Հունաստանի հարցով ԵՄ առաջնորդների գագաթնաժողովը հետաձգվել է
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵՄ պետությունների ղեկավարների գագաթնաժողովը, որի ընթացքում պետք է Հունաստանի հարցով որոշում կայացվի, տեղի չի ունենա մինչեւ Եվրախմբի կողմից հարցի շուրջ վաղվա բանակցությունների ավարտը:  Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով «Ինտերֆաքս» գործակալությունը, այս մասին կիրակի հայտարարել է Եվրախորհրդի ղեկավար Դոնալդ Տուսկը:
«Եվրոգոտու գագաթնաժողովը չի մեկնարկի, մինչեւ չավարտվեն Հունաստանի հարցով Եվրախմբի բանակցությունները»,- հայտարարել է նա:
Եվրամիության անդամ պետությունների եւ կառավարությունների ղեկավարները պլանավորում էին Բրյուսելում արտահերթ գագաթնաժողով գումարել` նվիրված հունական պարտքի խնդրին: Խոսքը պետք է գնա Հունաստանը դեֆոլտից փրկելու եւ նրան ֆինանսական աջակցության երրորդ ծրագրի մասին: Մինչեւ ԵՄ գագաթնաժողովը պետք է կայանա նաեւ եվրոգոտու 19 երկրների առաջնորդների խորհրդակցությունը:
Դիտորդները Բրյուսելում կարծում են, որ գագաթնաժողովը կարող է Հունաստանի համար վերջին շանս լինել իր բանկային համակարգի կոլապսից խուսափելու համար:

Туск отложил саммит лидеров ЕС по Греции
Саммит лидеров стран ЕС, на котором, должно быть вынесено решение по греческому вопросу, не состоится до завершения переговоров по этому вопросу Еврогруппы, заявил в воскресенье глава Европейского совета Дональд Туск.
"Саммит зоны евро не начнется, пока не будут завершены переговоры Еврогруппы по Греции", - цитируют Туска европейские СМИ
Главы государств и правительств стран Европейского союза планировали собраться в воскресенье вечером в Брюсселе на экстренный саммит, посвященный проблеме греческого долга. Речь должна пойти о спасении Греции от дефолта и предоставлении ей третьей программы финансовой помощи. До начала саммита ЕС должно состоится совещание лидеров 19 стран еврозоны.
Наблюдатели в Брюсселе считают, что этот саммит может быть последним шансом Греции предотвратить коллапс своей банковской системы.