Սպասվող լրահոս. 07.03.2016
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը Լրատվական ռադիոյի եթերում ներկայացնում է այն ամենն, ինչի մասին կկարդաք, կլսեք ու կտեսնեք այսօրվա լրահոսում:
Մարտի 7-ը և 8-ը կառավարության որոշմամբ ոչ աշխատանքային օրեր են: Հետևաբար, ինչպես և սպասվում էր, այդ օրերի լրահոսն այդքան էլ ակտիվ չէ: Ակտիվ չէ, բայց լցված է տոնական շնչով: Մարտի 7- ին ԱԺ պատգամավոր, «Ժառանգություն» խմբակցության անդամ Զարուհի Փոստանջյանն է խոսելու հայ կնոջ դերի, նրա առջև ծառացած խնդիրների մասին: Նա իր դիտարկումներն է ներկայացնելու քաղաքականության մեջ կնոջ նշանակության մասին:
Մրցանակաբաշխություն, որի հերոսները կրկին կանայք են: ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարությունն ու ՕՔՍՖԱՄ-ի հայաստանյան գրասենյակն անցկացնում են «Գյուղմթերքի կին հերոս-2016» ազգային մրցանակաբաշխություն: Նպատակն է ընդգծել կնոջը դեր գյուղատնտեսական արտադրության ու պարենային անվտանգության ոլորտում: Մթերքների արտադրության մեջ ներգրավված ավելի քան 40 կին ֆերմերներ կներկայացնեն իրենց ապրանքը մրցանակաբաշխության ընթացքում՝ տոնելու իրենց ձեռքբերումներն ու քննարկելու առկա մարտահրավերները: Մրցանակաբաշխությանը կհյուրընկալվեն ավելի քան 100 այցելու, որոնք կարող են մասնակցել նաև ավանդական խոհանոցի ուտեստների համտեսի՝ պատրաստված Հայաստանի տարբեր մարզերի էկոլոգիապես մաքուր, համեղ ու առողջարար մթերքից:
Կարեն Դեմիրճյանի անվան Երևանի Մետրոպոլիտենի «Հանրապետության հրապարակ» կայարանի սպասասրահում մարտի 8-ին կբացվի «Կինը՝ քաղաքային տնտեսությունում» խորագրով լուսանկարների ցուցահանդեսը: Ցանկացողները կարող են այցելել և ծանոթանալ ցուցադրությանը մարտի 8-ին առավոտյան ժամը 11:00-ից սկսած:
Նախատոնական և արդեն տոնական օրերին սպասվում են արդեն ավանդական դարձած քաղաքական, հասարակական, մշակութային գործիչների, պաշտոնյաների շնորհավորանքներն` ուղղված կանանց:
Մարտի 9-ը Արցախյան պատերազմի հերոս Դուշման Վարդանի` Վարդան Ստեփանյանի ծննդյան օրն է: Ծննդյան տարեդարձի կապակցությամբ մարտի 8-ին, «Եռաբլուր» պանթեոնի կամարի մոտից կմեկնարկի երթ-այցելություն հերոսի շիրիմին` հասարակական և երիտասարդական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների, ազատամարտիկների, ՊՆ Վ. Սարգսյանի անվան ռազմական ինստիտուտի կուրսանտների մասնակցությամբ:

Upcoming news for 03.07.2016
YEREVAN, MARCH 7, ARMENPRESS.  “Armenpress” state news agency introduces on the air of Lratvakan.am all that you will read, hear and see on today’s news.
By the decision of the Government March 7 and 8 are non-working days. Therefore, as it could be predicted, news for those days will not be so active, not active, but saturated with festive mood. National Assembly “Heritage” party faction member Zaruhi Postanjyan will speak about the role of women and problems facing them on March 7. She will introduce her remarks about the importance of women in politics.
Awards ceremony the heroes of who are again women. The Ministry of Agriculture of the Republic of Armenia and Oxfam in Armenia organize “Female Food Hero-2016” awards ceremony. The aim is to emphasize the role of women in agricultural production and food safety. Over 40 female farmers will introduce their production.
An exhibition headlined “Woman in urban economy” will be opened in the waiting hall of Karen Demirchyan Yerevan Metro’s "Republic Square" station on March 8. Interested individuals can attend it starting from 11:00.
Congratulatory messages of political, public and culture figures addressed to women are expected during these pre-holiday and holiday days.
March 9 is the birthday of Dushman Vardan, Vardan Stepnyan, hero of Artsakh war. A march to the tomb of the hero will start from Yerablur Pantheon vault on March 8 with the participation of representatives of NGOs and youth organizations, freedom fighters and cadets of the Defense Ministry’s Vazgen Sargsyan Military Institute.