ԱՄՆ-ում ստեղծված ռոբոտը կարող է վայրԷջքի հարթակ կառուցել Լուսնի կամ Մարսի վրա
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի Հավայիի նահանգի փորձարանում առաջին փորձարկումներն է անցել այն ռոբոտի նախատիպը, որը կարող Է վայրԷջքի հարթակ կառուցել Լուսնի կամ Մարսի վրա: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով Space.com պորտալին, Helelani ռոբոտը կարողացել Է հարթակ հավաքել ոչ մեծ սալիկներից: Սկզբում սարքը մաքրել Է 9,3 քառակուսի մետր մակերեսով տեղամասը, իսկ հետո, օգտագործելով հեռակառավարման մանիպուլյատոր, շարել Է 100 սալիկ, որոնցից յուրաքանչյուրը հուսալիորեն ամրացել է կողքինների հետ: Ռոբոտի կառավարումն իրականացվել Է Ֆլորիդայի նահանգի Քենեդիի անվան Տիեզերական թռիչքների կենտրոնից:
Հաջորդ փուլի ընթացքում հարթակը, որը կարող է օգտագործվել սարքերի ուղղաձիգ վերթիռի եւ վայրԷջքի համար, կփորձարկվի հրթիռի ջահաբոցի նկատմամբ կայունության առումով:
Ծրագրի նպատակը, որն ստացել Է «Առանձին բլոկներով շինարարություն՝ շարժական սարքի օգտագործմամբ» անվանումը, այն Է, որ ուսումնասիրվի Լուսնի եւ Մարսի վրա ենթակառուցվածքի ստեղծման հնարավորություններն այն նյութերի օգտագործմամբ, որոնք այնտեղ կան մակերեւույթին:
«Այդ շինարարական նախագիծն հիրավի եզակի Է,-լրագրողներին հայտարարել Է Հավայան կղզիներում գտնվող Խաղաղօվկիանոսյան միջազգային տիեզերական հետազոտությունների կենտրոնի գործադիր տնօրեն Ռոբ Քեսլոն:-Բետոնի փոխարեն մենք կկարողանանք օգտագործել այն նյութը, որը կա Լուսնի կամ Մարսի վրա, եւ որը շատ Է հիշեցնում բազալտը, որը մենք օգտագործել ենք գիտափորձի ընթացքում», հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Создан робот, способный построить посадочную площадку на Луне или Марсе
Прототип робота, способного строить посадочные площадки на Луне или на Марсе, прошел первые испытания на полигоне в штате Гавайи (США). Как сообщил в четверг портал Space.com, робот Helelani сумел сложить площадку из небольших плиток. Сначала аппарат расчистил участок площадью 9,3 кв. м, а затем, используя дистанционный манипулятор, уложил 100 плиток, каждая из которых могла надежно соединяться с соседними. Управление роботом осуществлялось из Центра космических полетов имени Кеннеди во Флориде, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
В ходе следующего этапа площадка, которая могла бы использоваться для вертикального взлета и посадки аппаратов, будет испытана на устойчивость к факелу ракеты.
Цель программы, получившей название "Строительство из отдельных блоков с использованием мобильного устройства" состоит в том, чтобы изучить возможности создания инфраструктуры на Луне и Марсе с использованием тех материалов, которые есть там на поверхности. "Этот строительный проект поистине уникален, - заявил журналистам исполнительный директор Тихоокеанского международного космического исследовательского центра на Гавайях Роб Келсо. - Вместо бетона мы сможем использовать тот материал, который есть на Луне и Марсе и который очень напоминает базальт, который мы использовали в ходе эксперимента"