Կառավարությունը որդեգրում է ոչ ստանդարտ գործիքներով արդյունավետ լուծումներ գտնելու ճանապարհ. Վահրամ Բաղդասարյան
Կառավարությունը որդեգրում է ոչ ստանդարտ գործիքներով արդյունավետ լուծումներ գտնելու
ճանապարհ. Վահրամ Բաղդասարյան
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովի ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանը կառուցողական է համարում ՀՀ կառավարության ծրագիրը, որն արդեն արժանացել է Խորհրդարանի հավանությանը: ՀՀԿ խմբակցության ղեկավարն ընդգծեց, որ ծրագիրը կարճ է, հստակ, կան ռիսկային, սակայն ընդունելի էլեմենտներ: «Դա երևում է մոտեցումներից և կոնկրետ քայլերից: Վարչապետն ասաց, որ բավականին ծանր ծանրաձող պետք է բարձրացնեն: Այո, պատվիրված է բավականին ծանր ծանրաձող, և դա մենք բոլորս միասին պետք է բարձրացնենք: Մենք այդ արգելքը պետք է հաղթահարենք միասին, միասնական ձևով, որպեսզի կարողանանք իրականացնել ծրագրի դրույթները»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց Բաղդասարյանը:
Նա հավելեց, որ կառավարությունը որդեգրում է ոչ ստանդարտ գործիքներով արդյունավետ լուծումներ գտնելու ճանապարհ՝ նկատելով, որ հենց այդտեղ է ռիսկայնությունը: «Բայց ինձ թվում է, որ ստանդարտ մոտեցումներով մենք չենք կարող հասնել այն նպատակներին, որը դրված է մեր առջև»,- ընդգծեց պատգամավորը:
Իշխող կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության ղեկավարն անդրադարձավ ոչ իշխանական ուժերի բողոքներին, թե կառավարությունն իրենց հետ չի քննարկել կառավարության ծրագիրը: «Իսկ ինչո՞ւ պետք է ձեզ հետ քննարկվեր: Պատասխանատվությունը մենք ենք վերցրել ՀՅԴ-ի հետ միասին: Եվ մեր հանդիպումը եղել է այն իմաստով, որ ծրագիրը պետք է համապատասխանեցվի ՀՀԿ-ՀՅԴ քաղաքական համագործակցության համաձայնագրի, ինչպես նաև հանրապետության Նախագահի փետրվարի 12-ի ելույթի  դրույթների հետ: Իսկ քննարկումները ծավալվում են այստեղ: Պատասխանատվությունը վերցնում ենք մենք, իսկ քննարկումը պետք է լինի ձեզ հետ միասին: Հիմա ազատ, շատ առողջ քննարկում է ընթանում, որին բոլորդ կարող եք մասնակցել»,-նշեց Վահրամ Բաղդասարյանը:
Պատգամավորը զարմանք արտահայտեց, որ ընդդիմադիր կեցվածքը պահպանելու համար ժխտողական քաղաքականություն են վարում ընդդիմադիր պատգամավորները: Նրա խոսքով՝ ընդիդմադիրները կարող են դեմ լինել կառավարության կազմին, ՀՀԿ խմբակցության պատգամավորներին, բայց ոչ կառավարության ծրագրին, որը իրենց ելույթներում նրանց մեծ մասը ողջունում է: «Ես հիմա կարող եմ հայտարարել, որ այն քաղաքական գործիչները, ովքեր դեմ են կառավարության ծրագրին, միտումնավոր ցանկանում են ձախողել կառավարության գործունեությունը: Եթե դուք ցանկանում եք հասնել մեր երկրի տնտեսության զարգացմանը, դուք պետք է լծվեք այդ գործին՝ պահպանելով ձեր քաղաքական հայացքները և ընդիդմադիր կեցվածքը: Ինչի՞ն եք դեմ՝ անձերի՞ն, թե՞ ծրագրին: Մենք այստեղ ծրագիրն ենք քննարկում, ոչ թե անձերի հարց»,- եզրափակեց  Բաղդասարյանը:

YEREVAN, OCTOBER 21, ARMENPRESS. Head of the RPA faction Vahram Baghdasaryan considers the Government’s action plan constructive which has been approved by the Parliament.
The MP said the program is short, clear, it includes risky but acceptable elements.
Baghdasaryan said that can be seen from the approaches and the concrete steps. He said they are going to do a lot of work, to jointly overcome the difficulties in order to implement the provisions of the action plan.
The MP added that the Government adopts a path on finding effective solutions through non-standard tools. “It seems to me that we will be unable to reach the goals that we are facing through standard approaches”, he said.
He also commented on the complaints of opposition figures who said the Government didn’t discuss with them the action plan. “But why it must have been discussed with you? We have taken the responsibility together with the ARF. And our meeting was held in a sense that the action must comply with the RPA-ARF political cooperation agreement, as well as the provisions of the President’s February 12 speech. And the discussions are taking place here. We take the responsibility, and the discussion must be held together with you”, he said adding that now the discussion is underway, and everyone can take part in it.
The MP said the opposition can be against the Government’s members, the RPA faction MPs, but not the Government’s action plan.
“Now I can announce that those political figures, who are against the Government’s action plan, deliberately want the failure of the Government’s activity. If you want to reach the economic development of Armenia, you must be engaged in this work maintaining your political views and opposition behavior”, the MP said.