Սպասվող լրահոս. 01.03.2016
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես» պետական լրատվական գործակալությունը Լրատվական ռադիոյի եթերում ներկայացնում է այն ամենն, ինչի մասին կկարդաք, կլսեք ու կտեսնեք այսօրվա լրահոսում:
Մարտի 1-ին Հայաստան է գալիս ԵՄ միասնական արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ, Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ Ֆեդերիկա Մոգերինին: Նախատեսված է հանդիպում ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ: Հանդիպումից հետո նրանք լրագրողներին կներկայացնեն քննարկված հարցերի շրջանակն ու կպատասխանեն լրատվամիջոցների հարցերին:
Մարտի 1-ը Քաղաքացիական պաշտպանության համաշխարհային օրն է: Օրվա առթիվ ամեն տարի Հայաստանի մարզերում եւ մայրաքաղաքում իրականացվում են տարբեր միջոցառումներ`բաց  դասեր, ուսումնական վարժություններ, տարհանումներ: Այս տարին ևս բացառություն չէ: Ուսումնական վարժություններից բացի, ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարության Փրկարար ծառայության տնօրենի տեղակալ, գեներալ-մայոր Վրեժ Գաբրիելյանը լրագրողների հետ հանդիպմանը կանդրադառնա Արտակարգ իրավիճակների նախարարության արված աշխատանքին ու առաջիկա անելիքներն՝ ուղղված քաղաքացիական պաշտպանությանը:
Պետական գերատեսչություններն ակտիվանցում են համագործակցությունը գիտական հաստատությունների հետ: ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն է հանդիպելու ՀՀ ԳԱԱ նախագահության անդամների, ՀՀ ԳԱԱ ինստիտուտների տնօրենների եւ գիտնականների հետ: Քննարկվելու են ՀՀ ԳԱԱ-ի եւ ՀՀ պաշտպանության նախարարության միջեւ հետագա փոխհամագործակցության հարցերը: Հիշեցնենք, որ օրեր առաջ Սփյուռքի նախարարությունը համագործակցության պայմանագրեր կնքեց Գիտական տարբեր հաստատությունների հետ:
Օրվա ընթացքում գիտական թեման կշարունակվի հայազգի հայտնի գիտնական, Կալիֆորնիայի համալսարանի դոցենտ, Տեղեկատվական գիտությունների ինստիտուտի գիտաշխատող Արամ Գալստյանի բաց դասախոսությամբ: Այն անցկացվելու է «Գիտական բացահայտումները մեծածավալ տվյալների դարաշրջանում» թեմայով: Դասախոսությունը նախատեսված է ՀՀ նախագահի հովանու ներքո իրականացվող Երիտասարդ գիտնականների աջակցության ծրագրի շրջանակում:
Հասարակության շրջանում մարտի 1-ն ընկալվում է ոչ միայն գարնան առաջին օր, այլև  այն հիշեցնում է 2008 թվականի այդ օրը տեղի ունեցած ողբերգական դեպքերը, երբ Երևանի կենտրոնում կազմակերպված բողոքի ակցիաներն ունեցան արյունալի հետևանքներ: Ամեն տարի այդ օրը կազմակերպվում է կամ հանրահավաք, կամ երթ: Այս տարին բացառութուն չէ: Հայ ազգային կոնգրեսը, Հայաստանի ժողովրդական կուսակցությունը և «Նոր Հայաստան» հանրային փրկության ճակատը կանցկացնեն համատեղ հավաք-երթ՝ ի հիշատակ 2008թ.-ի մարտի 1-ի ոճրագործության զոհերի: Ազգային ժողովի ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր, ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Գագիկ Ջհանգիրյանն էլ անդրադառնալու է Մարտի 1-ի դեպքերի  քաղաքական և իրավական դասերին:
Ի՞նչ եղանակ է սպասվում մարտին: Արդյո՞ք առկա տաք եղանակային պայմաններին կհաջորդի ջերմաստիճանի իջեցնում: Ի՞նչ կանխատեսումներ կան գյուղատնտեսության ոլորտում: ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարի տեղակալ Գառնիկ Պետրոսյանը եւ ՀՀ ԱԻՆ «Հիդրոմետ» ծառայության Օդերեւութաբանության կենտրոնի պետի տեղակալ Գագիկ Սուրենյանը կանդրադառնան նշված հարցերին:
Մշակութային անցուդարձից: «ՀայԱրտ» մշակութային կենտրոնի նախաձեռնությամբ կբացվի երիտասարդական մեծ ցուցահանդես: Հայաստանի ժուռնալիստների միությունն էլ կամփոփի «Ոսկե գրիչ» մրցանակաբաշխության արդյունքները:

Upcoming news for 01.03.2016
YEREVAN, March 1, ARMENPRESS. “Armenpress” state news agency introduces on the air of Lratvakan.am all that you will read, hear and see on today’s news.
High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy and Vice-President of the European Commission Federica Mogherini will arrive in Armenia on March 1. She is scheduled to meet with the Foreign Minister of Armenia Edward Nalbandian. After the meeting they will introduce the framework of the discussed issues and to the journalists and will answer their questions.
March 1 is the World Civil Protection Day.  Different events such as open lessons, training exercises, evacuations are conducted in Yerevan and provinces every year on the occasion of this day. This year is not an exception. In addition to the mentioned events, Deputy Director of the Rescue Service of the Ministry of Emergency Situations, Major General Vrej Gabrielyan will speak about the works done by the Ministry of Emergency Situations and the future plans aimed at civil protection.
State agencies activate cooperation with scientific institutions. Defense Minister of Armenia Seyran Ohanyan will meet with the Presidium of the National Academy of Sciences, directors and scientists of the Institutes of the National Academy of Sciences. Issues of future cooperation between the National Academy of Sciences and the Defense Ministry will be discussed. As part of this policy, the Ministry of Diaspora signed cooperation agreements with various scientific institutions a few days ago.
The scientific theme of the day will be continued by an open lesson of famous Armenian scientist, Associate Professor at the University of California, Research Director at the Information Sciences Institute Aram Galstyan.  It will be themed “Scientific findings in the era of large-scale data”. The lecture is organized within the framework of “Young Scientists Support” Program under the patronage of the President of the Republic of Armenia.
March 1 is perceived by Armenians not only as the first spring day, but it also reminds them of the tragic events that occurred on that day in 2008, when the protests organized in the center of Yerevan terminated with a bloodshed. Every year a march or an assembly is organized on this day. This year is not an exception. The Armenian National Congress (ANC), People's Party of Armenia  and “New Armenia” public salvation front will conduct a joint assembly in memory of the victims of March 1 crime. National Assembly ANC faction member, member of the National Assembly Standing Committee on State and Legal Affairs Gagik Jhangiryan will touch upon the political and legal lessons taken from March 1 events.
What are weather expectations from March? Will temperature decline be followed by the current warm weather? What predictions are there for agricultural sphere? Deputy Minister of Agriculture Garnik Petrosyan and Deputy Head of “Hydromet”Service Meteorological Center of the Ministry of Emergency Situations Gagik Surenyan will speak about the mentioned topics.
Cultural events. A major youth exhibition will be opened by the initiative of “ArmArt” cultural center. Union of Journalists of Armenia will sum up the results of “Golden pen” awards.