Օբաման Հիրոսիմայում շփվել Է ատոմային ռմբակոծումներ վերապրած ճապոնացիների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի նախագահ Բարաք Օբաման, որը պատմական այցով գտնվում Է Հիրոսիմայի Խաղաղության զբոսայգում, շփվել Է ատոմային ռմբակոծություններ վերապրած տեղի բնակիչների հետ, որոնց Ճապոնիայում անվանում են «հիբակուսյա», տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Նախագահ Օբաման սեղմել Է նրանց ձեռքը եւ մի քանի րոպե թարգմանչի օգնությամբ խոսել տարեց ճապոնացիների հետ: Նրանցից մեկը Միացյալ Նահանգների նախագահի ձեռքերը բաց չԷր թողնում ամբողջ խոսակցության ընթացքում՝ ինչ-որ բան պատմելով Օբամային: Երկրորդը գրկել Էր ԱՄՆ-ի նախագահին եւ երեւում Էր, թե ինչպես են տարեց ճապոնացու դեմքի վրայով հոսում արցունքները:
Բարաք Օբաման դարձել Է ԱՄՆ-ի առաջին նախագահը, որն այցելել Է Հիրոսիմա՝ այն երկու քաղաքներից մեկը, որը Նագասակիի հետ միասին 1945 թվականին տուժեց Միացյալ Նահանգների ատոմային ռմբակոծություններից, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Обама пообщался в Хиросиме с пережившими атомные бомбардировки японцами
Президент США Барак Обама, который находится с историческим визитом в парке Мира в Хиросиме, пообщался с пережившими атомные бомбардировки местными жителями, которых в Японии называют "хибакуся".
Президент Обама пожал им руки и несколько минут разговаривал с пожилыми японцами через переводчика. Один из них не отпускал руки американского президента на протяжении всего разговора, старательно что-то рассказывая Обаме. Второй - приобнял президент США и было видно, как по лицу пожилого японца текут слезы,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Барак Обама стал первым президентом США, посетившим Хиросиму - один из двух городов, который, наряду с Нагасаки, пострадал от американских атомных бомбардировок США в 1945 году.