Ռիոյում զոհված գերմանացի մարզիչն օրգանների դոնոր է դարձել չորս մարդու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռիո դե Ժանեյրոյի Օլիմպիադայի ժամանակ զոհված՝ թիաոլորասահքի Գերմանիայի օլիմպիական հավաքականի մարզիչ Շտեֆան Հենցեն օրգանների դոնոր Է դարձել չորս մարդու համար: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Die Welt հրատարակությունը:
Գերմանական թիմի մարզիչը, տաքսիով ուղեւորվելիս, ենթարկվել Է ավտովթարի, ինչի հետեւանքով գլխի վնասվածքներ Է ստացել: Ավելի ուշ 35-ամյա մարզիչին վիրահատել են նյարդավիրաբուժական բաժանմունքում: Սակայն դա չի փրկել նրա կյանքը, նա մահացել Է օգոստոսի 15-ին:
Ռիո դե Ժանեյրոյի նահանգի առողջապահության մարմիններում հայտնել են, որ Շտեֆան Հենցեն դարձել Է սրտի, լյարդի եւ երկու երիկամների դոնոր: Գերմանացի մասնագետի օրգանները հաջողությամբ փոխպատվաստվել են այլ մարդկանց: Դրա շնորհիվ հաջողվել Է փրկել չորս մարդու կյանք:

YEREVAN, AUGUST 18, ARMENPRESS. Stefan Henze, the German Olympic canoe slalom coach who died after a car crash in Rio, has saved the lives of four people by being an organ donor.
Henze was involved in crash near the Olympic park in the Brazilian city last Friday. He was taken to hospital with head injuries and underwent emergency brain surgery but died on Monday as a result of the injuries, The Independent reported.
Henze, who was in Rio as part of the German canoe slalom coaching team, was also a former Olympian himself having won a silver medal at the 2004 Athens Olympics in the canoe slalom doubles.
According to German media, Henze’s organs have subsequently been donated to four people.
“Heart, liver and both kidneys have been successfully transplanted. Thus he has saved four lives,” a spokesperson from the Brazilian health ministry told the German newspaper Die Welt. Henze's family, who travelled to Rio after the accident, reportedly gave their consent to the transplants.
Following news of the 35-year-old’s death, the German Olympic committee DOSB said : “Words cannot describe what we feel in the team after this terrible loss.”