Իրանը բացատրել է իր տարածքում Ռուսաստանին ավիաբազա տրամադրելու պատճառները
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի պաշտպանական գերատեսչության ղեկավար Հոսեյն Դեհգանը հայտարարել է, որ Համադան ավիաբազայում ռուսական ինքնաթիռների ընդունումն իրականացվում է Սիրիայի խնդրանքով ահաբեկչության դեմ փոխադարձ պայքարի շրջանակներում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «Ռիա նովոստի»-ն, Դեհգանը հավելել է, որ ռուսական ինքնաթիռները վայրէջք են կատարում Համադան ավիաբազայում, որպեսզի վերալիցքավորվեն կամ վերազինվեն:
Նախարարի խոսքով` Իրանն այժմ նպատակ չունի Ռուսաստանի այլ ավիաբազներ ևս տրամադրել, սակայն եթե դա անհրաժեշտ լինի, հարցը քննարկման առարկա կդառնա:
Օգոստոսի 16-ին ռուսական ռազմաօդային ուժերն առաջին անգամ օգտագործել են Իրանի Համադան ավիաբազան` «Իսլամական պետություն» և «Ջեբհատ ան Նուսրա» ահաբեկչական խմբավումների դիրքերին ավիահարվածներ հասցնելու համար: Մոսկվան ավիաբազան օգտագործում է հեռահար Ту-22М3  և ճակատային Су-34 ռմբակոծիչների համար:

Иран объяснил, почему Россия использует авиабазу в Хамадане
Глава министерства обороны Ирана Хосейн Дехган заявил, что прием российских самолетов на авиабазе в Хамадане осуществляется по просьбе правительства Сирии в рамках взаимного сотрудничества и борьбы с террористами. Об этом сообщает Арменпресс, со ссылкой на Риа Новости.
Российские бомбардировщики прилетают в Хамадан, чтобы дозаправиться или вооружиться, отметил Хосейн Дехган.
По словам министра, Иран пока не планирует предоставлять России другие базы, но если это будет необходимо, вопрос будет рассмотрен.
Во вторник российские ВКС впервые использовали иранский аэродром Хамадан для нанесения авиаударов по объектам "Исламского государства" и "Джебхат ан-Нусры" (террористические группировки, запрещенные в России). Москва использует аэродром для дальних бомбардировщиков Ту-22М3 и фронтовых бомбардировщиков Су-34.