Սպասվող լրահոս. 27.01.2016
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես» պետական լրատվական գործակալությունը Լրատվական ռադիոյի եթերում ներկայացնում է այն ամենն, ինչի մասին կկարդաք, կլսեք ու կտեսնեք այսօրվա լրահոսում:
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի ձմեռային նստաշրջանում քննարկված երկու հակահայկական բանաձևերից մեկին պատգամավորները դեմ քվեարկեցին, մյուսին` կողմ: Ձմեռային նստաշրջանի քննարկումներին ու քվեարկության արդյունքներին այսօր` հունվարի 27-ին «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում  հրավիրված ասուլիսին անդրադառնալու է «Եվրոպական ինտեգրացիա»  հասարակական կազմակերպության նախագահ, ԱԺ պատգամավոր Կարեն Բեքարյանը:
2016թ. հունվարի 1-ին Գերմանիան ստանձնեց ԵԱՀԿ նախագահությունը:  ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի ղեկավար դեսպան Անդրեյ Սորոկինը և Հայաստանում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մաթիաս Քիսլերը կներկայացնեն ԵԱՀԿ գերմանական նախագահության գերակայությունները:
Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում գրանցված հաջողություններն ու 2016 թվականի ակնկալիքները. Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը կանդրադառնա այս թեմային: Նա նաև կներկայացնի միության սպասվող ծրագրերը՝ «Դիջիթեք բիզնես ֆորում», «Բիզնես ինովացիոն ֆորում», «ԴիջիԿոդ» կիրառական ծրագրավորման պատանեկան մրցույթի ամփոփում և այլն:
Ազգային վիճակագրական ծառայությունը հրապարակել է 2015 թվականի հունվար-դեկտեմբեր ամիսների մակրոտնտեսական ցուցանիշները: Այսօր վիճակագրությունը կվերլուծի տնտեսագետ Վիլեն Խաչատրյանը, ինչպես նաև կանդրադառնա տնտեսական մարտահրավերներին:
Ո՞ր տեղն է զբաղեցնում Հայաստանը 2015 թվականի կոռուպցիայի ընկալման համաթվով. Թրանսփարենսի Ինթերնեյշնլը հրապաակել է նոր զեկույց: Մանրամասները կներկայացնի «Թրանսփարենսի Ինթերնեյշնլ» հակակոռուպցիոն կենտրոնի գործադիր տնօրեն Վարուժան Հոկտանյանը:
Այսօր պարզ կլինի թե հայաստանյան որ բուհերն ունեն բարձր վարկանիշ: Մասնագետները կամփոփեն ՀՀ բուհերի վարկանիշավորման 2015 թվականի արդյունքները: Ներկա կլինի ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը:
Դրամաշնորհների տրամադրում` մի խումբ գիտնականների: Այսօր սպասվում է 2000 թվականից ՀՕՖ-ի հովանու ներքո գործող Գիտության և կրթության հայկական ազգային հիմնադրամի (ԳԿՀԱՀ-ANSEF) միջոցով տրվող դրամաշնորհների հանձնման հանդիսավոր արարողությունը: 32 խմբում ընդգրկված հայաստանցի 107 գիտնականներ դրամաշնորհներ կստանան Հայ օգնության ֆոնդից կենսաբանության, ֆիզիկայի, քիմիայի, կենսատեխնոլոգիայի, աստղագիտության եւ այլ ոլորտներում գիտական հետազոտություններ իրականացնելու համար:
Հունվարի 27-ը Հոլոքոստի զոհերի հիշատակի օրն է: Այսօր Հայաստանում Հրեական համայնքի ներկայացուցիչները ծաղիկներ կխոնարհեն զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշարձանի մոտ: Սոցիոլոգ, «Սոցիոմետր» անկախ սոցիոլոգիական կենտրոնի տնօրեն Ահարոն Ադիբեկյանն էլ, փիլ.գիտ.դոկտոր Վիլ Պողոսյանի հետ կխոսեն «Հոլոքոստ և Հայոց ցեղասպանություն. զուգահեռներ երկու ցեղասպանությունների միջև» թեմային շուրջ:
Անցնենք մշակութային թեմաներին: Այսօր սպասվում է համերգ՝ իտալացի ակորդիոնահար Մարիո Ստեֆանո Պիետրոդարկիի, կիթառահար Լուկա Լուչինիի և Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի մասնակցությամբ: Դիրիժոր՝ Սերգեյ Սմբատյան։

Upcoming news for 27.01.2016
YEREVAN, JANUARY 27, ARMENPRESS. “Armenpress” state news agency introduces on the air of Lratvakan.am all that you will read, hear and see on today’s news.
The MPs voted against one of the anti-Armenian reports included in PACE’s winter session, and voted in favor of the other one.  MP Karen Bekaryan, Chairman of the European Integration non-governmental organization, will speak about the winter session discussions and voting results today - on January 27.
Germany assumed OSCE Chairmanship on January 1, 2016. The Head of the OSCE Office in Yerevan, Ambassador Andrey Sorokin and Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Germany to Armenia H.E. Mr. Bernhard Matthias Kiesler will introduce Germany’s priorities during its chairmanship in the OSCE.
The achievements registered in the sphere of information technologies and expectations for 2016: Director of Union of Information Technology Enterprises Karen Vardanyan will speak on the topic.
The National Statistical Service of the Republic of Armenia has released the macroeconomic indicators of January-December, 2015. Economist Vilen Khachatryan will analyse the statistics, as well as will speak about economic challenges.
Which place does Armenia occupy in terms of 2015 corruption perception index? Transparency International released a new report. Executive Director of “Transparency International Anti-corruption Center” Public Organization V. Hoktanyan will present the details.
It will become clear today which are the Armenian educational institutions with high reputation. The specialists will sum up the results of 2015 ratings of Armenia educational institutions. Minister of Education and Science Armen Ashotyan will attend the meeting.
Grants will be awarded to a number of scientists. Today the solemn ceremony of awarding grants by Armenian National Science & Education Fund under the auspices of the Fund for Armenian Relief operating since 2000 will be held.
January 27 is the Holocaust Memorial Day. Today the representatives of the Jewish community in Armenia will lay flowers at the memorial commemorating the victims. Director of "Sociometr" independent sociological center Aharon Adibekian, doctor of Philosophy Vil Poghosyan will speak on the topic “Holocaust and Armenian Genocide: Parallels between the two genocides”.
Italian accordion player Mario Stefano Pietrodarchi, guitarist   Luca Lucini and the State Youth Orchestra of Armenia will give a concert today. Conductor: Sergey Smbatyan.