միջադեպի մասին, առաջարկել են նույն զորամասի զինծառայողներ՝ ենթասպա Ա.Դ.-ին, շարքային կազմի պայմանագրային զինծառայողներ Ա.Ա.-ին, Ա.Բ.-ին, Գ.Ս.-ին, Ա.Բ.-ին, Կ.Ս.-ին, Է.Մ.-ին, Դ.Զ.-ին, Ս.Մ.-ին, Ա.Գ.-ին. Հ.Ղ.-ին, Ա.Հ.-ին և Գ.Թ.-ին մեկնել տվյալ տեղանք՝ տեղում իրավիճակին ծանոթանալու համար, սակայն տեղ հասնելուն պես՝ անսպասելիորեն ցուցարարներից ոմանք հայտարարել են, թե իբր իրենք միացել են նրանց և վայր են դրել զենքերը, իսկ տեղում գտնվող լրագրողները սկսել են նկարահանել իրենց: Հասկանալով, որ տեղում որևէ արտառոց իրավիճակ չկա՝ կարճ ժամանակ անց հեռացել են խմբված ցուցարարների մոտից»,-ասված է հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ քրեական վարույթով կազմվել է քննչական խումբ, իրականացվում են անհետաձգելի քննչական և այլ վարութային գործողություններ՝ դեպքի հանգամանքները և դեպքին առնչություն ունեցող անձանց շրջանակը պարզելու նպատակով:
«ՀՀ քննչական կոմիտեն հայտարարում է, որ ցուցաբերելու է հետևողականություն և զինվորական ծառայության կարգի դեմ ուղղված յուրաքանչյուր հանցագործության դեպքով կատարելու է ՀՀ օրենսդրությամբ նախատեսված իր գործառույթները:
Միաժամանակ հորդորում ենք ՀՀ պաշտպանության նախարարության պայմանագրային և պարտադիր ժամկետային զինծառայողներին՝ խստորեն պահպանել ՀՀ օրենսդրության, այդ թվում՝ զինվորական կանոնադրությունների պահանջները, բարեխղճորեն կատարել զինվորական ծառայության իրենց պարտականությունները, դրսևորել զսպվածություն և չտրվել առանձին անձանց սադրանքներին, մանիպուլյատիվ հայտարարություններին և քաղաքական կոչերին»,-նշված է հաղորդագրության մեջ։

По делу военнослужащих, присоединившихся к акции протеста в Киранце, возбуждено уголовное дело
В связи с очевидным случаем отказа группы военнослужащих выполнять отдельные обязанностивозбужденоуголовное дело.
Как передает Арменпресс,, Следственный комитет распространил по этому поводу сообщение.
«Из военной полиции Минобороны РА поступило сообщение, что в 2024 году 26 апреля около 23:30 часов из изучения распространенных в Интернете видеороликов стало ясно, что примерно в это же время к протестующим на трассе Киранц-Воскепар в Тавушской области присоединилась группа военнослужащих N-й воинской части Минобороны РА, заявив, что они сложили оружие, то есть отказались нести отдельные обязанности военной службы и с этого момента, фактически прекратив свою службу, присоединились к демонстрантам.
В связи с происшествием в отдел по расследованию особо важных дел Главного военного следственного управления Следственного комитета РА в соответствии с пунктами 1 и 2 части 2 статьи 529 и частями 1 и 2 части 2 статьи 46-529 и 2 УК РА,по результатам предварительного расследования уголовного дела, установлено, что в 2024 году26 апреля военнослужащие N воинской части МО РА, офицер А.Ч. и прапорщик Ф.Б., узнав из Интернета об инциденте между протестующими и полицией на трассе Воскепар-Киранц, предложили военнослужащим той же воинской части прапорщику А.Д., рядовым контрактникам А.А., А.В., Г.С., А.В., К.С., Э.М., Д.З., С.М., А.Г., Х.К., А.Х. и Г.Т. выехать в заданное место для ознакомления с обстановкой на месте, однако, дойдя до места, внезапно некоторые из протестующих заявили, что они присоединились к ним и сложили оружие, а журналисты на месте начали их снимать. Поняв, что никакой чрезвычайной ситуации на месте нет, через короткое время они покинули группу протестующих", - говорится в сообщении.
Отмечается, что по уголовному производству сформирована следственная группа, проводятся неотложные следственные и другие административные действия с целью выяснения обстоятельств дела и круга лиц, участвующих в деле.:
"Следственный комитет Республики Армения заявляет, что проявит последовательность и в каждом случае преступления против порядка прохождения воинской службы будет выполнять свои функции, предусмотренные законодательством Республики Армения.
В то же время мы призываем военнослужащих-контрактников и срочников Министерства обороны РА строго соблюдать требования законодательства РА, в том числе воинского устава, добросовестно выполнять свои обязанности военной службы, проявлять выдержку и не поддаваться на провокации, манипулятивные высказывания и политические призывы отдельных лиц", - говорится в сообщении.