Թյոռների 2016 թվականի մրցանակը շնորհվել է Հելեն Մարտենին
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բրիտանացի քանդակագործուհի եւ նկարչուհի Հելեն Մարտենը դարձել Է Թյոռների 2016 թվականի մրցանակի դափնեկիր: Մրցանակը ժյուրիի կողմից շնորհվում Է լավագույն ցուցահանդեսի համար, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով BBC-ին:
31-ամյա Մարտենը ամենաերիտասարդն Էր այն թեկնածուներից, որոնք հայտնվել Էին հեղինակավոր մրցանակի կարճ թերթիկում, որի մրցանակային ֆոնդը կազմում Է 25 հազար ֆունտ:
Ավելի վաղ նոյեմբերին Մարտենին շնորհվել Էր Հեփվորթի հեղինակավոր մրցանակը, որի մրցանակային հիմնադրամը նկարչուհին խոստացել Է բաժանել մյուս չորս անվանակարգորդների հետ:
Թյոռների մրցանակի շուրջ, որն այդ անունն ստացել Է 19-րդ դարի բրիտանացի նկարչի պատվին, հաճախ են վեճեր ծավալվում արվեստաբանների շրջանում, որովհետեւ այն ներկայացնում ոչ ավանդական արվեստը: Մրցանակի նախորդ դափնեկիրների թվում են՝ Դեմիեն Հյորսթը՝ մահվան թեմայով բազմաթիվ աշխատությունների հեղինակը, ինչպես նաեւ նշանավոր հայելային քանդակների ստեղծող Անիշ Կապուրը:

Премия Тернера за 2016 год присуждена Хелен Мартен
Британский скульптор и художник Хелен Мартен стала обладательницей престижной премии Тернера в 2016 году. Премия присуждается жюри за лучшую выставку, сообщает Арменпресс со ссылкой на BBC.
31-летняя Мартен была самой юной из кандидатов, попавших в шорт-лист премии, призовой фонд которой составляет 25 тысяч фунтов.
Ранее в ноябре Мартен была присуждена престижная премия Хепворта, призовой фонд которой художница обещала разделить с другими четыремя номинантами.
Вокруг премии Тернера, названной в честь британского художника XIX века, часто идут споры среди искусствоведов, потому что она продвигает нетрадиционное искусство.
В числе предыдущих лауреатов премии - Дэмиен Херст, автор многочисленных работ на тему смерти, а также создатель знаменитых зеркальных скульптур Аниш Капур.