Սպասվող լրահոս. 01.03.2016
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես» պետական լրատվական գործակալությունը Լրատվական ռադիոյի եթերում ներկայացնում է այն ամենն, ինչի մասին կկարդաք, կլսեք ու կտեսնեք այսօրվա լրահոսում:
Մարտի 1-ին Հայաստան է գալիս ԵՄ միասնական արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ, Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ Ֆեդերիկա Մոգերինին: Նախատեսված է հանդիպում ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ: Հանդիպումից հետո նրանք լրագրողներին կներկայացնեն քննարկված հարցերի շրջանակն ու կպատասխանեն լրատվամիջոցների հարցերին:
Մարտի 1-ը Քաղաքացիական պաշտպանության համաշխարհային օրն է: Օրվա առթիվ ամեն տարի Հայաստանի մարզերում եւ մայրաքաղաքում իրականացվում են տարբեր միջոցառումներ`բաց  դասեր, ուսումնական վարժություններ, տարհանումներ: Այս տարին ևս բացառություն չէ: Ուսումնական վարժություններից բացի, ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարության Փրկարար ծառայության տնօրենի տեղակալ, գեներալ-մայոր Վրեժ Գաբրիելյանը լրագրողների հետ հանդիպմանը կանդրադառնա Արտակարգ իրավիճակների նախարարության արված աշխատանքին ու առաջիկա անելիքներն՝ ուղղված քաղաքացիական պաշտպանությանը:
Պետական գերատեսչություններն ակտիվանցում են համագործակցությունը գիտական հաստատությունների հետ: ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն է հանդիպելու ՀՀ ԳԱԱ նախագահության անդամների, ՀՀ ԳԱԱ ինստիտուտների տնօրենների եւ գիտնականների հետ: Քննարկվելու են ՀՀ ԳԱԱ-ի եւ ՀՀ պաշտպանության նախարարության միջեւ հետագա փոխհամագործակցության հարցերը: Հիշեցնենք, որ օրեր առաջ Սփյուռքի նախարարությունը համագործակցության պայմանագրեր կնքեց Գիտական տարբեր հաստատությունների հետ:
Օրվա ընթացքում գիտական թեման կշարունակվի հայազգի հայտնի գիտնական, Կալիֆորնիայի համալսարանի դոցենտ, Տեղեկատվական գիտությունների ինստիտուտի գիտաշխատող Արամ Գալստյանի բաց դասախոսությամբ: Այն անցկացվելու է «Գիտական բացահայտումները մեծածավալ տվյալների դարաշրջանում» թեմայով: Դասախոսությունը նախատեսված է ՀՀ նախագահի հովանու ներքո իրականացվող Երիտասարդ գիտնականների աջակցության ծրագրի շրջանակում:
Հասարակության շրջանում մարտի 1-ն ընկալվում է ոչ միայն գարնան առաջին օր, այլև  այն հիշեցնում է 2008 թվականի այդ օրը տեղի ունեցած ողբերգական դեպքերը, երբ Երևանի կենտրոնում կազմակերպված բողոքի ակցիաներն ունեցան արյունալի հետևանքներ: Ամեն տարի այդ օրը կազմակերպվում է կամ հանրահավաք, կամ երթ: Այս տարին բացառութուն չէ: Հայ ազգային կոնգրեսը, Հայաստանի ժողովրդական կուսակցությունը և «Նոր Հայաստան» հանրային փրկության ճակատը կանցկացնեն համատեղ հավաք-երթ՝ ի հիշատակ 2008թ.-ի մարտի 1-ի ոճրագործության զոհերի: Ազգային ժողովի ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր, ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Գագիկ Ջհանգիրյանն էլ անդրադառնալու է Մարտի 1-ի դեպքերի  քաղաքական և իրավական դասերին:
Ի՞նչ եղանակ է սպասվում մարտին: Արդյո՞ք առկա տաք եղանակային պայմաններին կհաջորդի ջերմաստիճանի իջեցնում: Ի՞նչ կանխատեսումներ կան գյուղատնտեսության ոլորտում: ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարի տեղակալ Գառնիկ Պետրոսյանը եւ ՀՀ ԱԻՆ «Հիդրոմետ» ծառայության Օդերեւութաբանության կենտրոնի պետի տեղակալ Գագիկ Սուրենյանը կանդրադառնան նշված հարցերին:
Մշակութային անցուդարձից: «ՀայԱրտ» մշակութային կենտրոնի նախաձեռնությամբ կբացվի երիտասարդական մեծ ցուցահանդես: Հայաստանի ժուռնալիստների միությունն էլ կամփոփի «Ոսկե գրիչ» մրցանակաբաշխության արդյունքները:

Предстоящие новости: 01.03.2016
Сегодня, 1-го марта, в Армению приезжает Федерика Могерини. Состоится встреча главы МИД Армении Эдварда Налбандяна с Верховным представителем Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности, вице-президентом Еврокомиссии Федерикой Могерини. После встречи состоится совместная пресс-конференцияглавы МИД Армении Эдварда Налбандяна и Верховного представителя Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности, вице-президента Еврокомиссии Федерики Могерини.Будут представлены вопросы, обсужденные на переговорах и даны ответы на вопросы журналистов.
Сегодня, 1-го марта, всемирный День гражданской обороны. Традиционно в этот день по всем районам Армении проходят разнообразные учения, эвакуации, открытые уроки и прочие мероприятия, соответствующие смыслу этого дня. Состоится пресс-конференция заместителя директора Спасательной службы МЧС Армении, генерал-майора Врежа Габриеляна, который представит работу и планы своего ведомства.
Государственные структуры и ведомства углубляют сотрудничество с учеными и научными заведениями. Состоится встреча министра обороны Армении Сейрана Оганяна с членами президиума, директорами институтов и учеными НАН Армении. Напомним, что днями ранее Министерство диаспоры заключило ряд договоров с разными научными заведениями.
Сегодня, 1-го марта, состоится открытая лекция доцента Калифорнийского университета Арама Галстяна на тему «Научные открытия в эпоху больших данных». Лекция будет организована в рамках программы помощи молодым ученым, которая проходит под покровительством ;резидента Армении Сержа Саргсяна.
Общество воспринимает 1-е марта не только как первый день весны, но и как напоминание о трагических событиях этого дня в 2008 году, когда акции протеста, проходящие в центре города, закончились кровопролитием. Каждый год в этот день проводятся митинги и шествия. Сегодня, 1-го марта, состоится совместный митинг и шествие, организованное АНК, Народной партией Армении и фронтом общественного спасения «Новая Армения» в память жертв событий 1 марта 2008 года. Депутат НС Армении от фракции АНК, член комиссии НС Армении по правовым вопросам Гагик Джангирян осветит политические и правовые уроки 1-го марта.
Какая погода ожидается в марте? Последует ли за теплой погодой понижение температуры воздуха? На эти и другие вопросы, интересующие фермеров ответит пресс-конференция замминистра сельского хозяйства Армении Гарника Петросяна и заместителя начальника гидрометеорологического центра службы Гидромета при МТЧ Армении Гагика Суреняна.
Сегодня, 1-го марта, в культурном центре «Ай Арт»состоится открытие выставки молодых художников и скульпторов. Журналист, главный редактор газеты «Калифорнийский курьер» Арут Сасунян получит премию «Золотое перо», учрежденную Союзом журналистов Армении.