«Զվարթնոց» օդանավակայանում ՀՀ Նախագահը, Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը կարճատև զրույց են ունեցել Հռոմի պապի հետ
«Զվարթնոց» օդանավակայանում ՀՀ Նախագահը, Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը կարճատև
զրույց են ունեցել Հռոմի պապի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանի, Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ-ի և Կաթոլիկ եկեղեցու հրավերով այսօր Հայաստան է ժամանել Հռոմի Պապ Նորին Սրբություն Ֆրանցիսկոսը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Հռոմի Սրբազան Քահանայապետ Ֆրանցիսկոս Պապի Հայաստանի Հանրապետություն այցի կարգախոսն է՝ «Այց առաջին քրիստոնյա երկիր»: Այցի պաշտոնական տարբերանշանի մեջ օգտագործված են բիբլիական Արարատը և Հայաստանում քրիստոնեության տարածման առումով բացառիկ նշանակություն ունեցող սրբավայրը` Խոր Վիրապի վանքը:
Երևանի «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանում տեղի է ունեցել Հռոմի Պապի դիմավորման պաշտոնական արարողությունը: Սրբազան Քահանայապետին դիմավորել են Նախագահ Սերժ Սարգսյանը տիկնոջ հետ և Նորին Սուրբ Օծություն Տեր Գարեգին Երկրորդ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը: Դիմավորման պաշտոնական պատվիրակությունների կազմում եղել են պետական պաշտոնյաներ, դիվանագետներ, Հայ Առաքելական և Կաթոլիկ Եկեղեցիների եպիսկոպոսներ:
Օդանավակայանում Ֆրանցիսկոս Պապին հայկական միջնադարյան շարականների կատարմամբ ողջունել են «Հայաստանի փոքրիկ երգիչներ» երգչախմբի սաները: Ազգային տարազով երեխաները Հռոմի Պապին մատուցել են հայկական ծիրան և ՅՈՒՆԵՍԿՈ-ի ոչ նյութական ժառանգության ցանկերում ընդգրկված հայկական լավաշ:
«Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանի նախագահական սրահում Հանրապետության Նախագահի և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ-ի հետ կարճատև զրույցից հետո, Սրբազան Քահանայապետը մեկնել է Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին, որտեղ նախատեսված է Բարիգալստյան` «Հրաշափառի» արարողությունը:

В аэропорту "Звартноц" состоялась короткая беседа между президентом Армении, Католикосом Всех Армян и Папой Франциском
В аэропорту "Звартноц" состоялась короткая беседа между президентом Армении,
Католикосом Всех Армян и Папой Франциском
По приглашению Президента Республики Армения Сержа Саргсяна, Верховного Патриарха и Католикоса Всех Армян Его Святейшества Гарегина Второго и Католической церкви 24 июня в Армению прибыл Его Святейшество Папа Римский Франциск.
Девиз визита Верховного Понтифика, Папы Римского Франциска в Республику Армения: "Визит в первую христианскую страну". В официальной эмблеме визита использованы библейский Арарат и имеющая исключительное значение для распространения христианства в Армении святыня - монастырь Хор Вирап.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента Армении, в ереванском международном аэропорту "Звартноц" состоялась официальная церемония встречи Папы Римского. Понтифика встречали президент Серж Саргсян с супругой и Его Святейшество Католикос Всех Армян Гарегин Второй. В составе официальных встречающих делегаций были государственные должностные лица, дипломаты, епископы Армянской Апостольской и Католической церквей.
В аэропорту Папу Франциска исполнением средневековых армянских шараканов (церковных песен – ред.) приветствовали воспитанники хора "Маленькие певцы Армении". Дети в национальных костюмах преподнесли Папе Римскому армянские абрикосы и включенный в списки нематериального наследия ЮНЕСКО армянский лаваш.
После состоявшейся в президентском зале международного аэропорта "Звартноц" короткой беседы с президентом Республики и Католикосом Всех Армян Гарегином Вторым, Великий Понтифик отправился в Святой Первопрестольный Эчмиадзин, где намечено проведение церемонии приветствия.