Ֆրանսիայում շուրջ 800 հազար տնային տնտեսություններ առանց լույսի են մնացել հրդեհի պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի արեւմուտքի Ատլանտյան Լուարի դեպարտամենտում հուլիսի լույս 1-ի գիշերն Էլեկտրակայանից ոչ հեռու բռնկած հրդեհը հանգեցրել Է Էլեկտրացանցից 800 հազար տնային տնտեսությունների անջատման, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով Francetvinfo.fr-ին:
RTE ընկերության հայտարարության համաձայն, որն ապահովում Է Էլեկտրահաղորդման գծերի աշխատանքը, ցերեկային եւ գիշերային ջերմաստիճանների տարբերությունը հանգեցրել Է սարքավորանքի խափանումների:
Լուարի եւ Բրետանի երկրամասերի տարածաշրջաններում շուրջ 800 հազար տնային տնտեսություններ գիշերն անցկացրել են առանց լույսի: Այդ ընթացքում սպասարկման ծառայությունները փորձել են վերացնել անսարքությունները:
Վերջին օրերին Ֆրանսիայում շոգ եւ չոր եղանակ Է հաստատվել: Երկրի որոշ տարածաշրջաններում ջերմաչափի սյունն ամեն օր գերազանցում Է ըստ Ցելսիուսի 30 աստիճանի նշագիծը: Սպասվում Է, որ հուլիսի 1-ին հանրապետության որոշ շրջաններում ջերմաստիճանը կհասնի 40 աստիճանի:

Около 800 тысяч домохозяйств Франции оказались без света из-за пожара
Пожар, вспыхнувший в ночь на среду неподалеку от электростанции в департаменте Атлантическая Луара на западе Франции, привел к отключению 800 тысяч домохозяйств от электросети, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Согласно заявлению компании RTE, обеспечивающей работу линий электропередач, разница дневной и ночной температур привела к сбоям оборудования.
Около 800 тысяч домохозяйств в регионах Земли Луары и Бретань провели ночь без света. В это время сервисные службы пытались устранить неполадки.
В последние дни во Франции установилась жаркая и сухая погода. В некоторых регионах страны столбик термометра ежедневно забирается выше отметки в 30 градусов по Цельсию. Ожидается, что в некоторых районах республики в среду температура достигнет отметки в 40 градусов.