Լեոնարդո դի Կապրիոն տեղ Է գտել զվարճալիքների ինդուստրիայի ամենաազդեցիկ մարդկանց տասնյակում
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Walt Disney ընկերության նախագահ Ռոբերտ Այգերը, The Hollywood Reporter հանդեսի վարկածի համաձայն, գլխավորել Է զվարճալիքների ինդուստրիայի հարյուր ամենաազդեցիկ մարդկանց ցուցակը: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, համապատասխան վարկանիշը հրատարակության կողմից հրապարակվել Է հունիսի 22-ին:
Տասներորդ հորիզոնականում հայտնվել Է դերասան, պրոդյուսեր, հասարակական գործիչ եւ «Օսկար» մրցանակի դափնեկիր Լեոնարդո դի Կապրիոն: «Հնարավոր Է՝ նա հին կոփվածքի կինոաստղերից վերջինն Է, ով դեռ կարող Է ինքնուրույն ոչ սերիական կինո նկարահանել: «Փրկվածը» գործնականում դարձել Է մեկ դերասանի ֆիլմ, բայց նրան հաջողվել Է 532 մլն դոլար հավաքել ամբողջ աշխարհում, եւ դա, ամենից առաջ, 41-ամյա դի Կապրիոյի վաստակն Է,- պարզաբանում են լրագրողները:- Նա նաեւ շատ բան Է անում որպես մեկենաս՝ հատուկ ուշադրություն հատկացնելով աշխարհի բնապահպանական խնդիրներին»:
Ինչ վերաբերում Է «հարյուրակի» առաջատարին, ապա, ինչպես գրում Է հրատարակությունը, «65-ամյա Բոբ Այգերը կարող Է զվարճալիքների ինդուստրիայում ամենաազդեցիկ մարդը համարվել աշխարհի խոշորագույն մեդիա-ընկերության իմաստուն կառավարման համար»: Այգերը Walt Disney-ի տնօրենների խորհրդի ղեկավարի պաշտոնն զբաղեցնում Է 2005 թվականից:
Պատվավոր վարկանիշի երկրորդ տեղում միանգամից երեք ձեռնարկատարեր են, որոնց կապում են սերտ ազգակցական հարաբերությունները: Դա Մերդոկի ընտանիքն Է՝ ընտանիքի հայր, մեդիամագնատ, 21st Century Fox ընկերության համանախագահ 85-ամյա Ռուփերթ Մերդոկը, ինչպես նաեւ նրա երկու որդիները՝ Լահլանը եւ Ջեյմսը, որոնց նա աստիճանաբար տալիս Է մեդիաբիզնեսի կառավարման լծակները: «Մերդոկի կայսրության ընդարձակությունը եւ բազմազանությունը Լահլանին եւ Ջեյմսին դարձնում են զանգվածային լրատվամիջոցների առավել ազդեցիկ ղեկավարները,-պարզաբանում Է հրատարակությունը:- Նրանց վերջին քայլերի թվում են National Geographic բրենդի ձեռքբերումը եւ այն հատուկ ուշադրությունը, որը նրանք սկսել են հատկացնել հեռուստատեսային լսարանի ուսումնասիրությանը»:
Ամենաազդեցիկ անձանց վարկանիշում երրորդ տեղն զբաղեցնում Է CBS Corp. մեդիահոլդինգի ղեկավար Լեսլի Մունվսը: «Նրա կառավարման ներքո կորպորացիայի բաժնետոմսերը միայն այս տարի թանկացել են 12 տոկոսով, իսկ հեռուստա- եւ ռադիոցանցի հեռուստատեսային լսարանն ընդարձակվել Է մի ամբողջ շարք հիթ-ծրագրերի շնորհիվ»,-պարզաբանում Է The Hollywood Reporter-ը: Պատվավոր «տասնյակում» են նաեւ NBC Universal հեռարձակող ընկերության ղեկավար Սթիվ Բուրքը եւ Walt Disney ստուդիայի ղեկավար Ալան Հոռնը:
Զվարճալիքների ինդուստրիայի ամենաազդեցիկ մարդկանց հարյուրյակում հրատարակությունը նշում Է նաեւ ռեժիսորներ Սթիվեն Սփիլբերգին, Ջեյմս Քեմերոնին եւ Մարտին Սքորսեզեին, հեռուստահաղորդավար եւ հասարակական գործիչ Օփրա Ուինֆրիին, դերասանուհի Ջենիֆեր Լոուրենսին, դերասաններ Բրեդ Փիթին եւ Ռոբերտ-Դաունի կրտսերին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Леонардо Ди Каприо вошел в десятку самых влиятельных людей индустрии развлечений
Президент компании Walt Disney Роберт Айгер возглавил список ста самых влиятельных людей в индустрии развлечений по версии журнала The Hollywood Reporter. Соответствующий рейтинг опубликован изданием в среду.
На десятой строчке оказался актер, продюсер, общественный деятель и обладатель премии "Оскар" Леонардо Ди Каприо. "Возможно, он последний из кинозвезд старой закалки, кто еще может самостоятельно снять не-серийное кино. "Выживший" стал практически фильмом одного актера, но ему удалось собрать $532 млн по всему миру, и это - заслуга, прежде всего, 41-летнего Ди Каприо, - поясняют журналисты. - Он также многое делает как меценат, особое внимание уделяя экологическим проблемам мира".
Что касается лидера "сотни", то, как пишет издание, "65-летний Боб Айгер может считаться самым влиятельным человеком в индустрии развлечений за мудрое управление крупнейшей в мире медиа-компании". Пост главы совета директоров Walt Disney Айгер занимает с 2005 года.
На втором месте почетного рейтинга - сразу трое предпринимателей, которых связывают тесные родственные отношения. Это - семья Мердок: отец семейства, медиамагнат, сопредседатель компании 21st Century Fox 85-летний Руперт Мердок, а также двое его сыновей Лахлан и Джеймс, которым он постепенно отдает рычаги правления медиабизнеса. "Широта и разнообразие империи Мердока делает Джеймса и Лахлан наиболее влиятельными руководителями СМИ, - поясняет издание. - Среди их последних шагов - приобретение бренда National Geographic и особое внимание, которые они начали уделять исследованию телевизионной аудитории",сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Третье место самых влиятельных персон занимает глава медиахолдинга CBS Corp. Лесли Мунвс. "Под его управлением акции корпорации только в этом году подорожали на 12%, а телевизионная аудитория теле- и радиосети расширилась, благодаря целой серии программ-хитов", - поясняет The Hollywood Reporter. В почетную "десятку" вошли также глава вещательной компании NBC Universal Стив Бурк и глава студии Walt Disney Алан Хорн.
Среди сотни самых влиятельных людей индустрии развлечений издание называет также режиссеров Стивена Спилберга, Джеймса Кэмерона и Мартина Скорсезе, телеведущую и общественного деятеля Опру Уинфри, актрису Дженнифер Лоуренс, актеров Брэда Питта и Роберта Дауни-младшего.