Վաշինգտոնի Սմիթսոնյան ինստիտուտի 2018-ի մշակութային փառատոնին կմասնակցի նաև Հայաստանը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վաշինգտոնի Սմիթսոնյան ինստիտուտի` ԱՄՆ-ում անցկացվող 2018 թվականի մշակութային փառատոնին կմասնակցի նաև Հայաստանը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին տեղեկացրել  է ինստիտուտի միջազգային հարաբերությունների ղեկավար Մոլի Ֆենոնը` ընդգծելով, որ Հայաստանն ունի հարուստ մշակույթ` նկատի ունենալով ոչ միայն մշակութային գլուխգործոցները, այլեւ մարդկանց ապրելակերպը, բանահյուսությունը, պարն ու խոհանոցը:
Ֆենոնի խոսքով` ցանկություն կա զարգացնելու հայկական մշակութային սեկտորը զբոսաշրջության հետ համատեղ եւ ստեղծելու նոր աշխատատեղեր մշակութային զբոսաշրջության ոլորտում: «Մեր նպատակն է Հայաստան բերել նոր զբոսաշրջիկների, ովքեր կանցկացնեն իրենց ժամանակի մեծ մասը մայրաքաղաք Երեւանից դուրս եւ կծանոթանան Հայաստանի մշակութային ժառանգությանը»,-ասել է նա:
Սմիթսոնյան ինստիտուտն ուսումնասիրում է Հայաստանի հին եւ հարուստ մշակույթը եւ աշխատանքներ է տանում այն պահպանելու եւ աշխարհին ներկայացնելու ուղղությամբ: Հայաստանի հետ համատեղ այն նախաձեռնել է «Իմ Հայաստան» նախագիծը:
2018թ․ Սմիթսոնյանի կողմից կազմակերպված Մշակութային փառատոնի (Folklife Festival) աշխատանքային թեման ծավալվելու է «ստեղծագործական և մշակութային ոլորտների» շուրջ: Ներկա պահին քննարկումներ են ընթանում, որպեսզի տարբեր երկրների ներկայացուցիչների հետ փառատոնին մասնակցեն նաև Հայաստանի ներկայացուցիչները: Փառատոնը մշակութային ժառանգություն ներկայացնող տասնօրյա ցուցահանդես է, որն իրականացվում է Վաշինգտոնի Ազգային զբոսավայրում (National Mall) յուրաքանչյուր տարվա ամռանը: Փառատոնը մեկնարկել է 1967թ. և մինչ օրս այն ներկայացրել է ավելի քան 100 ազգերի, տարածաշրջանների և կենցաղների ներկայացուցիչների, որոնց թվում՝ 30,000 և ավելի երաժիշտներ, պարողներ, արհեստավորներ, խոհարարներ և այլ մասնագիտությունների տեր մարդիկ։

Armenia to participate in Washington’s Smithsonian Institution's Culture Festival
YEREVAN, AUGUST 26, ARMENPRESS. Molly Fannon, Director of International Relations at Smithsonian Institution in Washington D.C., speaking to the Voice of America Armenian service, said Armenia has a rich culture, Massis Post reported.
In her view, however, this is not only the cultural masterpieces, but the people’s lifestyle, oral stories, dance, and food.
The Smithsonian Institution studies Armenia’s ancient and rich culture, and endeavors to preserve it and convey to the world. To this end, the Smithsonian Institution has launched the “My Armenia” project, with US government funding and in collaboration with the Government of Armenia.
The working theme for the 2018 Smithsonian Folklife Festival is “creative and cultural industries.” Currently, discussions are underway about participation of artisans from Armenia, among other countries. By way of background, the Festival is a ten-day exposition of cultural heritage held each summer on the National Mall in Washington D.C. Founded in 1967, to date the Festival has presented more than 30,000 musicians, dancers, artisans, cooks and more from over 100 nations, regions, and occupations. Visit http://festival.si.edu for more information.
Fannon added that they also wish to develop Armenia’s cultural sector by linking it to tourism, and create new jobs in cultural tourism.
Molly Fannon noted that their respective objective is to bring new tourists to Armenia, who will spend most of their time outside capital city Yerevan, and get familiarized with the Armenian folk cultural heritage.
Furthermore, this project plans to digitize—in 3D format—the masterpieces of Armenian culture and history.