Միավորված ՀՕՊ ստեղծելով ՀՀ-ն կարող է օգտագործել ռուսական կործանիչ ավիացիան և խոցման միջոցները
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև միավորված հակաօդային պաշտպանության համակարգի ձևավորումը Հայաստանին չի զրկում հակաօդային պաշտպանության սեփական միջոցները կառավարելու ինքնուրույնությունից: Ազգային ժողովում 2015 թվականի դեկտեմբերի 23-ին Մոսկվայում ստորագրված «Հայաստանի Հանրապետության եւ Ռուսաստանի Դաշնության միջեւ Հավաքական անվտանգության կովկասյան տարածաշրջանում հակաօդային պաշտպանության միավորված տարածաշրջանային համակարգ ստեղծելու մասին» համաձայնագրի քննարկման ժամանակ այս մասին ասաց ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արա Նազարյանը՝ պատասխանելով «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Թևան Պողոսյանի հարցին:
«Ներկայումս Հայաստանի Հանրապետությունը իր միջոցներով պաշտպանում է իր օդային տարածքը: Այս համաձայնագրի հաստատումից հետո մենք շարունակելու ենք կառավարել մեր հակաօդային միջոցները, սակայն դրան ավելացնում ենք նաև Ռուսաստանի ռեսուրսը»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց Նազարյանը:
Փոխնախարարը հստակեցրեց, որ համաձայնագիրը Հայաստանին հնարավորություն կտա օգտագործել Ռուսաստանի հակաօդային միջոցները ևս: «Խոսքը գնում է ինչպես թռչող սարքերի,  կործանիչ ավիացիայի, այնպես էլ խոցման միջոցների մասին: Մենք սա կօգտագործենք որպես լրացուցիչ ռեսուրս մեր օդային տարածքը պաշտպանելու համար»,- ասաց Նազարյանը:

Создав объединенную систему ПВО, Армения сможет использовать российскую наступательную авиацию и средства поражения
Создав объединенную систему ПВО, Армения сможет использовать российскую
наступательную авиацию и средства поражения
Создание объединенной системы ПВО с РФ не лишает Армению самостоятельности в управлении собственной системой ПВО.  В НС Армении во время обсуждения договора «О создании единой системы ПВО Армении и РФ в рамках объединенной безопасности в Кавказском регионе», которое было подписано 23-го декабря 2015 года, об этом сказал замминистра обороны Армении Ара Назарян, отвечая на вопрос депутата от Наследия Тевана Погосяна.
«В данный момент Армения защищает свое воздушное пространство собственными средствами. Создание объединенной системы ПВО с РФ не лишает Армению самостоятельности в управлении собственной системой ПВО.  Однако к ним присоединятся также ресурсы РФ»,- сказал Ара Назарян.
Как передает «Арменпресс», он уточнил, что соглашение позволяет Армении использовать российскую ПВО также. «Речь идет о БПЛА, российской наступательной авиации и средствах поражения. Мы сможем использовать их как дополнительный ресурс для защиты воздушного пространства Армении»,- сказал Ара Назарян.