«Զվարթնոց» օդանավակայանում ՀՀ Նախագահը, Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը կարճատև զրույց են ունեցել Հռոմի պապի հետ
«Զվարթնոց» օդանավակայանում ՀՀ Նախագահը, Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը կարճատև
զրույց են ունեցել Հռոմի պապի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանի, Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ-ի և Կաթոլիկ եկեղեցու հրավերով այսօր Հայաստան է ժամանել Հռոմի Պապ Նորին Սրբություն Ֆրանցիսկոսը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Հռոմի Սրբազան Քահանայապետ Ֆրանցիսկոս Պապի Հայաստանի Հանրապետություն այցի կարգախոսն է՝ «Այց առաջին քրիստոնյա երկիր»: Այցի պաշտոնական տարբերանշանի մեջ օգտագործված են բիբլիական Արարատը և Հայաստանում քրիստոնեության տարածման առումով բացառիկ նշանակություն ունեցող սրբավայրը` Խոր Վիրապի վանքը:
Երևանի «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանում տեղի է ունեցել Հռոմի Պապի դիմավորման պաշտոնական արարողությունը: Սրբազան Քահանայապետին դիմավորել են Նախագահ Սերժ Սարգսյանը տիկնոջ հետ և Նորին Սուրբ Օծություն Տեր Գարեգին Երկրորդ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը: Դիմավորման պաշտոնական պատվիրակությունների կազմում եղել են պետական պաշտոնյաներ, դիվանագետներ, Հայ Առաքելական և Կաթոլիկ Եկեղեցիների եպիսկոպոսներ:
Օդանավակայանում Ֆրանցիսկոս Պապին հայկական միջնադարյան շարականների կատարմամբ ողջունել են «Հայաստանի փոքրիկ երգիչներ» երգչախմբի սաները: Ազգային տարազով երեխաները Հռոմի Պապին մատուցել են հայկական ծիրան և ՅՈՒՆԵՍԿՈ-ի ոչ նյութական ժառանգության ցանկերում ընդգրկված հայկական լավաշ:
«Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանի նախագահական սրահում Հանրապետության Նախագահի և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ-ի հետ կարճատև զրույցից հետո, Սրբազան Քահանայապետը մեկնել է Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին, որտեղ նախատեսված է Բարիգալստյան` «Հրաշափառի» արարողությունը:

President Sargsyan, Catholicos Garegin II have brief conversation with Pope Francis in airport
YEREVAN, JUNE 24, ARMENPRESS. Pope Francis has arrived in Armenia at the invitation of President of Armenia Serzh Sargsyan, His Holiness Catholicos of All Armenians Garegin II and the Catholic church.
The motto of Pope Francis’s visit to the Republic of Armenia is the “Visit to the First Christian Nation”. The logo of the visit depicts Biblical Mount Ararat and the Monastery of Khor Virap – a holy place which had played an exceptional role in the spreading of Christianity.
The official ceremony of welcoming Pope Francis took place at the Yerevan Zvartnots International Airport. His Holiness was greeted by President Serzh Sargsyan, First Lady Mrs. Rita Sargsyan and His Holiness Catholicos of All Armenians Garegin II. The official welcoming delegations comprised state officials, diplomats, bishops of the Armenian Apostolic Church and Catholic Church.
At the airport, Pope Francis was greeted also by the “Little Singers of Armenia” choir which performed medieval Armenian carols. Children dressed in the Armenian national costumes presented to His Holiness Armenian apricot and Armenian lavash which was included on the UNESCO list of Intangible Cultural Heritage.
After a brief conversation with the President of Armenia and His Holiness Garegin II at the Presidential Lounge of the Zvartnots International Airport, His Holiness left for the Holy See of Etchmiadzin where a welcoming ceremony for His Holiness Pope Francis will take place.