Իրանը բացատրել է իր տարածքում Ռուսաստանին ավիաբազա տրամադրելու պատճառները
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի պաշտպանական գերատեսչության ղեկավար Հոսեյն Դեհգանը հայտարարել է, որ Համադան ավիաբազայում ռուսական ինքնաթիռների ընդունումն իրականացվում է Սիրիայի խնդրանքով ահաբեկչության դեմ փոխադարձ պայքարի շրջանակներում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «Ռիա նովոստի»-ն, Դեհգանը հավելել է, որ ռուսական ինքնաթիռները վայրէջք են կատարում Համադան ավիաբազայում, որպեսզի վերալիցքավորվեն կամ վերազինվեն:
Նախարարի խոսքով` Իրանն այժմ նպատակ չունի Ռուսաստանի այլ ավիաբազներ ևս տրամադրել, սակայն եթե դա անհրաժեշտ լինի, հարցը քննարկման առարկա կդառնա:
Օգոստոսի 16-ին ռուսական ռազմաօդային ուժերն առաջին անգամ օգտագործել են Իրանի Համադան ավիաբազան` «Իսլամական պետություն» և «Ջեբհատ ան Նուսրա» ահաբեկչական խմբավումների դիրքերին ավիահարվածներ հասցնելու համար: Մոսկվան ավիաբազան օգտագործում է հեռահար Ту-22М3  և ճակատային Су-34 ռմբակոծիչների համար:

Iran explains reasons of providing air base to Russia in its territory
YEREVAN, AUGUST 20, ARMENPRESS. Defense Minister of Iran Hossein Dehghan said Iran’s decision to allow the Russian Air Space Force to use the airdrome of the Shahid Nojeh air base in Hamedan is a part of cooperation in fighting the Islamic State terrorist group at request from the Syrian government, TASS reported.
"It is a military decision made in the framework of cooperation in fighting IS and other terrorist, which is organized at request from the Syrian government," he said.
The Minister said Iran currently has no plan to supply more air base to Russia, but if necessary, the issue will be discussed.
A Tupolev Tu-22M3 long-range bomber carries out air strikes against ISIS and Al-Nusra Front targets in the Aleppo, Dayr al-Zawr and Idlib Governorates. This is the first time Russia's Aerospace Forces carry out air strikes against terrorist targets in Syria operating from Iran's Hamedan Air Base.