Սպասվող լրահոս. 27.01.2016
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես» պետական լրատվական գործակալությունը Լրատվական ռադիոյի եթերում ներկայացնում է այն ամենն, ինչի մասին կկարդաք, կլսեք ու կտեսնեք այսօրվա լրահոսում:
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի ձմեռային նստաշրջանում քննարկված երկու հակահայկական բանաձևերից մեկին պատգամավորները դեմ քվեարկեցին, մյուսին` կողմ: Ձմեռային նստաշրջանի քննարկումներին ու քվեարկության արդյունքներին այսօր` հունվարի 27-ին «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում  հրավիրված ասուլիսին անդրադառնալու է «Եվրոպական ինտեգրացիա»  հասարակական կազմակերպության նախագահ, ԱԺ պատգամավոր Կարեն Բեքարյանը:
2016թ. հունվարի 1-ին Գերմանիան ստանձնեց ԵԱՀԿ նախագահությունը:  ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի ղեկավար դեսպան Անդրեյ Սորոկինը և Հայաստանում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մաթիաս Քիսլերը կներկայացնեն ԵԱՀԿ գերմանական նախագահության գերակայությունները:
Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում գրանցված հաջողություններն ու 2016 թվականի ակնկալիքները. Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը կանդրադառնա այս թեմային: Նա նաև կներկայացնի միության սպասվող ծրագրերը՝ «Դիջիթեք բիզնես ֆորում», «Բիզնես ինովացիոն ֆորում», «ԴիջիԿոդ» կիրառական ծրագրավորման պատանեկան մրցույթի ամփոփում և այլն:
Ազգային վիճակագրական ծառայությունը հրապարակել է 2015 թվականի հունվար-դեկտեմբեր ամիսների մակրոտնտեսական ցուցանիշները: Այսօր վիճակագրությունը կվերլուծի տնտեսագետ Վիլեն Խաչատրյանը, ինչպես նաև կանդրադառնա տնտեսական մարտահրավերներին:
Ո՞ր տեղն է զբաղեցնում Հայաստանը 2015 թվականի կոռուպցիայի ընկալման համաթվով. Թրանսփարենսի Ինթերնեյշնլը հրապաակել է նոր զեկույց: Մանրամասները կներկայացնի «Թրանսփարենսի Ինթերնեյշնլ» հակակոռուպցիոն կենտրոնի գործադիր տնօրեն Վարուժան Հոկտանյանը:
Այսօր պարզ կլինի թե հայաստանյան որ բուհերն ունեն բարձր վարկանիշ: Մասնագետները կամփոփեն ՀՀ բուհերի վարկանիշավորման 2015 թվականի արդյունքները: Ներկա կլինի ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը:
Դրամաշնորհների տրամադրում` մի խումբ գիտնականների: Այսօր սպասվում է 2000 թվականից ՀՕՖ-ի հովանու ներքո գործող Գիտության և կրթության հայկական ազգային հիմնադրամի (ԳԿՀԱՀ-ANSEF) միջոցով տրվող դրամաշնորհների հանձնման հանդիսավոր արարողությունը: 32 խմբում ընդգրկված հայաստանցի 107 գիտնականներ դրամաշնորհներ կստանան Հայ օգնության ֆոնդից կենսաբանության, ֆիզիկայի, քիմիայի, կենսատեխնոլոգիայի, աստղագիտության եւ այլ ոլորտներում գիտական հետազոտություններ իրականացնելու համար:
Հունվարի 27-ը Հոլոքոստի զոհերի հիշատակի օրն է: Այսօր Հայաստանում Հրեական համայնքի ներկայացուցիչները ծաղիկներ կխոնարհեն զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշարձանի մոտ: Սոցիոլոգ, «Սոցիոմետր» անկախ սոցիոլոգիական կենտրոնի տնօրեն Ահարոն Ադիբեկյանն էլ, փիլ.գիտ.դոկտոր Վիլ Պողոսյանի հետ կխոսեն «Հոլոքոստ և Հայոց ցեղասպանություն. զուգահեռներ երկու ցեղասպանությունների միջև» թեմային շուրջ:
Անցնենք մշակութային թեմաներին: Այսօր սպասվում է համերգ՝ իտալացի ակորդիոնահար Մարիո Ստեֆանո Պիետրոդարկիի, կիթառահար Լուկա Լուչինիի և Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի մասնակցությամբ: Դիրիժոր՝ Սերգեյ Սմբատյան։

Предстоящие новости:27.01.2016
В ПАСЕ состоялось голосование по 2 антиармянским резолюциям: одна из них была принята, другая – отвергнута. Этой теме будет посвящена пресс-конференция председателя ОО «Европейская интеграция», депутата НС Армении Карена Бекаряна.
1-го января 2016г. председательство в ОБСЕ отошло к Германии. Руководитель армянского офиса ОБСЕ Андрей Сорокин, посол Германии в Армении Матиас Кислер представят приоритеты Германии в срок ее председательства в ОБСЕ.
Сегодня, 27-го января, состоится пресс-конференция председателя Союза предприятий по информационных технологиям Карена Варданяна. Он представит запланированные программы «Диджитек бизнес форум», «Инновационный бизнес форум», подведет итоги юношеского конкурса прикладного программирования «ДиджиКод» и пр.
Сегодня, 27-го января, состоится пресс-конференция экономиста Вилена Хачатряна, который выступит по итогам за 2015 год, представленным Национальной статистической службой Армении.
Сегодня, 27-го января, состоится пресс-конференция исполнительного директора антикоррупционного центра «Транспаранси Интернейшнл» Варужана Октаняна, который будет говорить о месте Армении в аспекте восприятия коррупции по итогам нового доклада своей организации.
Сегодня прояснится рейтинг армянских ВУЗов за 2015 год. Эксперты подведут итоги в присутствии министра образования и науки Армении Армена Ашотяна.
Группа ученых получит гранты. Сегодня, 27-го января, состоится торжественная церемония вручения грантов Армянского национального фонда науки и образования. 107 армянских ученых в составе 32 групп получат гранты в областях биологии, физики, химии, биотехнологий, астрономии и др.
Сегодня, 27-го января, Всемирный день памяти жертв Холокоста. Представители еврейской общины Армении возложат цветы к паматнику жертв Холокоста. Социолог Агарон Адибекян и доктор философских наук Вил Погосян проведут параллели между Холокостом и Геноцидом армян.
Сегодня ожидается концерт итальянского аккордеониста Марио Стефано Пьетродарки, гитариста Лука Лучини и Молодежного оркестра Армении. Дирижер – Сергей Смбатян.