Գալուստ Սահակյանն ընդունել է Կնեսետի փոխխոսնակին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը սեպտեմբերի 22-ին ընդունել է Իսրայելի Պետության Կնեսետի փոխխոսնակ, Իսրայել-Հայաստան պատգամավորական բարեկամական խմբի ղեկավար Թալի Պլոսկովին: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Գալուստ Սահակյանը, ողջունելով հյուրին Հայաստանի խորհրդարանում, շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ անկախության 25-ամյակի միջոցառումներին մասնակցելու համար: Խորհրդարանի ղեկավարը, կարեւորելով Թալի Պլոսկովի այցը Հայաստան, գոհունակությամբ նշել է, որ նմանատիպ այցերը նպաստում են երկկողմ հարաբերությունների առավել զարգացմանն ու խորացմանը:
Ազգային ժողովի նախագահը նշել է, որ հայերը, լինելով ցեղասպանության ենթարկված ժողովուրդ, խորին հարգանք են տածում հրեա ժողովրդի՝ ողջակիզման ենթարկված զավակների հիշատակի նկատմամբ:
«Հայաստանը շարունակելու է ջանքերը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ուղղությամբ, վստահ ենք, որ կկարողանանք վերականգնել ոչ միայն պատմական արդարությունը, այլեւ հնարավորինս բացառել այդօրինակ հանցագործությունների կրկնությունը», - ասել է Գալուստ Սահակյանը: Այս համատեքստում Աժ նախագահը նշել է, որ հայ ժողովուրդն ակնկալում է Իսրայելի ծանրակշիռ արձագանքն ու ներդրումը Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործում:
ԱԺ նախագահն ընդգծել է, որ տարբեր ոլորտներում համագործակցության զարգացման մեծ ներուժ կա:
Թալի Պլոսկովը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, նշել է, որ երկու պետություններն ունեն պատմական ընդհանրություններ: Նա շնորհավորել է ՀՀ ԱԺ նախագահին՝ ՀՀ անկախության 25-ամյակի կապակցությամբ:
Թալի Պլոսկովը եւս կարեւորել է համարել միջխորհրդարանական կապերի առավել ակտիվացումը, ինչպես նաեւ պատրաստակամություն է հայտնել աջակցելու մի շարք համատեղ նախաձեռնությունների իրականացման հարցում:

Председатель парламента Армении принял вице-спикера Кнессета
Председатель Национального Собрания Армении Галуст Саакян 22 сентября принял вице-спикера Кнессета Государства Израиль, руководителя парламентской группы дружбы Израиль – Армения Тали Плосков.
Как сообщили Арменпресс в Управлении НС Армении по связям с общественностью и СМИ, Г.Саакян, приветствуя гостью в парламенте Армении, поблагодарил ее за участие в мероприятиях к 25-летию Независимости Армении. Он, подчеркнув важность визита Тали Плосков в Армению, с удовлетворением отметил, что подобные поездки способствуют еще большему развитию двусторонних отношений.
Председатель НС отметил, что армяне, будучи подвергшимся геноциду народом, относятся с глубоким уважением к еврейскому народу, испытавшему Холокост.
Армения будет продолжать усилия  к признанию Геноцида армян; уверены, что сможем восстановить не только историческую справедливость, но и по возможности исключить повторение подобных преступлений”, - сказал Г.Саакян. В этом контексте Председатель НС отметил, что армянский народ ожидает весомой реакции и вклада в дело международного признания Геноцида армян.
Председатель НС подчеркнул, что между Арменией и Израилем налицо большой потенциал для развития сотрудничества в различных сферах.
Тали Плосков, поблагодарив за теплый прием, отметила, что оба государства имеют исторические общности. Она поздравила председателя НС с 25-летием Независимости Армении.
Тали Плосков также подчеркнула важность максимальной активизации межпарламентских связей, а также выразила готовность содействовать реализации ряда совместных инициатив.